התחזית לחורף בחיפה: גשם של חזירי בר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בערבים ובלילות הרחובות בחיפה שוקקים חיים. כשרוב בני האדם כבר נמצאים בבתים, יוצאות לרחובות משפחות רבות של חזירי בר. הבילוי המועדף עליהן הוא בעצם כל דבר שקשור בחיפוש מזון – החל מנבירה בפחי הזבל, דרך חפירה בגינות פרטיות ובגנים ציבוריים ופה ושם ניתן גם לראות אותם מלחכים דשא במחלף חיפה דרום – ממש לכיוון תל אביב. כן, גם הם כבר הבינו שכמות ההזדמנויות בחיפה הולכת ופוחתת. החזירים האלה מהווים חלק בלתי נפרד מחייהם של תושבי העיר חיפה כבר תקופה ארוכה למדי. ובכך הם מצטרפים לרשימה מכובדת של בעלי חיים אשר העסיקו את תושבי העיר לאורך השנים. הרי כבר דיברו לא מעט על היונים (החולדות המעופפות), ועל חתולי הרחוב (שכדאי להשאיר ולטפח אותם גם כדי שיטפלו בחולדות הלא מעופפות), כבר חששנו מתנים ושועלים מוכי כלבת  ואפילו נכתב לא מעט על נמלי האש בחצרות גני הילדים. לאור זאת, אך טבעי הוא שהנהלת העיר תעמיק בנושא חזירי הבר ותקדיש לו מפגש "אצלנו בסלון" מס' 8.

מפגש תושבים עם ראש העיר בנושא חזירי הבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
מפגש תושבים עם ראש העיר בנושא חזירי הבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

גם בברלין יש חזירי בר ברחובות?
המפגש הזה נוהל באותה דרך קלישאתית כמו המפגש הרביעי בעניין שוק תלפיות (מישהו יודע לאן נעלמו מפגשים 5,6,7 ?). המפגש הזה, כמו קודמיו, לא שודר לציבור. ככל הנראה מישהו חשב שאת הציבור החיפאי הנושא לא ממש מעניין. כרגיל, משך המפגש נקבע לשעה אחת ובצירוף רשימת הדוברים המכובדים הרי שלא נשאר מקום משמעותי לדיון ציבורי. אבל על מה יש לדבר בעצם? הרי ראש העיר כבר החליטה הכל מראש. ההחלטה של ראש העיר תמוהה למדי מכיוון שבאופן מעשי היא החליטה לא לטפל בבעיית החזירים אלא לטפל בבעיית האנשים.  מסתבר שאנחנו, תושבי חיפה, פשוט מבוהלים מדי מהחזירים ונראה שהבהלה הזו איננה מוצדקת ואולי אפילו מטרידה כמה חזירי בר. לכן, תוקם סיירת הרגעה עירונית שמטרתה לעטוף ולחבק את החיפאים המבוהלים בזמן שהחזירים ימשיכו בדרכם בבטחה. כדי להימנע עוד יותר מהחלטות מהותיות הזמינה ראש העיר גם מחקר אקדמי רציני שאולי יצליח לשכנע אותנו שהחזירים הם בכלל חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה. זאת מכיוון שהם מהווים חלק מהטבע העירוני החיפאי שחייבים לשמר. ומכיוון שהילדים שלנו אינם חלק מהטבע העירוני שצריך לשמר אז עדיף להקיף אותנו בגדרות ולאפשר לטבע העירוני האותנטי לזרום בחופשיות ברחובות העיר.

