משחק ראווה והוקרה מרגש התקיים לזכרו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל – אוהדה האהוב של מכבי חיפה

"טורקו" בכר ז"ל - אוהדה האהוב של מכבי חיפה עם ראובן עטר
צילום:יובל בוסין

מאת: כתב הספורט של האתר “חי פה”

ביום רביעי (6.9) התקיים במגרש ע”ש “אבי רן” שבכניסה הדרומית לחיפה, בנוכחות בני משפחתו של יעקב “טורקו” בכר ז”ל, אורחים רבים אנשי ספורט והמון כדורגלני עבר, משחק הוקרה מרשים ומרגש לזכרו של מי שהיה האוהד של קבוצת מכבי חיפה, אוהדה האהוב על כולם “טורקו”. משחק הראווה נערך בין קבוצת “וותיקי מכבי חיפה” לבין קבוצת חברי “ליגה משלנו” ובשיתוף של קבוצת האוהדים הגדולה ברשת לאוהדי מכבי חיפה, מכבי חיפה או למות. המשחק אורגן להפליא ע”י שחקניה הוותיקים של חיפה וקבוצת האוהדים “מכבי חיפה או למות”.

צילום יוסף הירש

יעקב בכר או בכינויו היודע “טורקו” היה האיש שהפך בין לילה לאוהד הכי שרוף של קבוצת מכבי חיפה, בחייו ובמותו ציווה לנו מה זה לאהוד את קבוצת מכבי חיפה. “טורקו” היה מאותם אוהדים שהתחיל את אהבתו לקבוצה עוד בילדותו, בהיותו ילד בן 8 עת התחיל ללכת למשחקי הקבוצה במגרש קרית אליעזר עליו השלום.

אהבתו של “טורקו” למכבי חיפה הייתה ללא תנאי עם המון אהבה לשחקנים כאילו היו חלק ממשפחתו. “טורקו” נהג ללכת לכל משחקי הקבוצה בין אם זה במשחקי הבית ובין אם זה משחקי החוץ. נאמנותו לחולצה הירוקה לא פסחה על ראשי המועדון אשר ידעו שלכל משחק שהקבוצה תופיע, ביציע יהיה “טורקו” שיעודד ויתמוך בכל רגע ורגע וגם בשעת צרה. אהדתו של “טורקו” יצרה לו מן מסלול פתוח לשחקנים ובין רגע הפך לאחד מהם וחבר של כולם. השחקנים ידעו לספר כי בלי “טורקו” ביציע הם מרגישים שחסר משהו כדי להשלים את הפאזל שנקרא אוהדי מכבי חיפה.

צילום:יובל בוסין

אהבתו של “טורקו” למכבי חיפה יצרה אצלו סוג של ויתור על חיי משפחה נורמטיביים וכל זאת כדי ללוות את הקבוצה. בלקסיקון של “טורקו” לא היה מושג שנקרא להפסיד משחק ויהי מה. גם בימי הפגרה בזמן שכולם נופשים עם המשפחות, ליבו ואהבתו לשחקנים לא נתנו לו מנוח, והוא היה נוסע יחד עם אייתם לנופש ומבלה במחיצתם וכך היה עושה עונה אחרי עונה עד שהליגה הייתה מתחילה.

 

המשחק חולק ושוחק שתי מחציות בנות חצי שעה כל אחת, שחקני עבר רבים, וותיקי מכבי חיפה, הגיעו לכבד את האירוע ונטלו חלק במשחק המרגש, בהם: זאהי ארמלי, ציון מרילי, אברהם אבוקרט, איתן אהרוני, פטריסיו סייג, יואב לוי מאמן הקבוצה, עודד בלוש יו”ר הקבוצה, דורון מרדכי, אילון שווגר ,צבר דניאל, פטריסיו סייג, מאור גנח, יוסי גנח, אלי בכר (בנו של “טורקו”), אלי (אחיה של שרה בכר רעייתו של “טורקו”), עבאס סואן, יהודה כהן, דניאל סודאי שהגיע במיוחד מהעיר הדרומית אילת (בן משפחה), ראובן עטר, ברוך ממן, גדי שטרן, פיני שרון, סלמן קרנדו, משה רן אביו של השוער אבי רן ז”ל. בקבוצת “ליגה משלנו” שיחקו שחקנים שהגיעו מכל רחבי הארץ בהם יוסי שושני, יהודה כהן, האחים פרטוש, שחקנית הכדורגל סילבי זאן, האחים פרטוש ועוד רבים וטובים, על הנחיית האירוע היה אברהם מורנו שהנחה את האירוע בחן רב ובטוב טעם.

