עמית ואוראל ואקנין: מהפעילות הציבורית בחיפה לשירות הצבאי

אוראל ועמית ואקנין עם אמם, מזל

אוראל ועמית ואקנין גילו הרבה מוטיבציה לתרום במהלך הלימודים בבית הספר עירוני ג’ בנווה שאנן בחיפה, והחיידק להוביל ולתרום לא עזב אותם גם בחודשים הראשונים של השירות הצבאי.

אוראל ועמית ואקנין
אוראל ועמית ואקנין

לפני 10 חודשים התגייסו האחים התאומים עמית ואוראל ואקנין מחיפה לצבא. עמית ואוראל למדו בבית הספר השש שנתי עירוני ג’ בנווה שאנן וייצגו את תלמידי בית הספר במסגרות עירוניות וארציות. הרצון להוביל ולהשפיע, שהנחה אותם בתקופת הלימודים, גורם להם להתקדם במהירות גם בשירות הצבאי.

צוער עמית ואקנין

מה מיוחד בתפקידך הצבאי?

התגייסתי לצה”ל לפני 10 חודשים. הוסמכתי כמפקד יחידת טירונים. מדובר בהכשרה מאוד מעניינת. השבוע התחלתי קורס קצינים, שכשאסיים אותו אני עתיד להיות מפקד מחלקה. עד שיצאתי לקורס קצינים פיקדתי על 15 חיילים. הייתי אחראי עליהם מרגע הגיוס. המטרה הייתה להביא אותם לשירות הסדיר שלהם עם מקסימום מוטיבציה על מנת שתהיה להם חוויית השירות הטובה ביותר שאפשר. בנוסף, ניסיתי לתת מענה לכל בעייה אישית שלהם שהתעוררה.

מה היה מאתגר בתפקיד?

כל אדם הוא עולם ומלואו. הרגשתי שלהיות אחראי על החיילים זו שליחות גדולה. הייתי אחראי עליהם במהלך הטירונות הכלל צה”לים שהם עברו במחנה 80. פיקדתי על כמה קבוצות של חיילים. היו לי חיילים וגם חיילות. מצד אחד חיילים, שמגיעים לצבא מלאי מוטיבציה לשרת ולתרום ומצד שני הגיעו אליי גם הרבה מאוד סרבנים, שזו אוכלוסייה מאוד מאתגרת.

איך אתה רואה את המשך השירות הצבאי שלך?

אני רואה את עצמי ממשיך ותורם למדינה מעבר ל-3 שנים, שאני מחוייב לשרת. כשיצאתי לקורס קצינים חתמתי על עוד שנה ואני מקווה להישאר בשירות מעבר ל-4 השנים האלה. אני רוצה להיות מ”מ בקורס מ”כים ואולי גם מ”פ. אני רוצה לתת למדינה יותר ממה שאני מחוייב ואז לחזור לחיפה ולהשקיע בה.

במהלך הלימודים כיהנת כיו”ר מועצת הנוער המחוזית של מחוז חיפה. רכשת כלים במהלך התפקיד שעוזרים לך בשירות הצבאי?

כיו”ר מועצת הנוער המחוזי למדתי לעמוד מול קהל ולדבר בביטחון, לראות בראייה הוליסטית את המצב ולדעת איך להתמודד עם הדברים וכמובן למדתי הרבה מאוד על חשיבותה של עבודת צוות. כמפקד אני מגלה שוב ושוב עד כמה הכלים שרכשתי במועצת הנוער עוזרים לי על מנת להעביר חומר בצורה מקצועית וגם בקשר היום יומי עם שאר המפקדים.

אוראל ועמית ואקנין עם אמם, מזל
אוראל ועמית ואקנין עם אמם, מזל

רב”ט אוראל ואקנין

ספר לי על התפקיד הצבאי שלך, מה מיוחד בו?

“קודם כל, להיות מפקד בצה”ל זו זכות. בתפקיד, אני מפקד על טירונים והדבר הראשון שהם רואים זה אותי, זה בעצם תלוי בי איך הם מתחילים את השירות שלהם, זהו שלב שמאוד קל לעצב את האופי של החיילים וברגע שאתה מטמיע את הערכים ואת העקרונות שלך, הם לוקחים את זה איתם לאורך כל השירות”.  

חשבת לצאת לקצונה?