פח אשפה שחזירים הפכו במהלך הלילה ברחוב בועז 18 בחיפה - השביתה בעיצומה (צילום: עמית ראב)
פח אשפה שחזירים הפכו במהלך הלילה ברחוב בועז 18 בחיפה – השביתה בעיצומה (צילום: עמית ראב)

הקשר בין ריבוי החזירים לבין דילול התיירים בחיפה
לאחרונה פורסם שבניגוד למגמת הצמיחה בתיירות בערים רבות בישראל הרי שבחיפה נרשמה דווקא ירידה. הקשר לנושא חזירי הבר הוא שבשני התחומים האלה יש למעשה מדיניות של "שב ואל תעשה". הסיבה לכך היא שבשני המקרים המדיניות המוצהרת לא מתמודדות עם הבעיה עצמה אלא עם נושאים משיקים. למשל, את נושא הגרעון בתיירים מתקנים באמצעות תשתיות כדוגמת מדרגות הנעות לשום מקום ושדה תעופה דמיוני. כך גם הטיפול בחזירים, במקום להשפיע על מספרם מנסים דווקא לווסת את התנהגות האנשים שמסביבם. התוצאה זהה, תיירים לא מגיעים וחזירי בר יש בשפע – הבעיה לא נפתרה. אף על פי כן, קיים הבדל דרמטי בטיפול בשני הנושאים הללו. בעוד שבנושא התכנון האסטרטגי של התיירות בחיפה לא נעשה שיתוף ציבור כלשהו, הרי שנושא החזירים זכה לפורום ציבורי משלו, והשאלה היא מדוע זה כך?

עדר חזירים פשט על בריכת מכבי בחיפה (צילום - עידו מורג)
עדר חזירים פשט על בריכת מכבי בחיפה (צילום – עידו מורג)

העירייה מאוד מאוד מבדרת
הבחירה של ראש העיר לשלב שיח ציבורי דווקא בנושאים אזוטריים אינה בחירה חדשה. כבר לאורך זמן מעצבת ראש העיר שתי רמות של שיח בעיר. הרמה הראשונה היא שיח בנושאים מהותיים ואסטרטגיים – בנייה לגובה על הכרמל, מדיניות חניה, מדיניות תמ"א בעיר, תכנון אסטרטגי בתחום התיירות, תכניות פינוי בינוי ועוד. בנושאים האלה אין דיאלוג עם התושבים ונותרה לנו רק האפשרות החד פעמית להעיר הערות באופן חד-סטרי באתר ייעודי ולקוות לטוב.
התכניות בנושאים המהותיים נסגרות לרוב בדיונים בלשכת ראש העיר והן כמעט ואינן פתוחות לדיון אפילו בפני חברי מועצת העיר. לא מיותר לציין שבחלק מהמקרים, מתלוננים חברי המועצה, כי ראש העיר אף מסרבת להעביר להם את התכניות לעיון לפני הדיון – דבר העומד, לטענתם, בניגוד לחוק.

מפגש בנושא חזירי הבר בעיר חיפה (יח"צ)
מפגש בנושא חזירי הבר בעיר חיפה (יח"צ)

שיתוף ציבור בנושאים שוליים
רמת השיח השנייה מורכבת משרשרת נושאים חשובים אך אזוטריים. נושאים כמו התייעצות בקשר לאופן שיבוץ תחנות האוטובוס ברחבי העיר, התייעצות חלמאית בטוויטר בנושא "הדרת נשים כן או לא באירוע עירוני" וכמובן בנושא החתולים והחזירים. גם בנושאים הללו אין לתושבים תפקיד מהותי ובוודאי שלא למועצת העיר. מדובר באירועי "חלון ראווה" במהותם בה מנסה ראש העיר להצטייר כ"דודה משתפת". לצורך כך היא אפילו מחלקת טופינים ותעודות הוקרה למי שטורח ובא פיזית לדיונים.

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

חתול עם חזיר ירבוץ
אז מה יהיה? חזון הטבע העירוני של ראש העיר כבר ברור לכולם. חתול עם חזיר ירבוץ, ושניהם ינועו בשלווה לכיוון העיר התחתית במדרגות הנעות השוממות מתיירים. לאחר סיבוב פחים באזור העיר התחתית הם יכולים לטפס בחזרה אל הכרמל בקרוניות הרכבל השוממות. אבל מה יהיה עם החיפאים האנושיים?

