דחייה בעתירה של חברת חוף הכרמל (מגדלי חוף הכרמל ג') • שטחי חוף שאמורים לשמש את תושבי חיפה • אביהו האן בתגובה

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

דחייה של 90 יום בעתירה של חברת חוף הכרמל. מטרת הדחייה היא להגיע לפשרה, שבסיסה העתקה והחלפת שטחים, על מנת למנוע בנייה על שפת הים ובמקביל, לאפשר ליזמים לממש את זכויות הבנייה שלהם, במקום אחר, שאינו פוגע בקו החוף של חיפה.

מגדלי חוף הכרמל חיפה - (צילום: גלעד שטיין)
מפגע נופי – מגדלי חוף הכרמל חיפה – (צילום: גלעד שטיין)

דחייה לטובת פשרה
בדיון בעתירה של חברת חוף הכרמל בבית המשפט המחוזי, ביושבו כבית משפט לעתירות מנהליות, נקבע היום על דחייה של 90 יום לטובת פשרה, שבסיסה העתקה והחלפת שטחים. כזכור, חברת חוף הכרמל הגישה עתירה לבית המשפט המחוזי בחודש מאי כנגד ההחלטה של ועדת הערר. ועדת הערר קבעה כי חברת מגדלי חוף הכרמל נופש ותיירות 89 בע”מ לא תוכל להוציא לפועל את התכנית לבניית 4 מגדלים בחוף הים של חיפה. בחודש פברואר ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את הערר של חברת מגדלי חוף הכרמל. חברת מגדלי חוף הכרמל רצתה להשלים בנייה של 4 מתוך 6 מגדלים על שפת הים בקרקע, שבבעלותה עוד משנות ה-70.

האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל - החוף הדרומי של חיפה מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל – החוף הדרומי של חיפה מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

ועדת עררים
בשנות ה-90 נבנו שני המגדלים הראשונים והבנייה הופסקה. ועדת העררים קבעה כי לא יהיה ניתן להוציא לפועל את התכנית. יש לציין כי על מנת לבצע את הבנייה, יש צורך לייבש רצועה על שפת הים ולבנות שוברי גלים. מנגד חברת חוף הכרמל מלינה על כך שזכויות הקניינות שלה נפגעות, שהיא בעלת הקרקע וכתוצאה מכך שהיא אינה יכולה לבנות על הקרקע שבבעלותה, היא מפסידה.

מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
פגיעה בקו החוף של חיפה – מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

מטרת הדחייה
נציגי העותרים (חברת חוף הכרמל) טענו היום בבית המשפט שהמדינה ועיריית חיפה מזלזלים בהם והם מנהלים איתם משא ומתן ולא מגיעים לשום מקום. חברת חוף הכרמל טענה בדיון כי המדינה טוענת שהנושא של התסקיר הסביבתי הוא נושא חשוב, וכרגע התסקיר אומר שאי אפשר לייצר שם את הבינוי. לטענת החברה אין שום סיבה להשקיע מיליונים בסקר חדש ומדובר רק בתרגיל על מנת שאי אפשר יהיה לממש את התכנית. לטענת ועדת הערר לתכנית הזו אין תכלית, מפני שהיא מייבשת 100 מ' חוף. השופטת בטינה טאובר ניסתה להגיע לפשרה בין הצדדים והיא הגיעה בסוף להסכמת הצדדים לדחייה של 90 יום ומו"מ בין והעותרים חברת חוף הכרמל לבין עיריית חיפה ורמ"י עם נציג של פרקליטות המדינה. מטרת הדחייה היא לנסות להגיע לפשרה שבסיסה העתקה והחלפת שטחים.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, שנכח בדיון אמר:

אין מצב שבשנת 2019 אנחנו נאפשר ליזם כזה או אחר לייבש 100 מ' שטחי חוף איכותיים. שטחי חוף שאמורים לשמש את תושבי חיפה. זה לא הגיוני, זה לא יתבצע, אנחנו נעמוד מול הטרקטורים, אם זה יגיע למצב הזה, לא נאפשר לקחת את חופי חיפה לתכנית נדל"נית כזאת או אחרת. אם רמ"י רוצה להיכנס ולמצוא פתרון – בשמחה. אנחנו את חופי חיפה נשמור לתושבי חיפה. לא ייתכן להגיע לפשרה ששטחים איכותיים שנמצאים כ-200 מ' מחוף הים של חיפה, שטחים שעיריית חיפה צריכה כדי לפתח את העיר, צריכה אותם בשביל להשביח את ההכנסות של העיר ימסרו כחלק מהעתקת הזכויות. המדינה צריכה למצוא שטחים אחרים ולא את השטחים האיכותיים של חיפה.
חוף הים הוא לא נדל"ן - גולשי גלים בטיילת החוף הדרומי. ברקע - מלון מרידיאן - מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
חוף הים הוא לא נדל"ן – גולשי גלים בטיילת החוף הדרומי. ברקע – מלון מרידיאן – מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

מחברת חוף הכרמל נמסר לחי פה בתגובה: לאורך כל הדרך חברת חוף הכרמל טענה כי צריך לנסות ולהגיע לפתרון שיהיה מוסכם על ידי הצדדים, כזה שיבטיח מצד אחד את הזכויות הקנייניות של החברה ומצד שני יעלה בקנה אחד עם השאיפות התכנוניות של גורמי התכנון. ההחלטה מהיום מאפשרת לצדדים לנהל משא ומתן, ביחד עם נציגי רשות מקרקעי ישראל, מתוך כוונה להגיע לפתרון מוסכם שייתר את הצורך בקיום הליכים משפטיים ובניהול תביעות פיצויים לטובת החברה, שהיא בעלת הזכויות במקרקעין, בהיקפים של מאות מליוני שקלים.

4 תגובות
 1. דבי אמר/ה

  זו לא רק גזלה נופית. יותר מכך. חוף הים ייגזל מן הציבור הרחב, החוף בו מתרחצים רבים מבלים ונהנים.
  למען מיעוט בעלי אמצעים על גב ציבור רחב ומגוון אין להרשות תפיסת חופים ציבוריים.

 2. אחג אמר/ה

  ראש עיר מושחת אפשר לכם לבנות על החוף, התקופה הזו הסתיימה. לא ניתן לכם לגזול חופים נוספים

 3. רמ אמר/ה

  כל הכבוד לאביהו האן והירוקים!!!
  היחידים שדואגים לעיר ולתושבים

 4. אמנון אמר/ה

  שהחברה תדאג למנהור של הרכבת משיקמונה ועד תחנת חוף הכרמל ותקבל זכויות בנייה מעל לתוואי הרכבת!

לא ניתן להגיב