אושרה התוכנית לשמורת הטבע הימית “ראש כרמל’ בחיפה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בראשות יו”ר הוועדה איתמר בן דוד, אישרה ביום שני, 9.9.19  את התוכנית לשמורת הטבע הימית “ראש כרמל’ בחיפה.

התוכנית חלה על שטח של כ-50 אלף דונם בראש הכרמל, שהינו המשכו התת ימי של מבנה הכרמל החודר לתוך הים מערבית לעיר חיפה, והיא מהווה חלק ממספר שמורות מתוכננות לאורך רצועת החוף ובהתאמה למסמך מדיניות למרחב הימי של ישראל המקודם במינהל התכנון. המסמך הסתמך על סקר אסטרטגי סביבתי של משרד האנרגיה בהתבסס על מיפוי בתי גידול קרקעיים של מדף היבשת הישראלי בים התיכון.


שמורת ראש כרמל משלימה את שמורת הטבע הימית המוכרזת שקמונה וביחד הן יוצרות מרחב ימי גדול ושמור. טווח העומקים וההבדלים בתוואי השטח בשמורה (אזורים תלולים מאד ואזורים כמעט שטוחים) מובילים לכך שעל הרכס התת ימי בתחום השמורה מתקיימות חברות שונות מבחינת הרכב האצות, חסרי החוליות והדגים. מאפיינים אלה מהווים את הבסיס הפיזי לבתי גידול עשירים, מגוונים וייחודיים למימי ישראל. חברת בעלי החיים והצמחים משתנה בהתאם לעומק הקרקעית ולתנאים הפיזיים (עוצמת אור, זרמים, ריכוזי חלקיקים במים וכד’), והופכת מחברה הנשלטת על ידי אצות באזורים הרדודים, לחברה הנשלטת על ידי ספוגים בחלק העמוק.


בתחום השמורה המוצעת נצפים עופות ים רבים. השמורה מאופיינת בנוכחות של יונקים ימיים ממינים שונים, עושר מינים של דגים, אצות, מעל ל- 50 מיני ספוגים, איצטלנים, צדפות, הידרוזואה ואלמוגים שונים. ייחודה של השמורה, היא לא רק בתנאים אלא גם בגיוון הרב ובחברות בעלי החיים המצויות בה.


הוועדה המחוזית דחתה את מרבית ההתנגדויות לאחר שהשתכנעה כי שמורות טבע ימיות בשטח גדול מיטיבות עם הדיג בראיה ארוכת טווח, שכן ללא התערבות, ענף הדייג ייפגע באופן בלתי הפיך בעקבות הכחדת הדגים הצפויה. הוועדה השתכנעה כי כל סוגי הדייג בתחום השמורה פוגעים במיני דגל שהם מיני מפתח אקולוגיים שפגיעה בהם גורמת לפגיעה בכל המערך האקולוגי ובבית הגידול עצמו, כאשר ספוגים, אצות ואף מבני אבן עדינים המשמשים למסתור, נתפסים ברשתות ונעקרים ממקומם.


כמו כן, התוכנית אינה אוסרת על פעילות דיג באופן מוחלט, אלא מאפשרת דיג בהתאם לתקנות ואישור הגורמים המוסמכים בתחום שמורות טבע כחוק. יחד עם זאת, לאחר שנציגי רשות הטבע והגנים (רט”ג) הציגו את האזורים הפעילים לדייג מול חופי חיפה, החליטה הוועדה לצמצם את שטח השמורה ב-3,200 דונם בחלק הצפון מזרחי על מנת לאפשר המשך פעילות דיג בשטח זה. בנוסף, הדגישה הוועדה כי אישור התוכנית שומר על האינטרס הציבורי תוך איזון בין האינטרסים השונים במרחב הימי, בהתאם למסמך המדיניות שהוצג במועצה הארצית.

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד ציינה:

מדובר בתכנית חשובה לשמירת הטבע בהמשך לראש הכרמל ולשמורת שקמונה, שתהווה נדבך נוסף לחיזוק התיירות בחיפה, כך שבנוסף לפעילות של נופש וקיט לאורך חופים תאפשר גם התבססות על תיירות  צלילה המתבססת על ערכי הטבע הייחודיים של מזרח הים התיכון.

התוכנית הוגשה על ידי רשות הטבע והגנים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. אבי הראל אמר/ה

    הצילום זה אמיתי? זה שייך?

  2. נח אמר/ה

    ראור המנכ”ל בספר