קרנבל התשתיות הרעועות של עיריית חיפה – ועדיין אף מילה על חינוך • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

איזה יופי היה במועצת העיר האחרונה. בזה אחר זה צעדו בכירים מהעירייה ומתאגיד מי כרמל אל הבמה. בזה אחר זה התחרו ביניהם בחומרת הסופרלטיבים המתארים את אסון התשתיות המתרחש בחיפה. בין לבין השמיעו גם גרסאות שונות באשר למשך ההזנחה, כי אולי מדובר בשנים או עשרות שנים או אולי אפילו יותר – מי יודע? לצורך המחשת מצב החירום גויסו גם מפות וטבלאות הצבועות בשלושת צבעי הרמזור כנגד שלושת מצבי הבלאי האפשריים.

מצב תשתיות בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
מצב תשתיות בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

באמצעות המפות הללו יוכל כל תושב לאתר בקלות באיזה צבע צבוע הרחוב שלו וכך להיות רגוע יותר או פחות באשר לגורלו. ראש העיר גם הציבה בקפידה את הדובדבן על הקצפת כשסיפרה עד כמה היא מתרגשת מהמצגת שהוצגה וגם ממש "דומעת מהנתונים שהוצגו".

לרוץ ולספר לחברה
בשורה התחתונה, אין חולק על כך שעבודה מסודרת דורשת בסיס מידע עדכני, אמין ורלוונטי. עד כאן מדובר בצעד חשוב ואף הכרחי. אבל מה שקרה בישיבת המועצה היה אירוע קלאסי של "לרוץ ולספר לחברה" ולא יותר מזה. אחרת לא ניתן להסביר מדוע הכותרת שנתנה ראש העיר לישיבה הייתה "מראה שאנחנו מציבים לעצמנו מול הפנים" – מה, אנחנו לא יודעים? איפה התכל'ס?

חומה קרסה על רכב בחיפה (צילום: איחוד הצלה כרמל)
מצב התשתיות בחיפה – חומה קרסה על רכב בחיפה – ארכיון (צילום: איחוד הצלה כרמל)

איפה תכנית החומש?
התנהגות כזאת לא מאפיינת הנהגה אחראית עם סדר יום מגובש. מחוות כאלה מאפיינות יותר התנהגות של חברי אופוזיציה שעוד לא הבינו שהם אוחזים בהגה השלטון. באותו מטבע, ראש העיר לא ויתרה גם על ההזדמנות לבקר את השלטון הקודם על היעדר תכנית חומש לניהול האסון. שוב, אמירה קלאסית של אופוזיציה. הרי היא עצמה עוד לא כתבה תכנית חומש אחת בעיר. ייתכן גם שהדבר לא יעלה בידה מסיבה כזו או אחרת. לאור זאת, אולי היה נכון יותר שראש העיר תציג קודם את תכנית החומש שלה, תפעיל אותה, ואולי תוכיח שהמצב שיצרה הוא טוב מזה שיצר קודמה בתפקיד. הרי כבר מישהו אמר פעם "והצנע לכת".

טריק שלא עובד
לאור כל זאת לא מפתיע שהעיסוק המשמעותי הראשון של הנהלת העיר הוא גם בנושא בעל הנראות הציבורית הגבוהה ביותר – תשתיות פיזיות. נושא שבו ניתן להציג בכל מקרה הישגים מדידים בסופה של כל שנה. אבל דווקא כאן אנו נדרשים להתבוננות ביקורתית על ההיסטוריה של חיפה. סקירה קצרה כזו תלמד מיד על כך שתשתיות יפות לא מביאות תושבים לגור בחיפה. הטריק הזה לא עבד בשיקום רחובות פבזנר וירושלים בהדר בשנת 2005, לא גרם לקמפוס הנמל לזנק לשחקים לאורך עשר שנים תמימות, ונראה שגם לא יציל אזורים אחרים – אז על מה כל הרעש? תשתיות, חשובות ככל שיהיו, הן לא המהות, אלא התפאורה. ותפאורה יפה לא מעידה על איכות ההצגה.

