יהודית סלע, מורה חיפאית וכלבתה זכו בתחרות בינלאומית לכלבים שהופסקה בעקבות נפילת טילים באזור

סקאדי, הכלבה החיפאית, זכתה בתואר הכלבה הטובה בגזע BEST OF BREED, בתחרות בינ"ל שנערכה באזור הדרום בכנות. תחרות הזירה המרכזית שהייתה אמורה להיערך בהמשך, בוטלה עקב חשש מנפילת טילים באזור. יהודית סלע, מאמנת של שתי כלבות שהשתתפו בתחרות, בעלים והנציגה החיפאית הבולטת בתחרות, בדיווח מהשטח וחשיפה לעולם הכלבנות הטיפולית.

בשבת (04/05/2019), התקיימה תערוכת כלבים בינלאומית בכפר הנוער כנות. בתערוכה השתתפו כ-850 כלבים מגזעים שונים. הכלבים הוצגו ב-9 זירות שונות. כמו כן, היו זירות של ספורט כלבני כמו אג'יליטי, ריקוד עם כלבים, פריזבי ועוד. בכל אחת מהזירות הוצגו כלבים מקבוצות שונות, כאשר השופט אינו בודק יופי אלא את התאמת הכלב לגזע בו הוא מוצג. לכל גזע יש תקן גזע ובו מצוינים הקריטריונים השונים האופייניים לכל גזע כמו: פרווה, זיוותים, אופי הכלב, הכל בהתאם לייעוד של אותו גזע.

דיוק ז"ל וארייה ברמת הגולן (צילום: יהודית סלע)
דיוק ז"ל וארייה ברמת הגולן (צילום: יהודית סלע)

יהודית סלע, שבעיסוקה היא מורה בבית ספר, היא הבעלים של שתי כלבות האלסקן מלמוט שהן בעצם אמא ובת. בנוסף, מאלפת אותן דורית דמבין. הכלבה הצעירה סקאדי, התעלתה אפילו על אמה ארייה (על שמה של ארייה סטארק מהסדרה משחקי הכס) וזכתה בתחרות בתואר הנקבה הטובה בגזע, כשהתחרתה מול הזכר הטוב בגזע ונצחה. סקאדי היא גם אלופת ישראל הנוכחית ויש לה מועמדות לאליפות בינלאומית.
ארייה אמא של סקאדי, זכתה בתואר אלופת על ואלופה בינלאומית

הכלבים של יהודית, סקאדי ואמא שלה ארייה המלמוטים הם כלבי מזחלות. מטרתם לגרור מזחלות במשקלים גבוהים במדינות הקור כמו אלסקה. עליהם להיות כלבים חזקים – מבנה מסיבי ופרווה חמה שתתאים לקור של מינוס 50 ומעלה. לגזע האלסקן מלמוט, יש פרווה כפולה. החלק הפנימי מבודד מחום ומקור, על כן הם מתאקלמים גם במדינות חמות. האופי שלהם חייב להיות נוח עם אנשים. בעבר בשבט האינואיטים שגידל אותם, הכלבים שמרו על הילדים, בזמן הציד.

ארייה וסקאדי משחקות (צילום: יהודית סלע)
ארייה וסקאדי משחקות (צילום: יהודית סלע)

בנוסף על אופיים הנוח, הם חייבים להיות נחושים ובעלי אופי חזק, על מנת שיוכלו לעמוד בקשיים של משימתם, גרירת מזחלות ומסעות למרחקים גדולים. מדובר בגזע שהקשר שלו למשפחה חשוב מאוד. מדובר על כלבי להקה. האלסקן מלמוט הוא כלב פרימיטיבי שיד אדם כמעט ולא נגעה בו מבחינת הכלאות עם גזעים אחרים. הוא הכי קרוב מבחינה גנטית לזאבים. לפני 4 שנים, זכתה ארייה להיות בין 7 הכלבים הטובים בארץ. בנוסף, היא זכתה להיות 4 פעמים הכלבה הטובה בגזע. סקאדי הבת שלה, זכתה בתערוכה הבינלאומית הקודמת לצעירה הטובה בגזע.


יהודית סיפרה לחי פה על שתי הכלבות המיוחדות שלה:


מדובר על גזע סתגלן. אני מגדלת 2 כלבות בדירה. חשוב לדאוג לעשות פעילות גופנית באופן סדיר עם הכלבים הללו. אנחנו למשל, פעמיים ביום, עושים הליכות של בערך 5 ק"מ ביערות הכרמל, בשעות הבוקר המוקדמות והערב המאוחרות, לא בחום הגבוה. כמו כן אנחנו עושים איתן אופניים, כאשר הן רצות לצד האופניים בקצב המתאים להם. על מנת לשמור על הכושר שלהן אנחנו גם לוקחים אותן פעם בשבוע לאימון בהידרותרפיה, ריצה במים והתנגדות בג'טים. כלב מלמוט מאושר הוא מלמוט שעושה פעילות גופנית סדירה, דרך קבע, חי במשפחה שאוהבת אותו ומשקיעה בו הרבה אהבה. האהבה שהם מחזירים בחזרה והנאמנות, אינה ניתנת תיאור. גזע זה אינו נובח אלא מיילל כמו זאבים.
ארייה באחת התערוכות (צילום: יהודית סלע)
ארייה באחת התערוכות (צילום: יהודית סלע)

יהודית חושפת את אהבתה לתחום והפרמטרים הדרושים לעיסוק באהבה הגדולה שלה לכלבים:


אנחנו אנשים אוהבי חיות. חשוב לנו גידול כלבים אחראי,ספורטיבי ובריא. חשוב לנו שהקשר בין האדם לכלב יהיה בריא, איכותי. על כן אני לומדת כלבנות טיפולית, במטרה לעזור לכמה שיותר אוכלוביות באמצעות הדבר הנפלא הזה שנקרא כלב. סיימתי את המדרשה לכלבנות של ההתאחדות הישראלית לכלבנות. בה לומדים כל מה שקשור לכלבים מבחינה גידולית, גנטיקה, בריאות וכו'. אני בקשר עם כלבנים בכל העולם, נוסעת לתערוכות כלבים בעולם. מתעדכנת ולו דת כל הזמן בתחום. הכל במטרה לגידול נכון ובריא של הגזע. אני חייבת לציין שזהו רק תחביב ואהבה עבורי. אני מורה בבית ספר תיכון.
סקאדי וההנדלרית דורית דמבין באחת התערוכות (צילום: אלעד דגוש)
סקאדי וההנדלרית דורית דמבין באחת התערוכות (צילום: אלעד דגוש)
ארון הגביעים והזכיות של הכלבים של יהודית סלע (צילום: יהודית סלע)
ארון הגביעים והזכיות של הכלבים של יהודית סלע (צילום: יהודית סלע)

לא ניתן להגיב