כאלפיים איש השתתפו ושלושה נשרים שוחררו ביום הנשר שנערך בשמורת הטבע חי-בר כרמל בחיפה – סיקור מצולם

יום הנשר הוא הפנינג ענק, המתקיים בחי-בר בחיפה. מטרתו להנגיש את עולם הנשרים והטיפול בהם, לציבור ולהעלות את המודעות הציבורית להגנה על חיות הבר בכלל ועל הנשרים בפרט. ההפקה כולה מאורגנת על ידי צוות רשות הטבע והגנים.
במהלך היום, עברו המבקרים במספר תחנות להעשרת הידע ואף צפו באירוע מרגש של שחרור שלושה נשרים בחזרה לטבע.

צילום קבוצתי של אנשי רשות הטבע והגנים ביום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)
צילום קבוצתי של אנשי רשות הטבע והגנים ביום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)

הנשרים אשר שוחררו
הנשר הראשון, שמו אייל פלד (על שם אייל פלד – הטייל הידוע). זהו נשר בן 14, אשר קינן בכרמל. לאחרונה, פקחי רט”ג, ראו שהנשר חלש, לפי ריבוי נחיתות ומיעוט פעילות.
הפקחים לכדו אותו באמצעות מלכודת נשרים מיוחדת. אוששו אותו בספארי ברמת גן. הוא הוחזר לחי בר ושוחרר היום.
הנקבה השנייה, שמה סשה. היא בקעה במדגרה בירושלים, בגן החיות התנ”כי. היא כבר הייתה בטבע, חזרה לבדיקות ושוחררה במצב טוב. סשה הייתה בזוגיות עם אייל פלד, אבל הם כבר לא…
הנקבה השלישית, שמה יגור. יש עליה משדר GPS. היא בת הזוג הנוכחית של אייל פלד. הם שוחררו יחד היום ונפגשו בחזרה בטבע. יגור ואייל הם זוג מקומי. השנה הטילו ביצה.
את שמה, יגור, היא קיבלה כאשר נחתה במצב לא טוב באזור יגור, אותרה באמצעות משדר ואוששה בחי בר.

שחרור נשר ביום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)

מסלול מסודר למבקרים ב”יום הנשר”:
הקהל הרב שהגיע נכנס תחילה למתחם. שם קיבלה את פני הבאים מדריכה מחופשת לנשר, איתה עשו סלפי. משם הופנו הבאים לצפייה בסרט באולם, שם הסבירו על החי – בר.
מטרת החי-בר היא לשמור על בעלי חיים שנכחדו או שהם בסכנת הכחדה בטבע.
בתחנה הבאה נחשפו הבאים למחזור חיי הנשר, משלב הביצה ועד למעוף לשמים. ההסבר היה בתמונות, הסברים ועזרי הסברה. עוד הסבירו המדריכים היכן אנשי רשות שמורות הטבע מתערבים כדי לסייע לנשרים – פעולות שימור והגנה – מדגרה, שיטות האכלה עם פוחלץ מאכיל.

הסבר על הדגרה והאכלת גוזלי נשר בעזרת פוחלץ - יום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)
הסבר על הדגרה והאכלת גוזלי נשר בעזרת פוחלץ – יום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)

התחנה הבאה הסבירה למשתתפים על הסכנות להן נחשפים הנשרים: התחשמלות, הרעלה (ע”י חקלאים), חוסר בסידן, הרעלת עופרת, הפרעות של מטיילים (שגולשים ממצוקים לאזור הקינון), צייד ועוד.

סדנת הסבר על הסכנות האורבות לנשרים - יום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)
סדנת הסבר על הסכנות האורבות לנשרים – יום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)

התחנה האחרונה: כלוב הנשרים, בו ראו מקרוב את הנשרים ושמעו סיפורים על נשרים ספציפיים וביניהם הנשר “חצי נחמה” , אשר שוחרר על ידי נחמה ריבלין ז”ל.

יום הנשר בחיפה (צילום: אטי קוריאט)

הנשרים החיים על הכרמל:
כל הנשרים בכרמל מנוטרים כל הזמן באמצעות משדרים מיוחדים, המעבירים מידע מסודר ומקצועי על כל פרט ופרט. הצוות של החי-בר בודק כל פרט ופרט גם המשקפות וסיורים באתרי הקינון. לכל נשר יש תג כנף והוא מזוהה.
הנשרים מגיעים לתחנת האכלה בקרבת כלוב האיקלום וכך ניתן ללכוד אותם ולבדוק את התפקוד הפיזיולוגי שלהם, לוקחים בדיקות דם ושוקלים אותם. נשר אצר צריך טיפול מקבל אותו על ידי צוות בית החולים לחיות הבר בספארי ברמת גן. אנחנו שולחים מחיפה את הנשרים לטיפול והם חוזרים כשהם מחלימים.
אם הנשרים לא מחלימים, אז הם נשארים בספארי, או בחי בר או בירושלים. במידה שגרעין הרביה יטיל ביצה, הגוזל יישלח בחזרה לכמר, לשם הוא שייך. אז הגוזל גדל בסביבת הכרמל וכשהוא מתבגר, הוא לוקח חלק בלהקה בה הוא גדל, בכרמל. הנשר הוא יצור מאד חברותי והלהקה ממש חשובה לו. הנשרים מגיעים למצרים, לבנון סוריה וירדן וחוזרים הביתה לכרמל. בעבר לכדו אותם שם והאשימו אותם בריגול לטובת ישראל.

חי בר כרמל, נשר בוגר (צילום: דיויד רזק)
נשר בוגר מעל הכרמל (צילום: דיויד רזק)

שיתוף פעולה בין ארגונים בפרויקט ״פורשים כנף״
חברת החשמל והחברה להגנת הטבע חברו לרשות הטבע והגנים על מנת לממן ולהפעיל את פרויקט “פורשים כנף” – פרויקט גרעין הרביה, להצלת הנשרים. חברת החשמל שותפה מלאה להגנה על הנשרים והקימה עזרים למניעת התחשמלות – מחיצות בין חוטי חשמל שנועדו למנוע סגירת מעגל בין החוטים והתחשמלות.

קבלת פנים וסלפי עם "נשר" ביום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)
קבלת פנים וסלפי עם “נשר” ביום הנשר בחיפה (צילום: מאיה קדוש-חכמון)

הפקחים לוקחים לנשרים ביצה והנקבה מטילה עוד אחת
ברשות הטבע והגנים מצאו שאם לוקחים לנשר את הביצה הראשונה שהטילה הנקבה ומדגירים אותה, הנקבה תטיל עוד אחת וכך ניתן להגיע לגוזל אחד במקום שניים בשנה. הפקחים אוספים את הראשונה ומדגירים. התרגיל הזה לא עובד עם הביצה השנייה, כי הנקבה לא תטיל את השלישית.

גם אתם יכולים לשמור על הנשרים. טיילו רק על שבילים מסומנים. אם נתקלתם בחיית בר במצוקה התקשרו ל3639 *

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.