ביום ראשון | דיון בעתירת שדולת הנשים נגד האירוע לגברים בלבד – בבית המשפט חיפה • העתירה כאן

מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה

ביום ראשון 25/08/19 בשעה 12:00 תידון העתירה של שדולת הנשים כנגד קיום אירוע לגברים בלבד במרכז הקונגרסים יום לאחר מכן (26/08) בית המשפט לעניינים מנהליים בעיר יידרש להכריע בשאלה, האם אירוע כזה פוגע בשיווין או שהפגיעה האמתית היא בציבור החרדי, שיכול לצרוך אירועי תרבות רק בצורה המיוחדת לו.
(העתירה מובאת במלואה לעיונכם בסוף הכתבה)

"ההדרה האמתית היא של החרדים"
יום לפני הופעתם של מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במימון עירוני, תידון העתירה של שדולת הנשים בישראל את הטענה כי מדובר באפליה ויש צורך לעצור את האירוע. העירייה טוענת כי ההדרה האמתית היא של החרדים, שלא יכולים לצרוך את מרבית אירועי התרבות העירוניים.

מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה
מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה

העירייה טוענת כי שדולת הנשים מתיימרת לייצג את הנשים החרדיות
שדולת הנשים בישראל עתרה לבית המשפט לעניינים מנהליים בעיר כנגד עיריית חיפה על מנת שיתקיים דיון לגבי אירוע במרכז הקונגרסים ביום שני הקרוב, 26/08/19, לגברים בלבד. לטענת שדולת הנשים העובדה שהנשים מודרות מהאירוע היא אפליה ואין כל מקום גם לערוך את האירוע בהפרדה בין גברים לנשים (על אף שבהזמנה לאירוע מצוין בברור, שהאירוע הוא לגברים בלבד). העירייה בתשובתה דוחה בתוקף את הטענות ואומרת כי העובדה שהציבור החרדי לא יכול לקחת חלק במרבית האירועים העירוניים היא ההדרה האמתית. העירייה גם טוענת כי שדולת הנשים מתיימרת לייצג את הנשים החרדיות, שלא יוכלו ליהנות מהאירוע, אך כלל לא ברור האם נשים אלו מעוניינות להיות מיוצגות על ידי השדולה.

ימית קליין (צילום: ירון כרמי)
עו"ד ימית קליין – ראש האגף המשפטי בעיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

סילוק העתירה על הסף
בתגובה לעתירה של שדולת הנשים, טוענת עיריית חיפה, כי על אף ששדולת הנשים היא חשובה, אל לה להיות לפה לנשים החרדיות מבלי שאלה ביקשו זאת בכלל. בנוסף, העירייה טוענת כי רוכשי הכרטיסים היו אמורים להיות מצורפים לעתירה כי הם עלולים להיפגע ממנה. "די באי צירופם של רוכשי הכרטיסים למופע – משיבים ראויים לעתירה העלולים להיפגע ממתן ההחלטה – כדי להביא לדחיית הבקשה למתן סעד זמני ולסילוק העתירה על הסף".

בהמשך העתירה מציין בא כוח העירייה עו"ד יוסי דלל כי העירייה מתנגדת לכל סוג של הדרה, אבל במקרה הזה מדובר על ציבור בעל אופי מיוחד ולכן מקיימים בעבורו מסגרות נפרדות של פעילויות לגברים ולנשים.

לא קמה כל עילה לעתירה
טיעון נוסף שמעלה העירייה, הוא שהשדולה לא יכולה להיחשב כ"עותר ציבורי", כשהיא לא מייצגת את הציבור החרדי "העותרת לא מצאה אף לא עותר אחד מן הקהל החרדי – נשים או גברים – המבקש להשתתף באירוע ללא הפרדה על בסיס מין ובאין עותרים מן הקהל החרדי או אם תרצה לומר באין נפגעים מן הקהל החרדי – ממילא לא קמה כל עילה לעתירה".

העירייה טוענת עוד כי בהתאם לחוק איסור הפלייה במוצרים ושירותים תשס"א-2000 הציבור המודר הוא דווקא הציבור החרדי, כיון שהוא לא יכול לקחת חלק בהרבה מהאירועים העירוניים.

כבוד האדם וחירותו ופוגע בזכות לשיווין ובזכות לכבוד
בעתירה שהגישה שדולת הנשים בבית המשפט לעניינים מנהליים בעיר, היא מבקשת לקבוע דיון בנושא ההופעה המיועדת במימון ממשלתי ועירוני לגברים בלבד. השדולה מדגישה כי לא מדובר האירוע בהפרדה אלא באירוע המיועד לגברים בלבד ונשים אינן מוזמנות אליו. לטענת השדולה מדובר באפליה והדבר אף מנוגד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ופוגע בזכות לשיווין ובזכות לכבוד.

הבדלי דת, גזע ומין
השדולה קוראת לבית המשפט לתת צו מוחלט האוסר על העירייה לערוך אירועים לגברים בלבד. השדולה טוענת עוד שאין ברירה אלא לבטל את האירוע ולאחר מכן להורות לעירייה למכור את הכרטיסים לכל המעוניין ללא הבדל דת גזע ומין. השדולה דוחה את טענת העירייה, שלצד אירוע לגברים בלבד היא גם מקיימת אירועים לנשים בלבד. היא גם מתייחסת לכך שבשבוע שעבר נערך אירוע דומה, שבו הייתה הפרדה בין גברים לנשים (שגם זה בעייתי), אבל לא הדרה מוחלטת של הנשים.

תגובת עיריית חיפה לעתירה המבקשת למנוע אירוע לגברים בלבד 22.08.19

תגובה
  1. אבי הראל אמר/ה

    מעניין אם שדולת הנשים מתנגדת גם לאירועים שהם לנשים בלבד. או גם לעמותות שמייצגות נשים בלבד. או לשדולות שמייצגות נשים בלבד.

לא ניתן להגיב