עדיין אף מילה על חינוך
אם במהות עסקינן, אז תארו לכם את המצב הדמיוני הבא. בעיר דמיונית, יושבת ראש עיר דמיונית על הכיסא וכל עיסוקה לאורך שבעת החודשים הראשונים של הקדנציה הראשונה שלה הוא בחיזוק הרבדים האנושיים של העיר. היא לא תפקיר את נושא התשתיות הפיזיות והכלכליות, והיא גם לא תשתמש בסקירת מצבן הרעוע לצורך הנמכת הציפיות ממנה בתחום. ממש לא. היא פשוט מאמינה שמהות העיר היא קודם כל האנשים הגרים בה. זאת גם הסיבה שלאחר שבעה חודשי למידה אינטנסיבית תכנס אותה ראש עיר דמיונית ישיבה חגיגית במיוחד על נושא ה… חינוך. כמה מוזר יהיה לעקוב אחרי ישיבה כזאת… ישיבה בה יפרסו ויפלחו את כל מערכת החינוך, יציבו לה חזון חדש ויספרו באותות ובמופתים איך ישיגו אותו. לא כי זאת משימה יותר קלה מלרבד כביש, אלא בגלל שזה בדיוק המאמץ שלשמו בוחרים ראש עיר.  זהו מאמץ המכוון כל כולו לשינוי פניה של העיר לדורי דורות. ותארו לכם את אותה ראש עיר מסכמת את הישיבה הדמיונית באומרה "חינוך, קהילה וחברה הן התשתיות החשובות ביותר של העיר. זאת המהות שתהפוך את השגת כל יתר המטרות לקלה הרבה יותר".

מנהיגה דמיונית
כפי שציינתי, אותה ראש עיר דמיונית לא תפקיר את התשתיות הפיזיות והכלכליות של העיר, היא דווקא תבין ששיקום תשתיות פיזיות וכלכליות אינו נושא שצריך להמציא מחדש.  קיימות בעולם גישות רבות וכלים מגוונים המיועדים בדיוק להשגת המטרה הזאת. הערך המוסף שלה כמנהיגה נמצא במקום אחר, ביכולת לחבר בין הקהילתי לפיזי. ככלות הכל, הדברים צריכים להיעשות ביחד עם תושבים ותוך כדי שיח אמיתי איתם. כך תוכיח ראש העיר הדמיונית שגולת הכותרת של הקדנציה שלה איננה מצויה בתשתיות הכבישים או בשבילי אופניים – כי זה מגיע לתושבים בכל מקרה! גולת הכותרת תתבטא בחיזוק תחושת השייכות של התושבים אל העיר, וחיזוק רצונם לגור בחיפה ולהתאמץ למענה מכיוון שזה טוב להם ולמשפחותיהם.

שיח ישיר, פנים אל פנים
עוד לא מאוחר. טוב תעשה ראש העיר של חיפה אם במסגרת תהליכי הלמידה האינטנסיביים שלה תקצה זמן לא מבוטל גם להתעמקות במערכות החברתיות והקהילתיות בעיר. זה יהיה מאוד נחמד לראות כיצד ראש העיר תגלה שבכוחה לעשות מעשים מאוד משמעותיים לטובת המערכות הללו. כמובן שיהיה גם מאוד מאיר עיניים לשמוע את ה"אני מאמין" שלה בתחומים הללו. גם עוד לא מאוחר מדי לשנות את מנגנון השיח עם התושבים שצירפה ראש העיר לקרנבל התשתיות הרעועות. סגנון השיח שהגדירה מזמין את התושבים ש"יעירו הערות" ביחס למפות אילמות. בשיטה הזאת יכולים להגיב תושבים כלשהם, כמה פעמים ומבלי לגור בעיר בכלל.

האם לנהל שיח ישיר, פנים אל פנים, עם תושבים בשכונות שלהם ובמרכזים הקהילתיים שלהם זה עד כדי כך נורא?  

7 תגובות
 1. מנשה שמש אמר/ה

  יריב, עבור אנשים מסויימים לנהל שיח ישיר, פנים אל פנים, עם תושבים בשכונות שלהם ובמרכזים הקהילתיים שלהם זה לא כל כך נורא, זה מפחיד!
  זאת מאחר ויתכן מצב של התמודדות עם תושבים שלא רואים איתך עין בעין והם לא גרופיס.

 2. יוסי אמר/ה

  תשתיות נבנות אם מטפלים בהן במשך השנים , ונהרסות קורסות אם לא מטפלים בהם ,ומזניחים אותן לאורך השנים,וזה מה שקורה בחיפה כעת.
  סוף סוף יש לנו ראש(ת) עיר שחושב על טובת העיר ,ולטווח ארוך ,ולא חושב ודואג רק ליציבות הכסא שלו, או ש חייב לרצות ארגונים ,ובעלי שליטה וכוח וגם זה על חשבון הציבור. ואת זה אפשר לקרוא ברור גם בדוח מבקר המדינה על התעשיות המזהמות במפרץ ,על האסון הבריאותי שהן מביאות על תושבי חיפה . כן, גם זה תשתיות, בריאות זה תשתיות , כבישים,ביובים מדרכות זה גם תשתיות ,ואפילו חינוך זה תשתיות .
  יש הרבה מה לעשות בחיפה כדי לשקם את התשתיות האלה ,ואני מאמין שיש לנו ראש עיר שיודעת רוצה ויכולה לעשות את כל זה .
  בבחירות האחרונות הציבור אמר את זה בצורה ברורה וחד משמעית .

 3. גל אמר/ה

  ראש העיר מסמנת סדר יום מאוד ברור עוד מלפני הבחירות.
  היא רוצה להפוך את העיר לכזו שתהיה טובה לתושבים ולתיירים.
  וכן, לעיר הזאת יש פוטנציאל כמו שאין לאף עיר בארץ והוא לא ממומש באופן אכזרי ממש. כשנכנסתי למצגת של הואדיות גם אני רציתי לבכות מרוב אפשרויות שהוחמצו. מתוך ההבנה עד כמה אף אחד לא ראה את העיר עד היום בשלמותה.
  זה אפילו יותר מזה, חיפה צריכה הכנסות. היא צריכה אפיק תעסוקתי משמעותי. היא חייבת להתחיל מהמקום שיוכל להביא פרנסה לעיר.
  מה לעשות שאם אתה רוצה שיבואו אליך אורחים אתה רוצה להביא אותם לעיר יפה, מתוקנת, עם פעילויות בתוך העיר.
  לשמחתנו, החינוך בחיפה, לא במקום רע. התשתיות כן.

  אבל ביננו, נכון שאם היא היתה מכנסת ישיבה על החינוך, היית כותב פוסט על למה היא לא דיברה על התשתיות?

 4. הדר אמר/ה

  אויש, תנוח.
  ממתי שקיפות ועדכון הם "לרוץ לספר לחבר'ה"?
  סוף סוף יש עבודה יסודית ושיתוף מידע, בשידור מלא פתוח ונגיש לכל הציבור (אפילו ללקויי שמיעה!).
  מדהים איך גם כשאין באמת על מה לבקר בכל זאת מצליחים לקטר.
  שבת שלום.

 5. נוסיה אמר/ה

  כל הכבוד על הצגת התמונה המלאה של מצב העיר לתושבים, אין לי מושג מה הספור שלך אבל כנראה שאתה לגמרי גרופי של ראש העיר הקודם מסתבר שם דוקטורים יכולים להביע דיעות משוחדות לחלוטין לטובת האדם שאותו הם אוהדים ולפסול לגמרי את מי שהם לא אוהדים ולכתוב ביקורת לא עניינית במעטה של דיעה אקדמית..

 6. ירון אמר/ה

  יריב היקר, למה אתה לא מציג את עצמך כראוי? היית עוזרו של סגנו של יונה יהב. אתה לא ראוי להביע את דעתך המשוחדת בשום פלטפורמה

  1. מירי גולדשמידט אמר/ה

   יפההההה ירון. זה לא היה לגמרי גילוי נאות מצד יריב היקר.
   ראשת העיר אינה דמיונית- היא אמיתית והיא פה! סוף סוף ישנה ראשת עיר שבאמת איכפת לה וחשוב לה.
   הזמן יעשה את שלו. אין מטה קסם. אי אפשר לשנות ולתקן את כל הקטסטרופה שקרתה כאן בעיר ושהביאה אותנו עד הלום.
   נכון שעוד לא מאוחר מדי. אך יש ה מ ו ן מה לעשות. והיא רק בן אדם 1. תנו לה זמן. תנו לה זמן. היא אמיתית- לא קוסמת.

לא ניתן להגיב