26 תגובות
 1. אסתי אמר/ה

  ככה זה כשחזירה על שתיים מטפלת בנושא כמו בכל נושא אחר אכזבה!

  1. יעל אמר/ה

   החזירות היא שלך.הבעיה טופלה נהדר.

  2. עופר יובל אמר/ה

   אסתי שלום. חבל מאד שהשיח הירוד (במקרה הזה בהמי מאד מתאים) מחלחל ומכלה כל חלקה טובה. אם כל מה שיש לך להשמיע אלו ניבולי פה, עשי טובה לעצמך, ולנו, ושימרי אותם לעצמך.
   בעיית החזירים לא נוצרה היום, וכנראה לא תיפתר מחר. אם האמצעים שננקטו בעבר היו יעילים, לא היינו מגיעים להתפוצצות אוכלוסיית החזירים ברחובותינו.
   הגיוני מאד להפסיק ולעשות פעולות שלא הועילו עד היום (ועולות לא מעט כסף). הגיוני מאד לנסות ולהבין את הבעייה לעומק ולא "לירות לכל עבר" (במקרה הזה תרתי משמע) ולא לנקוט בצעדים שלא ברור מה ישיגו.
   הציפיה לפתור ב"פתרון פלא" בעיות שנוצרו עקב שנים של טיפול לא נכון, חסרת שחר.

  3. חיפאי מאושר! אמר/ה

   ידידנו יפה הנפש שלום.

   אנא על תתנשא ותדבר גבוהה גבוהה על מי שחולק על דעתך!!!!
   נגמרו ימי סתימת הפיות,
   די למחבסת המילים האלגנטית אנטלקטואלית שלך.

   ראשת העיר לא מספקת תסחורה

   נגמר

  4. עופר יובל אמר/ה

   מעניין שאחרי המשפט "נגמרו ימי סתימת הפיות" מופיע "די למחבסת המילים האלגנטית אנטלקטואלית שלך".

 2. דרור אמר/ה

  איזה גבב של טענות לא קשורות זו לזו…
  החזירים הם נכס עירוני וכך ראוי להתייחס אליהם. הבעיה היחידה בהקשר הזה היא הגישה הגזענית של אנושיים מסויימים.
  האמת היא, שאין שום סיבה לפחד מהחזירים, מניסיון. אני נהנית לפגוש אותם ליד הבית ואפילו החתולים (מגזר שהוא נכס בפני עצמו) לא פוחדים מהם.

  1. גילי אמר/ה

   חזירים זה נכס עירוני ?😡 השתגעת?

  2. Zigi אמר/ה

   אכן נכס. אפשר להכין מהם סופלקי שישליק והמבורגרס במחירי חיסול…

 3. מלי אמר/ה

  טעות גדולה נעשתה בחיפה. העיוורון והולכת השלל של התושבים שהעדיפו להאמין למשפטי סרק וסיסמאות של בובה על חוטים. נצלי את מעמדך קליש. הזמן רץ וכל הנעשה ניתן יהיה להשיב. אינך רצויה והדין עמך עוד יפרה.

 4. דין דין אמר/ה

  יש לנתב את החזירים למקומות שוממים בשעות הלילה כמו הרצל החלוץ הנביאים זה יעיר את האזור.שמורת טבע.

 5. יעל אמר/ה

  דוקטור יריב שגיא הרי בתור דוקטור אולי ידוע לך שמערך יחסי הגומלין בטבע תלוי יותר בנו ..לכן אם נתמודד בצורה אנושית יותר זה ייטיב עמנו.

