ד”ר אלה וייצמן מנהלת המרכז למחלות כבד ברמב”ם בראיון לחי פה לרגל יום ההפטיטיס הבינלאומי

ד"ר אלה וייצמן מנהלת המרכז למחלות כבד ברמב"ם

כ-40 מטופלים חדשים (חולי הפטיטיס סי) נרשמים כל חודש במרכז למחלות כבד ברמב”ם

בישראל ישנם כ-  100,000 אנשים חולים בהפטיטיס סי, אבל רובם לא יודעים זאת. כך מדווחים בעמותת חץ (עמותה למען חולי הכבד בישראל). בנוסף ישנם 30,000  חולים מאובחנים במחלה שלא מטופלים כי אינם יודעים שהנגיף מסוכן ושיש היום טיפולים יעילים שיכולים לרפא את המחלה. מדובר בחולים שנמצאים בסיכון אמיתי לאי ספיקת כבד, ואף סרטן כבד ועלולים להזדקק להשתלה.

לרגל יום ההפטיטיס הבינלאומי המצוין היום (ראשון 28/7/19) במטרה  להעלות את רמת המודעות בקרב הציבור הרחב אודות המחלה, תפוצתה וסיבוכיה ולעודד מניעה, אבחון וטיפול.  ד”ר אלה וייצמן, מנהלת המרכז למחלות כבד ברמב”ם מתראיינת לחי פה ומספרת, על חשיבות איתור החולים ועל הטיפול החדש שמרפא את ההפטיטיס מסוג סי ב-99%.

בין 300-400 חולי היפטיטיס סי מאובחנים מדי שנה ברמב”ם

כמה חולים מאובחנים ומטופלים כיום ברמב”ם?

במרכז למחלות כבד ברמב”ם רשומים כ-2000 חולים עם הפטיטיס מסוג סי, ומדי שנה מאובחנים בין 400-300 חולים חדשים. בשנים האחרונות הכמות יורדת והסיבה לכך היא כי אנחנו מתקשים למצוא חולים. כרגע יש לנו תוכנית לאיתור חולים בקבוצות בסיכן גבוהה.

מי נמצא בקבוצות הסיכון?

אנחנו הגדרנו אנשים שהם בקבוצות עם גורמי סיכון ומדובר בשלוש קבוצות:

1- (יוצאי ברית המועצות לשעבר ששם יש אחוזים גבוהים של ההדבקה) מדובר בעולים בתקופת העלייה הגדולה של שנות ה-90. הסיבה לאחוז הגבוהה היא בגלל פרוצדורות רפואיות לא בטוחות שהתנהלו שם.

 2- אנשים שקיבלו עירוי דם או השתלות איברים בארץ לפני שנת 92.

3- אנשים שהזריקו סמים אפילו בעבר הרחוק.

אנחנו מאמינים כי 70 % מחולי ההפטיטיס סי טרם אובחנו – מדובר באלפים.

ההדבקה כיום היא מאוד נדירה. רוב המטופלים החדשים הם חולים שנדבקו מזמן רק לא ידעו זאת. כיום ברמב”ם יש 2000 חולים רשומים שכבר קיבלו טיפול ויש לנו כ-40-30 מטופלים חדשים בכל חודש.

מה הסימטומים של מחלת ההפטיטיס סי?

הבעיה שמחלת ההפטיטיס סי אסימפטומטית (נטולת סימטומים) והחולה לא מרגיש אותה עד שהוא מגיע לשלבים מאוד מתקדמים עם סיבוכים, שחמת הכבד, גידול בכבד והצורך בהשתלת כבד. לכן כדי לאבחן צריך לבצע בדיקת דם ולשם כך צריך להגיע לרופא ולבקש בדיקה.

המטרה שלנו היא להעלות את המודעות ולהגיע לכל החולים כי כיום יש טיפול מאוד קל שעשה מהפכה ברפואה.

על איזה טיפול מדובר?

בשנת 2015 הגיע טיפול שהינו טיפול קצר של 8-12 שבועות של טיפול ללא תופעות לוואי. טיפול של כדור ביום עם 99% החלמה מלאה מהוירוס. ולמה אנחנו מדברים על מהפכה דומה למהפכה של הפנצלין בגלל שהטיפול הישן היה טיפול קשה עם זריקות ותופעות לוואי דומות לכימותרפיה. הטיפול היה ארוך של שנה עד שנה וחצי והחלמה של כ-40%. טיפול יותר קשה מהמחלה עצמה ועם אחוז הצלחה נמוך.

הטיפול החדש נכנס לסל התרופות בשנת 2018 בארץ והוא מיועד לכולם ולא כמו קודם שרק כלול בסל רק לאנשים שהם בקטגוריה של חולים קשים וסוג של הפטיטיס סי מסוים. היום הטיפול כלול גם לחולים עם הפטיטיס סי התחלתי וקל.

כיצד רמב”ם נרתם השנה להעלאת המודעות?

השנה אנחנו מעלים את המודעות באמצעות ראיונות לכלי התקשורת בכל השפות ברוסית, בערבית ובעברית אשר באמצעותם אנחנו מעבירים מידע חשוב לאנשים.

מה לגבי הפטיטיס מסוג בי?

הפטיטיס מסוג בי אנחנו רואים שיש יותר חולים בחברה הערבית. כיום מדובר באלפים המטופלים במרכז למחלות כבד ברמב”ם שמאובחנים עם הפטיטיס בי. הטיפול בהפטיטיס בי הוא טיפול ממושך של שנים שמדכא את הוירוס אבל אין החלמה מלאה כמו בהפטיטיס סי. גם ההפטיטיס בי הוא וירוס בלי סימפטומים והחולים מאבחנים את המחלה בשבלים מתקדמים.

איזה מסר הית רוצה להעביר ביום חשוב זה?

המסר שלי הוא  שהמחלה היא מחלה שיכולה להיות מאוד קשה על אף שהבדיקה לגילוי המחלה היא מאוד פשוטה. מדובר בבדיקת דם שמצילה חיים והיום הטיפול במיוחד בהפטיטיס סי הוא יעיל, מרפא ומציל חיים. על כן אני פונה לכל מי ששייך ומרגיש שהוא שייך לקבוצת סיכון שיפנה לרופא המשפחה ויבקש לעשות בדיקה להיפטיטיס סי וכל היפטיטיס אחר.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. דוד מלכה אמר/ה

    ממליץ בחום לעשות בדיקת דם זה מציל חיים היום אני אחרי השתלת כבד לאהר שאובחנתי עיי” ד”ר ויצמן (אצילת נפש) הגעתי מאוחר למרפאה לקבלת הטיפול החדשני ולכן עברתי סבל נוראי עד להשתלת הכבד. אל תהיו שאננים תעשו בדיקה!

  2. נטלי אמר/ה

    ד”ר ויצמן הרופאה מספר אחת

הגיבו כאן לכתבה