הזכות לא ליפול באוטובוסים • حق كل مواطن الصعود بالمواصلات العامه دون أن يتعثر ويسقط • право на уверенный проезд в автобусах

אזרחים ותיקים בטוחים בנסיעה באוטובוסים | السفر بالمواصلات العامه يعتبر سفر آمن للمواطنين القدامى | пожилые люди должны быть уверены в безопасности проезда в автобусе

משהו טוב קורה בעיר שלנו בשנים האחרונות. הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, מקדמת מזה  5 שנים, תכנית דגל לקידום סולידריות ומאבק בהדרה חברתית בשיתוף עיריית חיפה, מרחב יזמות 60+.

בעזרת התכנית "אקדמיה בקהילה – גמלאות אקטיביסטית", מעלה הפקולטה את הנושא, לסדר היום הציבורי, דרך למידה ופעילות משותפת של סטודנטים לתואר שני מכל חוגי הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, עם אזרחים ותיקים הפעילים בקהילה. את הקורס מובילים פרופ' ישראל (איסי) דורון – ראש החוג לגרונטולוגיה ומדעי הזיקנה ד"ר מעיין אגמון מהחוג לסיעוד, ושלומית ארגון  לצד סגל מרצים ומנחים מהמובילים בתחום הזיקנה מכל מגוון חוגי הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה. וכך הגעתי לתחום נוסף שיש בו השפעה על איכות החיים של כולנו:

הזכות לא ליפול באוטובוסים. הבנו שיש לנו כאן מוקש לכולם, אך נושא נפילות באוטובוסים בגיל השלישי קריטי ובעייתי לשיקום. ומכאן יצאנו להגדרת המטרות שלנו במיזם זה:

לעורר את מודעות האזרחים הוותיקים אודות זכויותיהם לנסיעה בטוחה באוטובוסים לעורר את מודעות הציבור והנהגים לזכויות האזרחים הוותיקים בנסיעה באוטובוסים להביא לידיעת הציבור את תופעת נפילות אזרחים ותיקים בנסיעה באוטובוסים לסייע במניעת נפילות של אזרחים ותיקים באוטובוסים

לא מצאנו מחקרים המביאים עימם מידע אודות נפילות אזרחים ותיקים באוטובוסים. לכן יצאנו לתחנות האוטובוסים והתחלנו לשאול, לבדוק, לקבל תמונת מצב. ותוצאות אלה (שתי שאלות מהשאלון)  הביאו אותנו להמשיך בדרך.

הנהג איהב עוזר לאישה לעלות לאוטובוס (צילום: חנה מורג)

בתוך כל אלה מצאנו שאפשר גם אחרת


נפגשנו עם חברת הכנסת טלי פולסקוב שפעולותיה בנושא זכויות קשישים הביאו לחקר, למודעות ולתחילת תהליכים לשינוי. במפגש זה החלטנו על פעולות פרלמנטריות לביצוע:

 • הקמת ועדה בנושא הבטיחות בשיתוף מפעילי תחבורה ציבורית והרשות
 • בניית מודל עירוני והפצתו לרשויות המקומיות
מפגש עם טלי פולסקוב
מפגש עם טלי פולסקוב

הזכות לא ליפול

ברמה העירונית נפגשנו עם עומרי שפר, יועץ לענייני תחבורה לראש העיר חיפה. גם ממפגש זה יצאנו עם נושאים לטיפול

במסגרת יכולת וסמכות העירייה

 • אכיפה על חסימה של תחנות אוטובוס       
 • הסברה בנושא   
 • הנגשה של תחנות למפלס האוטובוס וקירוב המדרכה לאוטובוס ('אנטי-מפרץ') וכן הסברה  לציבור   
 • תלייה של שלטי 'זכויות הנוסע' בתחנות

פעילות מול אגד

     הדרכות לנהגים בשיתוף אזרחים ותיקים להעלאת המודעות

פעילות מול משרד התחבורה:

אכיפה ודרישה ממפעילות התחבורה הציבורית לנהוג בצורה תקינה, בטיחותית ותוך כבוד לכל הנוסעים ובפרט הקהל המבוגר.

עד שהפעולות המערכתיות תבוצענה, יצרנו רשימת זכויות האזרחים הוותיקים, אותם הפקנו כמגנטים וחילקנו לאזרחים הוותיקים בתחנות האוטובוסים. המגנטים הופקו בשלש שפות: עברית, רוסית וערבית.

אנו פונים לכל הקוראים, להנהלת "אגד", לנהגי האוטובוסים, לעיריית חיפה, לנוסעים הצעירים ולנוסעים הוותיקים. אנא, שמרו על זכותנו לא ליפול באוטובוסים. גלו ערנות, גלו סבלנות, עשו הסברה, עוררו מודעות כדי לאפשר לממש זכות זו ולהגיע הביתה בשלום.


תַּחֲנַת הָאוֹטוֹבּוּס/ שיר מאת יוֹסִי מורג

מֵחַלּוֹן הַמְּכוֹנִית אֲנִי רוֹאֶה
שֶׁלֶט צְהֹב עִם כיתוב צָפוּף
תַּחֲנַת אוֹטוֹבּוּס
אֵין סַפְסָל אֵין סוֹכֵך
יֵשׁ רַק אֲנָשִׁים קְשִׁישִׁים
שֶׁלֹּא קוֹרְאִים מָה כָּתוּב
הֵם רַק יוֹדְעִים שֶׁהָאוֹטוֹבּוּס
יִקַּח אוֹתָם הַבַּיְתָה.

32 תגובות
 1. זהבה אמר/ה

  לחנך את נהגי אגד לא להמשיך לנסוע עד שאזרח ותיק לא יושב. להעניש את אותם נהגים שמסרבים לחכות שאזרח ותיק ישב. שבקשתי לחכות נתקלתי לא אחת בתגובות נהגים שזה אוטובוס ולא מוניתספיישל.

  1. חנה מורג אמר/ה

   נכון, זו אחת הפעולות שתתקיימנה מול חברת אגד. כך סוכם עם נציג העירייה.

  2. חנה מורג אמר/ה

   כן, לא מצאנו מידע כלל על מימדי נפילות וכן הבנו מהסקר שאנשים לא מודעים לזכויות שלהם. מכאן יצאנו. וכל אחד ואחת מכם מוזמנים להפיץ ולהמשיך לעורר את מודעות כולם.

 2. בלאו דבורה אמר/ה

  יוזמה מבורכת ונפלאה ,,, השאלה שלי איך יתקיימו הזכויות הללו, כנוסעת כאזרחית ותיקה תדיר ,מאד קשה לרדת למדרכה שרחוקה , שנית הנהג צריך להיות סבלני עד שאחרון היורדים יצאו , כי אין אפשרות לקום לפני עצירת האוטובוס בגלל הדאגה לביטחות הנוסע שיפול בזמן הנסיעה וצריך לקום רק שהאוטו עוצר לחלוטין

  1. חנה מורג אמר/ה

   אכן אחת הבקשות שלנו הייתה הוצאת המדרגה המתקרבת את הירידה מהאוטובוס לגובה מדרכה. ובכלל כמו שציינת, נושא הקימה מהמקום רק כשהאוטובוס עוצר, היא משימה ראשונה לשינוי עם הנהלת אגד

 3. אילנה טובים אמר/ה

  ישר כח לך חנה יקרה ואהובה ולכל מי שפועלים בנושא הכל כך חשוב הזה!!!!!

  1. חנה מורג אמר/ה

   כן. הבנו שיש כאן בעיה של חוסר מודעות וויתור של הרבה אזרחים ותיקים על הזכות לנסיעה באוטובוסים עקב פחד מנפילות. כשאני קמתי מהמושב רק כאשר עצר, לא הספקתי להגיע לפתח היציאה, ומיד החל בנסיעה שרק מהלך זה היה מסוכן ורדי לפני נפילה.

 4. גילת אמר/ה

  כל כך חשוב וכל כך נכון להאיר את הנושא ,לפתח מודעות ולמצא פתרונות כפי שעשיתם.יישר כל

  1. חנה מורג אמר/ה

   כן, לא מצאנו מידע כלל על מימדי נפילות וכן הבנו מהסקר שאנשים לא מודעים לזכויות שלהם. מכאן יצאנו. וכל אחד ואחת מכם מוזמנים להפיץ ולהמשיך לעורר את מודעות כולם.

