יעקב “טורקו” בכר ז”ל – אוהדה האהוב של מכבי חיפה • 15 שנה לזכרו

אזכרה מרגשת במלאת 15 שנה התקיימה לזיכרו של יעקב “טורקו” בכר – אוהדה האהוב של מכבי חיפה

יעקב “טורקו” בכר ז"ל - אוהדה האהוב של מכבי חיפה • 15 שנה לזכרו (צילום: אדיר יזירף)
יעקב “טורקו” בכר ז”ל – אוהדה האהוב של מכבי חיפה • 15 שנה לזכרו (צילום: אדיר יזירף)

ביום רביעי (11/9/19) התקיימה בבית העלמין שדה יהושע בחיפה האזכרה השנתית במלאת 15 שנה לזכרו של יעקב “טורקו” בכר מי שהיה אוהדה האהוב של מכבי חיפה בכדורגל שנים רבות. האזכרה נערכה בנוכחות בני משפחתו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל, אלי בנו, שרה ביתו, אנשי ספורט, כדורגלני עבר ורבים מאוהדיה הוותיקים של מכבי חיפה. קדיש על קיברו של אמר אלי בכר, בנו של “טורקו” שאמר בתום האזכרה: “זה כבוד גדול ועצום לראות גם אחרי 15 שנה שחלפו את כל החברים הרבים, את כל אלה שהיו עם אבי ז”ל ובמחיצתו בכל המגרשים בכל המקומות וליוו אותו גם מיציע וגם מכר הדשא”.   יעקב בכר או בכינויו הידוע לכולם “טורקו” היה האיש שהפך בין לילה לאוהד הכי שרוף של קבוצת מכבי חיפה, בחייו ובמותו ציווה לנו מה זה לאהוד את קבוצת מכבי חיפה. “טורקו” היה מאותם אוהדים שהתחיל את אהבתו לקבוצה עוד בילדותו, בהיותו ילד בן 8 עת התחיל ללכת למשחקי הקבוצה במגרש קרית אליעזר עליו השלום.

יעקב “טורקו” בכר ז"ל - אוהדה האהוב של מכבי חיפה • 15 שנה לזכרו (צילום: אדיר יזירף)
יעקב “טורקו” בכר ז”ל – אוהדה האהוב של מכבי חיפה • 15 שנה לזכרו (צילום: אדיר יזירף)

הזמנה לטורניר כדורגל לזכרו
ביום ה’ 19/09/19 בשעה 19:30 יתקיים טורניר כדורגל לזכרו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל, אשר יתקיים במגרש הכדורגל “ספורטיון” בקריית ביאליק


אהבתו של “טורקו” למכבי חיפה הייתה ללא תנאי עם המון אהבה לשחקנים כאילו היו חלק ממשפחתו. “טורקו” נהג ללכת לכל משחקי הקבוצה בין אם זה במשחקי הבית ובין אם זה משחקי החוץ. נאמנותו לחולצה הירוקה לא פסחה על ראשי המועדון אשר ידעו שלכל משחק שהקבוצה תופיע, ביציע יהיה “טורקו” שיעודד ויתמוך בכל רגע ורגע וגם בשעת צרה. אהדתו של “טורקו” יצרה לו מן מסלול פתוח לשחקנים ובין רגע הפך לאחד מהם וחבר של כולם. השחקנים ידעו לספר כי בלי “טורקו” ביציע הם מרגישים שחסר משהו כדי להשלים את הפאזל שנקרא אוהדי מכבי חיפה.אהבתו של “טורקו” למכבי חיפה יצרה אצלו סוג של ויתור על חיי משפחה נורמטיביים וכל זאת כדי ללוות את הקבוצה. בלקסיקון של “טורקו” לא היה מושג שנקרא להפסיד משחק ויהי מה. גם בימי הפגרה בזמן שכולם נופשים עם המשפחות, ליבו ואהבתו לשחקנים לא נתנו לו מנוח, והוא היה נוסע יחד עם אייתם לנופש ומבלה במחיצתם וכך היה עושה עונה אחרי עונה עד שהליגה הייתה מתחילה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בתום האזכרה המרגשת, בראיון לכתב הספורט של האתר “חי פה” סיפרה ביתו של “טורקו”, שרה בכר מקרי: “פעם אחת בגיל 16 נכנסתי לניתוח בעיניים בבית החולים רמב”ם ואמרתי לו שאני אחר כך אהיה עם תחבושות בעיניים, ואני חייבת שהוא יהיה איתי. באותו היום היה משחק ואבא לא ויתר והשאיר אותי להסתדר לבד. העיקר שהוא לא יפסיד את המשחק. זה היה אבא ז”ל אומרת שרה לטוב ולרע, ואנחנו בבית ידענו שמכבי חיפה זאת אהבת חייו וגם שזה בא על חשבוננו. כמובן שמיותר לציין שצבע אדום לא היה נכנס הביתה ואם היינו שמים אבטיח על השולחן הוא לא היה מסכים בכלל.

כיבדנו את אהבתו ולא נתנו לו להרגיש ייסורי מצפון שהיה מעדיף להיות בחיק הקבוצה על פני חיק עם בני משפחתו. לכל אירוע שהקבוצה חגגה בין אם זה זכייה בתואר ובין אם זה אירוע משפחתי של אחד השחקנים, המוזמן הראשון היה כמובן “טורקו”, תמיד היה של כבוד אצל כל שחקני הקבוצה, תמיד היה איש צנוע. אבי “טורקו” ז”ל, היה אדם משכמו ומעלה שאהב את הזולת, אהב כולם וכולם אהבו אותו. תמיד דאג לסובבים אותו ולפעמים ויתר על פרטיותו בשביל הנוחות של האחר. אדם שתמיד רצית להיות חלק ממכריו. אדם שאתה יודע שלא משנה מתי תפנה ותבקש עזרה הוא יהיה שם תמיד לעזור לך וללא תנאי”.

עוד הוסיפה בדבריה שרה, ביתו של “טורקו”: “אם רק יכולתי למצוא את הדרכים הנכונות להוקיר תודה ענקית לאנשים המיוחדים שלקחו חלק בארגון האזכרה כאן היום ואחד מהם הוא כמובן האיש היקר אריה ברזילי מנהל קבוצת הוותיקים של מכבי חיפה, ששומר איתנו על קשר רצוף והדוק לאורך כל השנים הרבות. תודה לכולם, שהגיעו לכבד את זיכרו של אבי ז”ל. אני קוראת לכל אוהדי הספורט והכדורגל לבוא ולכבד את זיכרו של אבא גם במשחק שנקיים לזיכרו ביום חמישי, בתאריך: 19.9.2019 במגרש “ספורטיון” בשעה 19:30, בקריית ביאליק, משחק שיערך בנוכחות שחקני העבר של מכבי חיפה החברים, מכובדי עירית קרית ביאליק ואנו כל בני המשפחה שמתגעגעת ומתרגשת לקראת ערב מרגש הזה”. לאוהד האהוב “טורקו” היה חלק משמעותי ובלתי נפרד מהנוף של הספורט החיפאי עשרות שנים ואין דמות בחיפה שלא הכירה אותו או שלא ידעה מי זה “טורקו”. יעקב “טורקו” בכר הלך לעולמו בטרם עת בשנת 2004 והוא רק בן 51, יהי זיכרו ברוך !


הגיבו כאן לכתבה