לו הייתי מזוזה בשכונת הדר… • מצב הביטחון בשכונה • טור דעה

לא נהדר בהדר - הפגנה - תושבי הדר הכרמל 03/03/2015 (צילום: ירון כרמי)

באוגוסט 2018, כמה חודשים לפני הבחירות המוניציפאליות, התכנסנו תושבי ותושבות השכונה יחד עם נציגי ונציגות מועצת הדר על מדרגות המדעטק, על מנת לדון אודות חוסר הביטחון האישי של תושבי שכונת הדר הכרמל בחיפה ועל אי-הפעלת הרתעה משטרתית הולמת ואכיפת חוק – כראוי. זו לא הייתה השיחה הראשונה וכעת נדמה כי המצב לא משתנה לטובה, אלא מחמיר.

ישבנו  קרוב לשעתיים על המדרגות, שמענו עדויות שונות וקשות ובעיקר עלתה תחושה שאין עם מי לדבר.  
חלק מהדוברים טענו כי המשטרה, היא כבר לא הכתובת ומעוררת בהם את התחושה שלא אכפת לה. בשנים שעברו, הפגינה המשטרה את עוצמתה בעיקר במעצרם וחקירתם של צעירים וצעירות המתגוררים בשכונה, שהלכו ברחוב בשעות הלילה ובשל כך נראו לשוטרים כ"מסוכנים לציבור". פרצו לבתים של אמני גרפיטי שהפכו אחר כך סלבריטי עירוניים – בגלל ג'וינטים שמעשנים אותם בכל בית קפה בפרהסיה. השוטרים עבדו בעיקר מתחת לפנס. חלילה לא באזורים היותר קשים ואפלים של העיר, היכן שהתושבים משוועים לתחושת ביטחון.

עיריית טירת כרמל – רחב

כיום גם זה איננו. לכאורה, יש שוטר שכונתי אבל זה ממש לא אפקטיבי. המשטרה עברה להפעיל את האזרחים במעין אאוטסורסינג התנדבותי כפוי: אנו מדווחים למשטרה וגם נדרשים לצאת לשטח ואף להתעמת פנים אל פנים עם גורמי הסיכון. במקרים רבים לא ברור לשם מה יש משטרה? לתת דוחו"ת מהירות או חניה באדום לבן?
נושא הביטחון ממשיך להטריד ולהציק לנו-תושבי הדר. בשבועות האחרונים התפרסמו כבר הודעות בתקשורת המוכיחות עליית מדרגה והשתלטות של גורמי פשע קשים ומפחידים באזורים שונים בשכונה: פיצוצי מכוניות ברחוב עקרון ונשק לא חוקי ברחובות מתחת לשוק תלפיות. ברחוב בן יהודה עומדות מכוניות שרופות כבר שבועות, תקיפת אנשים ויריות ברחובות, שוד חנויות לאור יום. ככל שהמצב חסר, שיני החוק והאכיפה יימשך – כך יסלים.תושבי שכונת הדר אוהבים את שכונתם והם פטריוטים בצורה מעוררת הערכה והשראה. מועצת הדר מורכבת מתושבים ותושבות מייצגי סקטורים שונים החיים בשכונה אשר מקדישים שעות על שעות בהתנדבות מלאה. חברי וחברות מועצת הדר פועלים בשיתוף פעולה ובהובלה משותפת, כשבראש עומד כבר שנים עופר פיקס העושה זאת בהובלה שקטה ואסרטיבית.
המועצה עשתה מהפך עצום ביחסה של עיריית יהב לחבורה שממנה התעלמו קודם וקראו להם הזויים ופרובוקטורים. בשנים האחרונות לכהונתו הוא עבד בשיתוף פעולה עם מועצת הדר ואכן חלו שינויים חיוביים במצבה הפיזי של השכונה. אולם הדרך לשיקום מלא עוד ארוכה.
לקרוא "הזויים" למי שעומדים על שלהם למען הציבור הרחב ומוכנים לעשות הכל למען שינוי המצב, זה זלזול יהיר ומנותק בגורמים החיוביים שאותם אפשר לגייס לקידום השכונה. "ההזויים" הללו הם גם אלו שקנו כאן דירות, חיים את היומיום בשכונה, מגדלים משפחות וחשים על בשרם את מצב השכונה. יהב הבין זאת בזמנו לאחר שקיבל שיעור בל יישכח, בהפגנה גדולה ששידרה עוצמה אזרחית חסרת תקדים. נכון שבדרך להשגת יעדים של שיפוץ ושיקום רחובות, חידוש והקמת גנים ציבוריים וגני משחקים, מרכזים קהילתיים ומבני ציבור – עושים גם צעדים צעקניים ומעוררי אי נוחות כמו הפגנות, מחאות וכל מה שניתן לעשות באפס תקציב ובאפשרויות שמאפשר לנו החוק, הרשתות החברתיות והתקשורת. אבל זה הכוח הדמוקרטי שלנו והכל למען מטרות נכונות טובות ולטובת הכלל.
הכי קל זה ללכת מכאן, אבל מי שגרים כאן אוהבים את הדר. יש בשכונה הזו קסם ויופי מיוחדים שאין בשום מקום אחר בחיפה וזה המקום היחיד בערך שבו חשים מהי עיר אמיתית. זהו לב העיר ההיסטורי ולב העיר – למרות כל מה שעבר על המקום מכהונת מצנע והמשכו ביהב. בכל זאת חזרו אליה תושבים צעירים הצביון השתנה והפך אבן שואבת לתיירות פנים וחוץ, לאירועים מגניבים ולבתי קפה אהובים.