 5. מיכל פריד אמר/ה

  אכן כל מה שנאמר נכון. יש לבקש מהנהג להנמיך את מדרגת הירידה מן האוטובוס ולהתקרב ככל האפשר אל המדרכה. לעתים הירידה קשה כי המדרגה גבוהה. כמו כן צריך להסביר ולהדגיש לנהגים לא להתחיל בנסיעה אם קשיש עדיין לא יושב, ולעצור עצירה מלאה בתחנת ההורדה.התנהגות כזו תעזור במניעת נפילות באוטובוסים.

  1. חנה מורג אמר/ה

   בדיוק נושאים אלה יועלו בפני ראשי אגד

 6. רונית מורן אמר/ה

  אימי בת ה83 צריכה לוותר מזה מספר שנים על שימוש בתחבורה ציבורית בשל היעדר רמפה מתאימה לבעלי מוגבלות בגפים התחתונות. אולי נוכל ללמוד ממקומות אחרים בעולם ממדינות מפותחות בעלות אורינטציה ציבורית להנגשה. בביקור בוינה חוויתי חוויה חיובית כשהצטרפתי לאדם נכה אשר חש חופשי לטיל ברחבי העיר תוך שימוש בתחבורה ציבורית. הן ברכבת התחתית והן באוטובוסים המחויבים להוריד רמפה ברגע שאדם בעל מוגבלות פיזית עולה או יורד מהאוטובוס. להפנים וליישם לא יזיק גם לנו כאן במדינת ישראל!

  1. חנה מורג אמר/ה

   כל הנושאים האלה יועלו בפני ראשי אגד

  2. נעמה אמר/ה

   באוטובוסים העירוניים (לפחות של אגד) יש רמפות שמתאימות להעלת נוסעים עם כסאות גלגלים והליכונים

 7. מירי אמר/ה

  אכן הייתי עדה לנפילות של מבוגרים ולא רק.
  יש נהגים שבזמן נהיגה האוטובוס מטלטל והעומדים
  נופלים.(לא תמיד יש מקום ישיבה)
  עלי לציין שהנסיעה עם נהגת היתה יותר יציבה…
  גם במטרונית ~יש נהגים העוצרים במרחק משפת המדרכה של התחנה.
  תודות על שימת הלב לבעיה!

  1. חנה מורג אמר/ה

   מירי, תודה על התגובה.

 8. אהובה גביש אמר/ה

  כל אזרח ותיק העולה לאוטובוס מסכן את חייו, וזאת כי מתחילת הנסיעה ועד לסופה קיימת סכנה מוחשית לנפילה בתוך האוטובוס. כל עצירה כל סיבוב ואפילו סתם תוך כדי נסיעה ישנה סכנת נפילה וזאת לא רק סכנה לאזרחים הוותיקים גם כלל האזרחים הנוסעים באוטובוס, ולא רק, לצערי הרב זה קורה גם ברכבות בעת העצירה.

  1. חנה מורג אמר/ה

   ממש כך. לכן חייבים לעשות שינוי בתרבות הנהיגה וזה קשור לאגד וללחץ שמכניסים את הנהגים לעמוד בלוחות זמנים. הם חייבים להבין את המחיר הכבד שמשלמים האזרחים בעקבות נפילות.

 9. לורט לוי אמר/ה

  תודה שנושא חשוב זה עולה לשיח ציבורי.
  תודה חנה כפעילה ענקית ומתנדבת בעמותות למען האחר
  לקחת גם נושא זה כדגל לפעילותך.
  כנוסעת בתחבורה ציבורית בתדירות גבוהה
  עוברת פחדים וחששות כל נסיעה מחדש, שאצליח לעלות
  במדרגה הגבוהה שלא אפול עד שאמצא מקום ישיבה
  שאצליח לחזיק חזק בזמן עצירה פתאומית וכמובן
  בירידה מהאוטובוס שהנהג לא יסגור את הדלת
  במהירות
  לא רוצה ליפול נטל בגילי על ילדיי , נהגים יקרים
  עיזרו לנו לצלוח את השימוש בתחבורה ציבורית בשלום.
  יישר כח על הפרוייקט חנה בהצלחה

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה. העלית בדברייך את קולם של האזרחים הותיקים והחשש מכל מעידה וההשלכות שמגיעות בעקבות.

