השבתת בית הספר חוגים בחיפה: לחצים על הורים לקראת השביתה מחר בבוקר

בית ספר (צילום: מיכל ירון)

ועד ההורים של בית הספר חוגים בחיפה הודיע כי בית הספר חוגים יושבת ללא הגבלת זמן, החל ממחר בגלל נושא ההסעות לבית הספר. חלק מההורים משוכנעים שזו הדרך היחידה לפעול, חלק מההורים חוששים שהשביתה תפגע בתלמידים ויש חלופות טובות להסדיר את נושא ההסעות.

בית ספר חוגים. צילום:מיכל ירון

לחצים על ההורים: הורים לתלמידים בבית הספר השש שנתי חוגים טוענים כי מופעלים עליהם לחצים לקיים את השביתה מחר בבית הספר או למנוע אותה. מחר בבוקר אמורים לעמוד בכניסה לבית הספר מספר הורים ולאפשר לכאורה כניסה לבית הספר לתלמידים מכל השכבות שיש להם בחינות, טיולים ותגבורים לקראת בגרויות.

התלמידים יורשו להיכנס לפעילויות אלה בלבד ובסיום הפעילות עליהם לעזוב את בית הספר, גם אם יום הלימודים לא הסתיים, כך על פי מתווה ההשבתה.

לטענת מספר הורים, אשר שוחחו עם חי פה, הורים שסבורים שאין מקום לשביתה, חוששים להביע את דעתם או לשלוח מחר את הילדים. לעומת זאת, הורים המצדדים בשביתה אומרים שוועד ההורים עשה ככל האפשר על מנת להסדיר את נושאי המחלוקת אבל לא נמצא פתרון ולכן אין מנוס מלהשבית את הלימודים.

בית הספר חוגים. צילום: מיכל ירון

כזכור שני נושאים נמצאים במחלוקת סביב מעבר בית הספר מהמבנה הקודם ברחוב יאיר כ”ץ במרכז הכרמל למבנה החדש ברמת הדר ההסעות ואולם הספורט:

מבחינת ההסעות, הטענה היא שאין מספיק קווי אוטובוס, שמגיעים לבית הספר ונותנים מענה לכלל התלמידים בתחילת יום הלימודים ובסיומו. לטענת הורים יש צפיפות מאוד גדולה בקווי האוטובוס וכתוצאה מכך חלק מהתלמידים לא יכולים לעלות על האוטובוסים וחלקם מאחר לבית הספר. במקרים אחרים אין אוטובוס ישיר מבית הספר לשכונות המזינות ולוקח לתלמידים שעה ארוכה להגיע הביתה. בבית הספר חוגים הישן היה לתלמידים אולם ספורט, אבל במבנה החדש אין אולם. דרישת הוועד היא שהעירייה תודיע על התחלת הקמת אולם הספורט.

“באופן כללי אני חושבת שאין שום טעם לשבית את הלימודים”, אומרת אימא לתלמיד בבית הספר, “אני יודעת שהיה ניסיון להגיע להבנות ואין סיבה לא להמשיך את ההידברות. אני יודעת שההסעות בעייתיות וגם הילד שלי מאחר בגללן לבית הספר לפעמים. יותר מזה, אני חושבת שיש מקרים, שבהם תלמידים לוקחים יותר מקו אוטובוס אחד לכל כיוון על מנת להגיע לבית הספר או בחזרה הביתה וגם זה לא סוף העולם. אני ראיתי הורים, שלא יישרו קו עם טענות הוועד ונראה היה שהם לא בעד ההשבתה וזה לא התקבל כמו שצריך. כשאני אמרתי משהו דיברו אליי בצורה מאוד בעייתית. אני יודעת על הורים שחושבים שלא צריך להשבית ושמהר מדי משביתים ופוגעים בעצם בילדים שלנו, אבל אין להם אומץ לשלוח את הילדים. רוב הילדים שמחים, שאין מחר בית ספר, זה קצת מזכיר את מה שקורה כשבית הספר משעה ילד והילד מרוצה עד הגג. זו תקופה לחוצה בכיתות י”א ו-י”ב, וזה מאוד לא נכון להתחיל שביתה. אני יודעת שמחר הורים אמורים לעמוד בכניסה לבית הספר ובכוונתם שלא לאפשר לתלמידים להיכנס לבית הספר. זה ממש לא לעניין, לא זו הדרך לקדם את האינטרסים של הילדים שלנו. לא ייתכן שפונים אלינו ההורים ושואלים אותנו האם נהיה מוכנים לשמור פיזית על שער בית הספר. אני יודעת שיש התלבטות גדולה בקבוצות הורים האם לשלוח או לא וההורים פשוט חוששים ממה שיקרה אם ישברו את השביתה. אני חושבת שמחר יותר מחצי מההורים לא ישלחו את הילדים, אבל הרבה מהם עושים את זה מפחד, לא בגלל שהם חושבים, שזה הדבר הנכון לעשות.

“אני ראיתי את המאמצים שיו”ר ועד ההורים בבית הספר, אילנה דיחנו, עשתה”, אומרת היום אימא לתלמיד בבית הספר, שגרה בשכונת כרמליה, “הופעלו עליה הרבה לחצים לא לקיים את השביתה, אבל הגיעו מים עד נפש. הורים, שחושבים, שיש עוד מקום למשא ומתן, פשוט לא יודעים כמה מאמצים נעשו על מנת למצוא פתרון ולא להגיע להשבתה. זו אחריות של העירייה ושל בית הספר לדאוג לכך שלילדים יהיה איך להגיע לבית הספר. הבן שלי צועד כל יום ברגל מבית הספר לשכונת כרמליה, כי אין תגבור של ההסעות בשעות, שהוא מסיים ללמוד, לדוגמא קו 87 בשעה 12:30 או ביום שישי. יש עומס חריג על האוטובוס, ולכן הבן שלי לא עולה כי הוא חושש. לפני המעבר למבנה החדש זה לא היה נורא, מקסימום הוא היה עולה למרכז ומשם הולך הביתה, עכשיו המרחק והעלייה הקשה הם מאוד בעייתיים”.

האימא מדגישה עוד כי הנתונים היו ידועים מראש וההורים התריעו תקופה ארוכה לפני המעבר על מה שעומד לקרות. “היו צריכים להאריך את קווי האוטובוס מהשכונות המזינות לאורך כל היום ולתגבר קווים סדירים בשעות ההגעה וסיום בית הספר כמו קו 3. היה צריך לברר מתי מסיימים ללמוד ולדאוג להסעות עם כמות אוטובוסים מספיקה בפיזור גיאוגרפי נכון. הנתונים הרי קיימים בבית הספר”.

יו”ר ועד ההורים בבית הספר אילנה דיחנו מסרה לחי פה: “יתכן שחלק מההורים לא ממש הבינו שעשינו הכל כדי לא להגיע לזה. ניסינו בכל דרכי ההידברות והתקשורת האפשריים כבר זמן רב.
מה זה רישום של חיסור בשיעור לעומת טיפול מעמיק בכשלי התחבורה לביהס ומתקני הספורט. אם כולם יקיימו את השביתה לא יקרה כלום, לר יפגעו באף אחד.
החרגנו מבחנים, תגבורים וטיולים בכדי שאף אחד לא יפגע.
המתנגדים הם כאלה שגרים קרוב לביה״ס. אנו מצפים לסולידריות. המורים מגיעים לביהס כי הם לא אמורים להפגש במשכורת ולכן ילמדו וזה בסדר.
אנחנו קוראים לגורמים שונים שלא להסית, השביתה תתקיים וככל שתהיה יותר גורפת כך נצליח יותר”.

כשתתקבל תגובת העירייה היא תצורף לכתבה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. Vikimatzkin אמר/ה

    אני גרה בחיפה בהדר מה קרה שהילדים לא ישובו לבית ספר לבית ספר חוגים בכרמליה