הורים לכ-20 תלמידות: לא נאפשר לבנותינו ללמוד בתנאי פנימיה

בית הספר רמב"ם בנווה שאנן בחיפה

במשרד החינוך נקבע כי תלמידות החינוך הממלכתי דתי, המתגוררות בחיפה לא יכולות להירשם לאולפנת סגולה בקריית מוצקין, אלא אם יגורו שם בתנאי פנימייה.

ההורים מאיימים שאם לא יימצא פיתרון, ישאירו את הבנות בבית בספטמבר.

מעיריית חיפה נמסר כי אין במקרה דנן סיבה לאישור “תלמידי חוץ”.

בית ספר רמב”ם בנווה שאנן

הורים לכ-20 תלמידות מהחינוך הדתי בחיפה מאיימים, שישאירו את הבנות בבית בחודש ספטמבר אם לא יאפשרו לתלמידות ללמוד באולפנת סגולה בקריית מוצקין:
“מדובר בתלמידות שמסיימות את בתי הספר היסודיים של החינוך הממלכתי דתי רמב”ם בנווה שאנן או מוריה ברקאי בקריית אליעזר” מסביר אחד האבות, “או תלמידות שלומדות כבר בחטיבת ביניים או תיכון אחר ורוצות לעבור לאולפנא סגולה. עד שנת 2016 העירייה איפשרה למי שסיימה בית ספר יסודי של החינוך הממלכתי דתי להירשם לאחד מ-3 בתי ספר: אולפנת אמי”ת (עירוני ו’), אולפנה צביה (שתיהן בחיפה) ואולפנת סגולה בקריית מוצקין. משנת 2016 האפשרויות הצטמצמו והתלמידות יכלו לבחור רק בין אולפנת אמי”ת ואולפנה סגולה. התלמידות, שמתגוררות בקריית שמואל, הן יוצאות דופן ולהן כן התאפשר להמשיך ולבחור באולפנת סגולה”.

לטענת האב, ההסבר לכך שתלמידות מקריית שמואל ממשיכות להירשם לאולפנת סגולה הוא הקירבה הגיאוגרפית:
“מבחינתנו כתושבי חיפה הנושא של הקרבה הגיאוגרפית זו בעיה של ההורים ולא של הרשות. אנחנו נדאג שהבנות שלנו יגיעו לבית הספר. בנות, שבכל זאת רוצות ללמוד באולפנת סגולה והן חיפאיות יכולות להירשם רק דרך עליית הנוער ואז הן ילמדו בתנאי פנימיה. האפשרות ללמוד בתנאי פנימיה היא לא אופציה – לא מבחינתנו ולא מבחינת הבנות. לא הגיוני לגור בתנאי פנימיה כל כך קרוב לבית”.

ההורים שלחו מכתב למנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל בו הם טוענים שאם בנותיהם יגורו בבית הספר בתנאי פנימיה הדבר עלול לגרום להן לפגיעה נפשית ומוראלית בבנות שמאוד רוצות ללמוד באולפנת סגולה לא בתנאי פנימיה:
“אנו כהורים לא נאפשר בשום פנים פגיעה שכזו בבנות, בטח ובטח שלא לכפות עליהן תנאי פנימיה ולנתק אותן מבתיהן בניגוד לרצונן”.

ד”ר סער הראל השיב לפנייה של אחד ההורים לגבי איזורי הרישום כי מיפוי איזורי הרישום הינו על פי בקשת הרשות המקומית. “במקרה הזה אנו כמשרד החינוך תומכים בהחלטה זו מתוך שיקולים מקצועיים וראייה מוניציפלית עירונית”.

מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:
לימודי חוץ מאושרים על בסיס פרטני בלבד ובמצבים בהם אין לרשות המקומית בעיר מגורי התלמיד מענה חינוכי הולם. בחיפה קיימים שני בתי ספר תיכוניים המיועדים  לבנות מהמגזר הציוני דתי, אולפנת אמי”ת עירוני ו’ ואולפנת צביה. שני מוסדות החינוך הללו בעלי הישגים לימודים , תורניים וערכיים מהשורה הראשונה בארץ, כך שאין במקרה דנן סיבה לאישור “תלמידי חוץ”.
באשר לתלמידות המתגוררות בקריית שמואל, הרי שזאת נמצאת בסמיכות פיזית לאולפנת סגולה, מה שמקל על התלמידות את ההגעה לבית הספר ועל כן מאשרת העירייה להורים המבקשים זאת לשבץ את בנותיהן באולפנת סגולה.

6 תגובות
 1. אחת עם ניסיון אמר/ה

  עיריית חיפה ומשרד החינוך צריכים לשאול את עצמם: למה תושבי חיפה בורחים מעירוני ו’ וצביה (וגם מישיבה תיכונית יבנה שאמורה לתת מענה לבנים) ? כי התוכן הערכי- חינוכי של המוסדות מפוקפק ביותר…. מניסיון. תעשו בדק בית!!!!!

 2. אמא מאוכזבת אמר/ה

  אמית ועירוני ו׳ משורה ראשונה עד כדי כל שהמפקחת עליהם הוציאה את ילדיה משם ושמה אותם בפנימיות מחוץ לחיפה!!! תמוה, לא?!
  וגם אם הם כל כך מוצלחים, למה העירייה סגרה את המעברים ב2016?! הרי מי לא ירצה ללכת לבית ספר מהטובים בארץ?! אולי מפני שראתה שכל הבנות שכל בית ספר רוצה רוצות ללכת לשם ופחדה שיתפרקו לה בתי הספר המעולים כל כך לטענתה…(מעניין שבנות רווחה מחיפה ששני בתי הספר המעולים האלו לא הצליחו להכניס לתלם נשלחות לסגולה לחינוך מחדש. אז לבנות קשות סגולה כן טובה מבחינת עיריית חיפה?!

 3. אמא חילונית אמר/ה

  עיריית חיפה כופה על בנות חיפאיות המעוניינות ללמוד באולפנת סגולה פנימיה, לאן הגענו?? ככה העירייה חושבת שהיא תחזק את עירוני ו וצבי”ה?

 4. סיגלית אמר/ה

  תעשו בדק בית למה הורים שולחים את הילדים מחוץ לחיפה! אי אפשר להכריח הורים לאן לשלוח את ילדיהם ולהשתמש בהם כבני ערובה!!! והמרחק הגיאוגרפי תירוץ עלוב ממש…שכל הורה יעשה את השיקול שלו כמה הוא מוכן שהילד שלו יסע בבוקר לבית הספר

 5. אבי הראל אמר/ה

  מה מתחבא מאחורי צמד המילים “שיקולים מקצועיים”? הלא בעזרת צמד מילים זה אפשר להצדיק גם את העמדה ההפוכה? אולי הגיע הזמן לברר את השיקולים המקצועיים, לכאן ולכאן?

 6. מתןמתן אמר/ה

  שיטת השוברים של זהות תכניס הגיון למערכת החינוך. בה כל הורה בוחר איפה לרשום את בנו ללא תלות באזורי רישום.
  כל אחד בוחר את ביהס שמשכנע אותו שהוא הטוב ביותר. ובי”ס לא טוב יצטרך להשתפר בהתאמה, ולא יסגר מחוסר ביקוש.
  קורא לכל הציבור לצאת מתפיסותיהם הפולטיות המגזריות ולחשוב איך הבחירות הקרובות יוכלו לשפר להם את רמת החיים. כי פתרון לסכסוך הפלסיטני לא יהיה בקדנציה הקרובה. שיפור במערכת החינוך אולי כן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.