 10. עמירם אמר/ה

  נסעתי באוטובוס בלונדון, בכל התחנות הנהג המתין עד לישיבת כל המבוגרים לפני שהחל בנסיעה.
  בנוסף הייתי שמח אם היו מגבילים את יכולת הזינוק של האוטובוס בתחילת הנסיעה, אני גר בחיפה ובזמן זינוק בעליה אנשים פשוט "עפים" לאחור.

  1. חנה מורג אמר/ה

   צודק לגמרי . שתי נקודות מהותיות שהתייחסות אליהן תמנע נפילות ותאפשר לאזרחים ותיקים הנמנעים מנסיעה באוטובוס, להשתמש ולהתנייד.

 11. אורי בן גרא אמר/ה

  הנושא מאוד חשוב
  האוכלוסיה המבוגרת לא זוכה לטיפול מתאים מהרשויות
  טוב שיש אזרחים טובים שתורמים מזמנם למען הקהילה
  כל הכבוד

  1. לידיה מרום אמר/ה

   חשיבות ראשונה במעלה, היא להטמיע בקרב נהגי האוטובוסים את הצורך בסבלנות ובסובלנות. לאפשר לנוסעים להתיישב במקומם ורק אז-להמשיך ליסוע. תודה לך חנה על העלאת המודעות לביטחון הנוסעים המבוגרים בתחב"צ.

  2. חנה מורג אמר/ה

   תודה. מטרתנו מלבד העלאת מודעות הנוסעים ובעיקר כרגע, האזרחים הותיקים לזכויות הנסיעה הבטוחה באוטובוסים. לחבר את ראשי אגד לצורך ולמעורבות ולאחריות לשינוי.

 12. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  כתבה נהדרת וחשובה

 13. חנה מורג אמר/ה

  כעת פנינו למפגש שעיריית חיפה תיזום עם נציגי אגד ונציגי האזרחים הותיקים.

 14. רון אמר/ה

  לדאוג לאוטובוסים נגישים. ללא מדרגות עם יכולת להנמיך את האוטובוס למפלס המדרכה .
  לדאוג למקומות ישיבה. שמורים ליד הדלת/נהג לקשישים מותאמים
  ללמוד מהמודל הבריטיים לתחבורה ציבורית וטיפול שלה בנושא

  1. חנה מורג אמר/ה

   נכון . המושבים הקדמיים לא מאפשרים ישיבה . המרחק לרגליים מאד צר ויש מדרגה אליה צריך לעלות. ממש בעיה.
   ואכן שומעת מהרבה חברים המטיילים ברחבי העולם שהנהגים לא מתחילים בנסיעה לפני שאנשים מתיישבים. וכך גם בירידה .

 15. אריאלה זומר אמר/ה

  כל הכבוד חנה על העלאת הנושא וקידומו. אבא שלי ז"ל נאלץ להפסיק להשתמש בתחבורה הציבורית רק מפני שלא היה היה מסוגל לעלות למדרגה הראשונה של האוטובוס מפאת גובהה.

 16. חנה מורג אמר/ה

  נכון , זו בעיה קריטית. צפיתי הבוקר באשה שניסתה לרדת מהאוטובוס, האוטובוס חנה רחוק מהמדרכה כך שכובה המדרגה האחרונה קיבל ממדים אחרים והיא כמעט עפה .
  כל הנושאים הללו, יועלו בשיחה עם נציגי אגד

 17. רחל עזריה אמר/ה

  חנה יקרה, מתוך נסיון מר של נפילה באוטובוס אוכל לומר לך כי מספר הנוסעים הנופלים בגין עצירה פתאומית וכיוצא בזה הוא רב וזה כולל גם נוסעים צעירים. לידיעתך המטרונית דלתותיה האחוריות אינן ניתנות לשליטה על ידי הנהג ולא פעם נסגרות על הנוסעים +הנהלת המטרונית היא חברת דן) יחד עם זה ישנן חברות אוטובוסים נוספים לאגד בהם לא פעם נופלים נוסעים. לא פעם האוטובוסים עוצרים במרחק רב מהמדרכה, לא פעם עקב מקום התחנה תפוס על ידי רכב אחר. במיני אוטובוסים מספר 4 ו-6 אין אפשרות במקומות מסוימים לעצור ליד המדרכה עקב גובה הדלתות. אשמח לעדכן אותך באם יהיה צורך נוסף בנושא. מברכת אותך על היוזמה הברוכה. רחל עזריה

לא ניתן להגיב