לאחר המשחק, בראיון לכתב הספורט של האתר “חי פה” סיפרה ביתו של “טורקו”, שרה בכר מקרי: “פעם אחת בגיל 16 נכנסתי לניתוח בעיניים בבית החולים רמב”ם ואמרתי לו שאני אחר כך אהיה עם תחבושות בעיניים, ואני חייבת שהוא יהיה איתי. באותו היום היה משחק ואבא לא ויתר והשאיר אותי להסתדר לבד. העיקר שהוא לא יפסיד את המשחק. זה היה אבא ז”ל אומרת שרה לטוב ולרע, ואנחנו בבית ידענו שמכבי חיפה זאת אהבת חייו וגם שזה בא על חשבוננו. כמובן שמיותר לציין שצבע אדום לא היה נכנס הביתה ואם היינו שמים אבטיח על השולחן הוא לא היה מסכים בכלל.

כיבדנו את אהבתו ולא נתנו לו להרגיש ייסורי מצפון שהיה מעדיף להיות בחיק הקבוצה על פני חיק עם בני משפחתו. לכל אירוע שהקבוצה חגגה בין אם זה זכייה בתואר ובין אם זה אירוע משפחתי של אחד השחקנים, המוזמן הראשון היה כמובן “טורקו”, תמיד היה של כבוד אצל כל שחקני הקבוצה, תמיד היה איש צנוע. אבי “טורקו” ז”ל, היה אדם משכמו ומעלה שאהב את הזולת, אהב כולם וכולם אהבו אותו. תמיד דאג לסובבים אותו ולפעמים ויתר על פרטיותו בשביל הנוחות של האחר. אדם שתמיד רצית להיות חלק ממכריו. אדם שאתה יודע שלא משנה מתי תפנה ותבקש עזרה הוא יהיה שם תמיד לעזור לך וללא תנאי”.

צילום:יובל בוסין

עוד הוסיפה בדבריה שרה, ביתו של “טורקו”:

“אם רק יכולתי למצוא את הדרכים הנכונות להוקיר תודה ענקית לאנשים המיוחדים שלקחו חלק בארגון המשחק הזה ובלעדיהם זה לא היה קורה. ברצוני להודות מקרב לב לאריה ברזילי, קובי אסייג, דורון דואני, עודד בלוש, ברוך ממן, גבי ארון קיר, אבי צרפתי, סגן ראש עיריית חיפה מר שמשון עידו ועוד רבים וטובים, תודה לכולם, כולי תקווה ואני מבטיחה כאן לכולם שזו רק ההתחלה בדרך להנציח את אבי ז”ל”.

צילום יוסף הירש

אחד ממארגני משחק מרשים ומרגש זה ומי שעשה לילות כימים להצלחתו היה אריה ברזלי מי שמנהל את האגודה של וותיקי מכבי חיפה בשנים האחרונות ובראיון לכתב הספורט של האתר “חי פה”, אמר:

“אין ספק שהמשחק על כר הדשא כאן היום מרגש ביותר, יעקב “טורקו” בכר ז”ל היה אוהד כדורגל מזן אחר והיה לי חבר יקר שנים רבות וכך גם לרבים מאוהדי הקבוצה. תמיד נזכור את “טורקו” ותמיד נמשיך להנציח את זיכרו ובתקווה שמשחק זה כאן היום ייהפך למסורת של הנצחה מידיי שנה בשנה, תודה לכל אלה שעמלו ועזרו לי בארגון המשחק במיוחד לשרה, ביתו של “טורקו” ז”ל שעמלה רבות בהצלחת האירוע”.

והיה גם משחק כדורגל, תוצאת סיום המשחק בדקה ה-60 שהייתה גם דקת הסיום של המשחק הייתה 3-2 לזכותה של קבוצת “ליגה משלנו”, את השערים לוותיקי מכבי חיפה כבשו זאהי ארמלי ואיתן אהרוני. עוד בסיום המשחק הוענקו על ידי משפחת בכר מגיני הוקרה ומדליות לשחקני ולמארגני האירוע המרשים והמרגש, שעמלו וטרחו בהצלחת המשחק והאירוע.

צילום:יובל בוסין

לאוהד האהוב “טורקו” היה חלק משמעותי ובלתי נפרד מהנוף של הספורט החיפאי עשרות שנים ואין דמות בחיפה שלא הכירה אותו או שלא ידעה מי זה “טורקו”.

יעקב “טורקו” בכר הלך לעולמו בטרם עת בשנת 2004 והוא רק בן 51, יהי זיכרו ברוך !

(בהכנת הכתבה סייע באדיבות אבי צרפתי).

 

צילום:יובל בוסין
צילום:יובל בוסין
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור ספורט בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו