מבחני המיצ”ב – פורום ועד ההורים הארצי נגד משרד החינוך

ספר מתמטיקה (צילום: ירון כרמי)

פורום ועדי הורים יישוביים ארצי קורא להורים לתלמידים בחיפה לאסור בחינת ילדיהם במבחן באנגלית, שנועד להיום, יום שלישי, 14 מאי ומבחן במתמטיקה ב- 21 מאי, 2019

מזה זמן רב טוענים הורים, מורים ומנהלים כי מבחני המיצ”ב לתלמידי כיתות ה’ ו- ח’ במתכונתם הנוכחית מחטיאים את מטרתם והפכו לכלי שגוי במכלול שיקולי הורים לאיזה בית ספר לרשום את ילדיהם בין אם יסודי או חטיבת ביניים.
בנוסף, בתי הספר הפכו לפס ייצור המתמקד במאמצים מיותרים להכנת התלמידים להצלחה במבחנים הללו כאילו הם חזות הכל. יתרה מכך, ההכנות האינטנסיביות למבחני המיצ”ב מכניסות את התלמידים ללחצים מיותרים וגורמות לתסכול רב בקרבם.

מן העבר השני, באו המורים ומנהלי בתי הספר, המיוצגים על ידי הסתדרות המורים, וקראו למשרד החינוך לבחון את נחיצות מבחני המיצ”ב ולחילופין לבדוק מתכונת חלופית וראויה יותר למבחנים אלו. משרד החינוך נענה לנציגי המורים וההורים והודיעם על הקמת ועדת מקצועית לבחינת הנושא בשיתוף נציגי ההורים והמורים. התוצאה בפועל היא שהוועדה המקצועית אליה כיוונו ההורים והמורים, מדירה את נציגי ההורים והמורים כאילו ואלו אינם חלק חיוני במערכת הכוללת של חינוך התלמידים.

באין מוצא ואו צד להידברות במשרד החינוך, החליטה הנהגת ההורים הארצית לקרוא להורים שיפעלו לביטול מבחני המיצ”ב על ידי מניעת ילדיהם מלהשתתף בהם (ראו מכתב פורום ועדי ההורים היישוביים).
לצורך זה, די בשליחת הודעה מטעם ההורים למחנכת הכיתה שעליה להימנע מלשתף את ילדם במבחן ובמקביל להנחות את התלמיד/ה שאל להם להיכנס לכיתה בה נערך המבחן.

כאן בחיפה, קוראת הנהגת ההורים היישובית להורי תלמידי כיתות ה’ ו- ח’ בעיר, לתמוך בעמדת “פורום ועדי ההורים היישוביים” הארצי ולמנוע מילדיהם להשתתף במבחני המיצ”ב הבאים:
יום שלישי, 14 מאי 2019 – מבחן באנגלית
יום שלישי, 21 מאי 2019 – מבחן במתמטיקה

כמו ברבים מיישובי הארץ, גם ברמת גן מצטרפים למחאת המיצ״ב!

להלן תוכן מכתב פניה שהופץ להורי התלמידים ברמת גן:

“הורי ר״ג היקרים,
בהמשך לפגישות שהתקיימו עם משרד החינוך הן ע״י הפורום הארצי והן ע״י הנהלת הועד העירוני, המלצתי בבחינות המיצ״ב האחרונות לקיים את המבחן מתוך כוונה לאפשר למערכת לעמוד בהתחייבויותיה לגיבוש ועדה מקצועית בשיתוף נציגות הורים כפי שהוצג ע״י משרד החינוך בפגישתנו איתם.
מפרסום הנתונים ע״י משרד החינוך בסוף אפריל עודכן כי הועדה תקום אך ללא נציגות הורית (המייצגת את הילדים) ואף ללא נציגות מנהלים(!) הגורמים המושפעים ביותר מהשלכות המיצ״בים.
מאחר ואין המשרד עומד בהתחייבויותיו, ונזקי המיצ״ב צפים ועולים עוד קודם למחאה הקודמת שקיימנו בחודש מרץ, ועד ההורים העירוני בר״ג מצטרף למחאת הפורום הארצי ומזמין את הורי העיר שלא לשלוח את הילדים למבחני המיצ״ב של שכבות ה׳ ו-ח׳ שיתקיימו השבוע באנגלית ב 14/5, ובמתמטיקה ב 21/5!
תמיכת הורי העיר במחאה חשובה ומבהירה כי אנחנו ההורים לא נסכים שמערכת שצריכה למדוד את עצמה מפעילה את כובד המשקל והלחץ על ילדינו, באופן מפלה ואף משפיל, ועד שימצא פתרון אין טעם להמשיך במבחנים ובמגמה שהם יוצרים!
מדידת מערכת היא דבר חשוב, פתרונות קיימים, ועד לקיומם יש לבטל את מבחני המיצ״ב הנוכחיים שבמילא לא תורמים לאף גורם במערכת היום ומהווים עיוות של מציאות!
עמדו בקשר עם יו״ר ועד ההורים בבתי הספר שלכם והצטרפו למאבק!
תודה על שיתוף הפעולה,
אלי פדלון – יו״ר הועד העירוני ר״ג”

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.