“התגייסתי למערך מגל, אשר אמון על טירוני 02 בכל הבסיסים בצה”ל וגם על המפקדים. מגיל מאוד צעיר רציתי לעשות משהו משמעותי ולהיות מפקד, זה תמיד משך אותי, העובדה שאני מהווה חלק משמעותי מהשירות עבור אנשים בתור מפקד טירונים, זה עצום עבורי. אם יש אפשרות להתרחב, להשפיע בצורה יותר רחבה ולהביא את כל כולי, אז למה לא בעצם? תמיד אני מחפש להביא יותר מעצמי.
אני רוצה לצאת לקצונה באוגוסט והמטרה היא להגיע להיות מ”מ (מפקד מחלקה).  בתפקיד אתה מלמד איך להיות מפקד ולהוציא לצה”ל מחלקה של מפקדים עם הערכים שאני הטמעתי בהם, ליצור דור חדש של מפקדים, זה עצום בעיני, השאיפה הגדולה זה להיות מ”מ בקורס מכים ומ”פ בקורס מכים.

ספר על לימודיך בתיכון והתרומה שלך ושל אחיך בעיר חיפה.

אני ואחי למדנו בתיכון עירוני ג’ בחיפה, בכיתה מדעית. למדתי גם משפטים באוניברסיטת חיפה. מעבר ללימודים, כשהגענו לכיתה ח’ נבחרתי להיות נציג בית הספר במועצת הנוער העירונית חיפה, בסוף כיתה ח’ נבחרתי להיות בוועדת נוער וקהילה, שם הייתי אחראי על חיבור הנוער לקהילה בעיר. בסוף כיתה ט’ נבחרתי להיות יושב ראש הנוער העירוני, שם ייצגתי את העיר חיפה ומועצת הנוער המחוזית חיפה. אני בטוח שהמנהיגות שלי היום הגיעה מהניסיון שלי והתרומה בעיר. אני גם דואג לתת המון ממני בתפקיד, אם זה ביום הזיכרון או יום השואה שהיה עכשיו, אני מעביר את הערכים האלה שלמדתי בדרך הלאה, לדור הבא וזה מאוד חשוב לי. הרגעים הקטנים האלה שחיילים מגיעים אליי ואומרים לי ‘תודה’, באותו רגע אני יודע שעשיתי את שלי,  זו ממש זכות עבורי. נוסף על כך, יש לי מעין מסורת- אני מקריא בכל סוף טירונות את הטקסט- “האנשים הזמניים”. זכיתי להיות האיש הזמני הזה שנכנס להם לחיים ועל זה אני מוקיר תודה”.

האם המשפחה תומכת במסלול הצבאי אליו הגעת?

יש לנו אם חד הורית, בשם מזל. היא באמת גידלה אותנו בעשר אצבעות ואני ואחי מחוברים אליה מאוד. כל דבר אשר נעשה, היא תמיד תומכת ועומדת מאחורינו, מכווינה ומייעצת, נוסף על כך, הקשר שלנו מאוד התחזק מאז הגיוס, אני מאמין שהיא גאה”.

ספר על התכניות לעתיד שלך ?

“אחרי שאני אשתחרר’ אני מתכנן ללמוד באוניברסיטת חיפה. החלום הגדול שלי הוא לקיים את הפרויקט “חיפאים במדים”, פרויקט עליו אני עובד כבר תקופה. מטרתו היא ליצור מעין מועדון הטבות לחיילים חיפאים בשיתוף מועצת העיר. אני גם מאוד רוצה להיכנס למועצת העיר בחיפה, ומי יודע אולי להיות ראש העיר, חיפה בכללי זו עיר שאני מאוד מחובר עליה. כמו שאני תמיד אומר- השמיים הם גבול והדרך דרך ארץ

אנו במערכת חי פה נמשיך ללוות את עמית ואוראל בדרכם הציבורית ומאחלים להם שירות פורה ומהנה בצה”ל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. שושי אמר/ה

    נסיכים אהובים שלי
    נרגשת מאוד ומלאת גאווה לקרוא את הכתבה המתארת במעט את תרומתכם ועשייתכם הענפה והברוכה. ברוך השם זכיתי חהיות המחנכת שלכם ולהיות עדה לאשיותכם הנפלאה ולזכות לראותכם מתפתחיל ומתקדמים דבר אותו צפיתי מזמן. אין ספק שהתמיכה והליווי של טמא מזל היקרה הדואגת דוחפת מגינה ומחנכת סייעה להובילכם למה שהנכם היום. תלמידיי היקרים כל כך גאה בכם שולחת חיבוק ענקי ועוד נשמע עחיכם רבות . עלו והצליחו אתם אלופים