הורים לתלמידים ברמת אלון: חובת העירייה לספק הסעה מסביוני דניה

ילדים המתגוררים בשכונת סביוני דניה בחיפה ולומדים בבית הספר ברמת אלון מעוניינים להגיע בהסעה מסודרת לבית הספר, אך הסעה כזאת אין • אחד ההורים, שגם מייצג את ההורים משפטית בהתנדבות, עו”ד ערן שדה מסר לחי פה: בימים הקרובים תוגש עתירה, בגלל שהעירייה מתנערת מאחריותה.

בית הספר אלון

הורים המתגוררים בסביוני דניה וילדיהם לומדים בבית הספר אלון ברמת אלון עומדים להגיש בימים הקרובים עתירה נגד עיריית חיפה, שלטענתם מחוייבת לדאוג להסעות לבית הספר אלון. תלמידים בסביוני דניה לומדים בבתי הספר אינשטיין ואלון, אך בעוד שלבית ספר אינשטיין יש הסעה מהשכונה, לבית ספר אלון דווקא אין. לטענת ההורים, הדרך מסביוני דניה לרמת אלון היא גם ארוכה וגם לא מישורית ולכן אין לילדים אפשרות לחזור לבד ויש הורים, שנאלצים באמצע יום העבודה לצאת מהעבודה ולהחזיר את הילדים הביתה.

“אנחנו מתעסקים בנושא ההסעה מחודש דצמבר האחרון”, אמר היום לחי פה עו”ד ערן שדה ממשרד שדה את אנגל, שהוא גם הורה לילדים בבית הספר וגם מטפל משפטית בהתנדבות בנושא, “בהתאם לחוזר מנכ”ל חלה חובה על העירייה להסדיר הסעות לתלמידים שגרים במרחק של 2 ק”מ ומעלה בדרך בלתי עבירה עד כיתה ג’. מאחר שהתלמידים גרים במרחק של 2 ק”מ מבית הספר ויש עליה משמעותית מרמת אלון לסביוני דניה, יש צורך בהסעות.
אחרי שפנינו לעיריית חיפה מספר פעמים ולא קבלנו מענה, בשבוע שעבר הגענו לפגישה עם היועצת המשפטית, עו”ד ימית קליין ועם עו”ד הדס ליטבק. בישיבה בעירייה נאמר לנו שיש ניסיון להסדיר את הנושא. הסבירו לנו שהעירייה תבחן אופציה להסעות פרטיות, כיון שחברת אגד לא מוכנה להקצות לזה קו. אמרו לנו שייתכן, שהפתרון יוכל להיות הסעה במיניבוסים כמו בחינוך המיוחד. הובטחה לנו תשובה עד יום שלישי, והתשובה הגיעה יומיים אחרי. מהתשובה עולה שיש 7 ילדים, שזכאים להחזר נסיעות בסכום של 1,250 ש”ח, אבל הסעות לא יהיו (בעירייה הסבירו כי ההתקשרות עם חברת ההסעות היא באחריות ההורים)”.

שכונת סביוני דניה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שכונת סביוני דניה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

עו”ד שדה, טוען שיש כ-20 תלמידים זכאים להסעות: “בימים הקרובים נגיש את העתירה שלנו לבית המשפט. לעירייה יש חובה לפתור את הבעיה הזו, אני רואה פה אוזלת יד. הרגשנו בפגישות שלא יודעים איפה בית הספר נמצא והאם זו דרך, שאפשרית לילדים. ברור שזו דרך, שילד לא יכול לעבור. אנחנו מאוד מאוכזבים מהאופן, שבו זה מנוהל. פנינו לראש העיר עינת קליש רותם ובקשנו את ההתערבות שלה ולא קיבלנו תשובה. רק כשהודעתי על מיצוי ההליכים נקבעה הפגישה עם היועצת המשפטית”.


תשובת עיריית חיפה להורים מסביוני דניה שילדיהם לומדים ברמת אלון

תגובת העירייה:

על פי הגדרות משרד החינוך לזכאות להקצאת הסעה לבית הספר, או לחילופין לקבלת החזר כספי בשווי עלות הנסיעה, נמצא, כי אף לא אחד מהתלמידים, אליהם מתייחסת הפנייה, עומד בקריטריונים שקבע המשרד.
על אף עובדה זו, ערכה עיריית חיפה בדיקה עצמאית, בה נמצא, כי על פי הקריטריונים שקבעה, ישנם 7 תלמידים המתגוררים במרחק מזכה.
יש לציין, כי לפנים משורת הדין ההחזר הכספי הניתן לתלמידים הזכאים הינו גבוה מסכום ההחזר שקבע משרד החינוך.
עיריית חיפה פנתה בעבר מספר פעמים למשרד התחבורה ולחברת “אגד” בבקשה להאריך את מסלול קו 39א’, באופן כזה שיסתיים בבית הספר “אלון” ולא בבית הספר “איינשטיין”, כפי שקורה כיום, אולם נתקלה בסירוב.
העירייה מצויה כל העת בשיח עם ההורים וממשיכה בתהליכים מול כל הגורמים בבקשה להארכת מסלול הקו, בתקווה שהבקשה תיפול על אוזניים קשובות

תגובה
  1. אתי אמר/ה

    ההורים מסביוני דניה עשירים מספיק כדי להסיע את ילדיהם לבתי הספר, אין צורך לממן להם הסעות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.