 6. יורם אמר/ה

  דברים שכדאי לעשות בחיפה:
  א. אכיפה כנגד אנשים שמטילים אשפה מחלון ביתם (מנהג נפוץ!!) ומשאירים את שקית האשפה הביתית ליד הפח "כי מגעיל אותם לפתוח את הפח ולשים את השקית בפח" (ממש כך אמרו לי שכנים בחיפה!).
  ב. מעבר לפחי אשפה שלא ניתן להפוך ולא ניתן להכנס אליהם. (אולי הפתרון שיש ברח' העצמאות הוא התשובה. ממליץ לעשות פיילוט ולבדוק בכמה רחובות.
  ג. לעשות פעילות הסברה על החזירים, איך להתנהל איתם ובאיזה מצבים הם עלולים להפוך לסכנה. חשוב להבין שיצור עם שני חטים במשקל של 450 ק"ג עלול להיות מסוכן אם ירגיש מאויים, וכדאי ללמוד איך למנוע עימותים איתם.
  ד. להקים מרכז מידע על חזירים בעיר: אפליקציה שתאפשר לכל אדם לדווח בזמן אמת על מפגש עם חזירים, והמידע יוצג על מערכת מידע גאוגרפי (GIS) כך שניתן יהיה ללמוד על דפוסי הפעילות של החזירים: איפה הם מסתובבים, באיזה שעות, וכו.
  ה. אפשר לשקול לצייד בני נוער וילדים באמצעי הגנה כמו תרסיס פלפל, כדי להקטין את הסיכון ולתת להורים ולילדים עצמם תחושת ביטחון רבה יותר. כמובן כדאי ללמד אותם איך להשתמש באמצעים אלה..

 7. מוישלה אמר/ה

  אל תבלבלו את המוח עם מאמרים הגיוניים
  קאליש לא צריכה עצות
  היא מומחית לכל דבר יודעת לא כלום
  מביאה תכניות ממוחה הקודח

 8. דר אסתר קורן אמר/ה

  גם אם החזירים נחשבים "לנכס עירוני מיוחד" הם מתרבים ולכן נדרשת תוכנית לצורך לשמור על מספרים הגיוניים באוכלוסיה.

 9. מיקי אמר/ה

  זהו, טעינו עם בחירת קליש, נצטרך סבלנות וחיפוש רציני למצוא ראש עיר ראוי. קליש מאכזבת מאד, כבר בזבזה שנה

 10. פקידת הקבלה אמר/ה

  יום שישי אחה"צ, אני יושבת בקבלה של מלון במושבה הגרמנית ומחכה לעוד כמה תיירים שאמורים להגיע לכאן.
  תייר שהיגיע כבר, שואל מה יש לעשות כאן בסביבה?
  ובכן – יש את הגנים הבהאים אלא שהם נסגרים עכשיו, מחר יש כמה סיורים.
  יש טיילת לואי אבל צריך תחבורה ציבורית והיא עוד שעה נפסקת…
  יש רחוב הנמל שגם הוא עוד מעט יהיה שומם ולא נעים.
  יש מוזיאונים – לא היום…
  הרכבל עובד?
  חוף השקט שייך היום רק לגברים, לא תוכל לראות חתיכות בביקיני..
  הכנסייה בסטלה מאריס סגורה היום ומחר.
  תוך כדי שאני עוברת איתו על כל האפשרויות החיפאיות, תיירת שנמצאת עכשיו במלון בתל אביב שולחת לי תמונת נוף משגעת ממרפסת המלון בקומה 80 כאשר כל העיר פרוסה לפניה… ואחר כך היא שולחת לי תמונה מחוף ים תל אביבי עם שמשיות צבעוניות מקסימות..
  לשלוח את התייר לתל אביב? זאת השאלה.
  שבת שלום