שמה של שכונת הדר הכרמל יצא אל מחוץ לעיר כ"מקום הנכון" להיות בו בחיפה. שאלו את אלפי האנשים שהגיעו לכמה אירועי "בתים פתוחים בהדר" שהיו כאן – גם הם ביוזמת מועצת הדר שחבריה וחברותיה פתחו בהתנדבות את ביתם לפני אותם מבקרים, ובלבד שיכירו את היופי והקסם של השכונה.
גם החיפאים שהגיעו לסיור לא האמינו ליופי ולעיצוב שכאילו נלקח מז'ורנל עיצוב משובח, לא האמינו שיש כאלו בתים בהדר, יצאו נרגשים ומלאי התפעמות. חיפאים של היום וכאלו שעזבו את העיר וגדלו בשכונה- העלו זיכרונות ילדות. אלו מחוץ לעיר שאלו אם החיפאים השתגעו שהם לא מכירים בערך של השכונה.
ולמרות הכל, נושא הביטחון האישי עדין במצב רע ונדמה כי הוא אף מדרדר. במיוחד באזורים מסוימים בהדר , ברחובות הסמוכים יותר לתחתית גבולות השכונה אלי עיר תחתית, בהם מתחולל אט אט מפנה מדהים ומעורר תקוה.

לפני כמה ימים עלתה ידיעה כי מזוזה בפתח ביתה של חברת הגרעין התורני בהדר נמרחה בצואת כלבים. מייד יצאה הודעה בשלל כלי תקשורת כי כוחות החקירה המשטרתיים הופעלו בנחישות ובתקיפות – כי לא יעלה על הדעת ביזיון ונבלה כאלו. כעבור כמה ימים פורסם כי נעצרה אשה בת 50, שלכאורה יש לה חלק במעשה ונמסר כי המשטרה תקפיד היטב על "שמירת כבוד המזוזה ואי פגיעה ברגשות הדת."

במחשבה ראשונה נזכרתי בשיר של נעמי שמר: "ואלס להגנת הצומח". מי ששרה אותו היא ירדנה ארזי ילידת הדר. לפני כחודשיים צולם סרט אודות חייה בסדרה אנשים. בסרט, היא חזרה לבקר בביתה בארלוזרוב פינת מדרגות שפינוזה וסיפרה על ילדותה במקום.

ארזי שרה:
רק עלי אין החוק משגיח
רק עלי איש אינו שומר
לו היו לי עלי גביע
אז, היה מצבי אחר.
(ואלס להגנת הצומח-נעמי שמר)


בראייה שכונתית של שכונת הדר אפשר לשנות קצת את מילות הפזמון החוזר ולומר: רק עלי אין החוק משגיח, רק עלי איש אינו שומר , לו הייתי מזוזה – אז, היה מצבי אחר.


תגובת משטרת ישראל

שוטרי תחנת חיפה, יחד עם לוחמי מג"ב ויחידות משטרה מיוחדות נוספות, מגבירים לאורך כל השנה את האכיפה בשכונת הדר וממקדים פריסה ופעילות כנגד עבירות רכוש, סמים, החזקה ושמוש באמל"ח ועבירות אלימות, למען שלום התושבים ובטחונם.

בנוסף, נפתחה בשנה האחרונה נקודת משטרה חדשה בשכונה המנגישה את שירותי המשטרה לציבור וכל אלה הביאו לירידה בהיקף הפשיעה בשכונה בלמעלה מ15% ביחס לאשתקד, לצד תביעה מחמירה הבאה לידי ביטוי בעליה בכמות כתבי האישום בעשרות אחוזים בהתאם.

משטרת ישראל תמשיך להגביר האכיפה הנוכחות והחקירות כנגד פעולות בלתי חוקיות הפוגעות בבטחון הציבור ואיכות חייו.

לא ניתן להגיב