הכירו את אלינור כהן, התצפיתנית הראשונה בנמל חיפה

בשבוע שעבר (30/06/19) החלה אלינור כהן, את תפקידה בתצפית של נמל חיפה, אחת העמדות החשובות ביותר בנמל, כשלמעשה היא האישה הראשונה שמאיישת תפקיד זה לאחר שזכתה במכרז.
כהן לחי פֹּה: “לא ראיתי מעולם הבדל ביני לבין הקולגות שלי”


אלינור כהן, התצפיתנית הראשונה בנמל חיפה (צילום: אלבום אישי)
אלינור כהן, התצפיתנית הראשונה בנמל חיפה (צילום: אלבום אישי)

בשנים האחרונות, ישנה מגמה עולה של נשים שנכנסות לתפקידים שעד היום היו נחלתם של הגברים בלבד. אותן נשים מוכיחות כוח רצון עז, אמביציה ותפקוד אשר לא נופל מהגברים באותה עמדה ולעיתים אף עולה עליהם. לאלינור כהן (32, קריית ים), יש רזומה לא קטן בתפקידים ימיים – היא החלה לעבוד בתחום הימי מייד לאחר השחרור מהשירות הצבאי שלה בחיל הים ולמדה במכון להכשרה ימית בעכו ובמקביל, הפליגה כצוערת. בשנים האחרונות עבדה אלינור בכמה פרויקטים ימיים וביניהם בניית נמל המפרץ ובפרויקט קידוח הגז. במהלך עבודתה בתפקידיה קודמים אלה, היא השלימה גם תואר ראשון באוניברסיטת חיפה.

אלינור כהן בתפקידה הקודם על אנייה בפרוייקט הגז (צילום: אלבום אישי)

מרכז העצבים של נמל חיפה

תצפית הנמל היא מרכז העצבים של נמל חיפה והגורם שבין היתר בוחר אם לאשר או לא כניסה ויציאה של אניות וכלי שייט למרחב הנמל. כמו כן, לתצפיתנים העובדים בה, ישנה אחריות על בטיחות השייט בכל תחום הנמל, תיאום כניסה ויציאה של אוניות לנמל. תצפית הנמל, משמשת כגוף המקשר בין האוניות לנתבים, משהו שדומה מאוד למגדל פיקוח בשדה תעופה. התצפיתנים מקבלים הנחיות בנוגע לסדרי עדיפויות, אך העבודה היא דינאמית כפי שאלינור מספרת לנו ובסופו של דבר, האחריות היא של התצפיתנים לבדוק שהאוניות מוכנות לכניסה ויציאה בזמן הנכון ושכל כלי השייט המלווים את האנייה פנימה החוצה וכן כל בעלי התפקידים נמצאים במקום שהם אמורים להיות בו, על פי התכנית.

נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

אלינור מספרת לחי פה על הסיבות שגרמו לה לגשת למכרז בתצפית נמל חיפה ועל הדרך על ההיסטוריה הקטנה שעשתה בתפקידה החדש:

מה שמשך אותי, בין היתר בתצפית זאת היציבות בעבודה, זה לא עוד פרויקט. העבודה חשובה ומלאת אחריות, מאתגרת מאוד ולא פשוטה. מעולם לא הייתה אישה במחלקת ים והרגשתי שזה חסר שם ושיש לי מה לתרום. חוץ מזה, לא ראיתי מעולם הבדל ביני לבין הקולגות שלי, אני בעלת מקצוע ואני חושבת שאין סיבה שרק גברים יאיישו משרות במחלקה.
אלינור כהן (צילום: אלבום אישי)
העבודה בים לא זרה לה. אלינור כהן (צילום: אלבום אישי)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. יפה אמר/ה

    כול הכבוד יישר כול