  1. לא פקיד קבלה אמר/ה

   תייר שהגיע כבר, שואל מה יש לעשות כאן בסביבה?
   הערב יש לו את העיר התחתית שכבר כמה שנים שוקקת חיים ומלאה עד אפס מקום מדי ערב שישי.
   ומה מחר? אם הוא לא דתי יש לו חופים אחרים בבת גלים ובאזור חוף הכרמל, שם יראה שלל בחורות בביקיני.
   והוא אפילו יוכל לעלות עד לטיילת לואי באמצעות התחבורה הציבורית שקיימת בחיפה מדי שבת, בשונה מתל אביב.
   אז כשהתיירת התל אביבית מחר בבוקר תצלם לך תמונה מהמלון ולאחר מכן תמונה מחוף הים, תבקשי שתצלם לך גם את הקבלה עם המספר הדו ספרתי של המונית עליה שילמה, כי רב קו היא לא תוכל להראות לך. אלא אם כן היא הייתה בחיפה…

   איזה כיף שאפשר להיות פופוליסט לשני הצדדים, אה?
   שבת שלום!

 11. יורם אמר/ה

  קחו בחשבון: חזירים וחיות אחרות חיים בכרמל זמן רב מאד, הרבה מאד זמן לפני הגעת האדם לאזור. הם עובדה קיימת.

 12. אלכס אמר/ה

  חזירים האלה פצעו כבר מספר אנשים..זה לא מספיק? ארנונה היא לא שכחה להעלות..לען הולך תוספת? כלום לא נעשה בעיר.

 13. ירון חנן אמר/ה

  צודק יריב, אין שום כוונה אמיתית לטפל בבעייה שרק מחמירה ומצירה מאג חאיכות חיי כתושבים. מי שתוקף פה את המאמר של יריב, חא נתקל כנראה במשפחת חזירים מאיימת מול עיניו על שביל הכניסה לביתו. כשזה קורה לאם צעירה או קשיש שחזר עתה הביתה במונית ורוצה ללכת לישון, אז כבר לא מדובר על התחבבות והתידגדת עם חזירי הבר. לקליש אין שום הצעה מעשית וגם שום כוונה להתמודד באמת עם הבעייה המציקה הזו, בדיוק כמו שליהב לא היה פתרון. האמת היא שיש אפשרות לצמצם את הבעיה בדרך הומאנית, אבל לא עם הנהגת העירייה הנוכחית.

 14. Zigi אמר/ה

  תגובתי נמחקה חיש קל מאחר ואינה מיישרת קו עם העירייה.

  1. Zigi אמר/ה

   טעות — סליחה.

 15. רמי שובל אמר/ה

  חזירי-הבר היו כאן לפנינו ויהיו כאן אחרינו!
  אנחנו בנינו בתים, סללנו כבישים ועוד… כל זה פוגע בסביבה, בטבע ובחיות-הבר.

  החזירים גורמים לתושבים נזק שולי ביותר. פשוט, יש אנשים שפוחדים מהם.
  גם כלבים, חתולים וכלי-רכב גורמים נזקים, שלא לדבר על האזרחים עצמם.

 16. דוד אמר/ה

  קאליש משום מה שוכחת מי הביא אותה לראשות העיר ושוכחת כי אותם אלה גם יכולים להחזיר מצב לקדמותו
  היא פועלת שלא לטובת האזרח ובניגוג גמור מתועלת לתושב
  חשבי מעשייך כעת על מנת שלא תתחרטי בעתיד
  כמו שעולים אפשר גם ליפול מטה

 17. חנן הנחבא אמר/ה

  בואו נהיה ריאליים
  רוב מי שהצביע קאליש זה בגלל שמאסו ביונה יהב
  רצינו עיר נקיה
  רצינו חופי רחצה נקיים
  רצינו העלאת העיר על מפת התיירות
  ומה שבחרנו לא יותר טוב.
  אני מקווה שבבחירות הבאות ייתמודד על רשות העיר אדם שידאג לבעיות התושבים
  עינת, לא החזירים בחרו בך אלא אנחנו התושבים.
  אל תשכחי אותנו

 18. רן אמר/ה

  כולנו צריכים לבקש סליחה מיונה..רק עכשיו ברור כמה טוב הוא היה

לא ניתן להגיב