קרן קנפו-בכר • סיפור על נחישות והקרבה של מאמנת הכדורגל שמובילה את הנערים של מכבי צור שלום כל הדרך לגביע המדינה

זהו סיפורה הלא ייאמן של קבוצת הנערים מקריית ביאליק והמאמנת שלהן – קרן קנפו-בכר, שהלכה עד הסוף ולא ויתרה, כשהיא מובילה את הקבוצה לחצי גמר גביע המדינה שייערך השבוע ברמת גן. על התקרית הלא – נעימה, עם השופט, במשחק הגביע, המלחמה מול הביורוקרטיה של ההתאחדות לכדורגל וההתערבות של אייל ברקוביץ’ בפרשה.

קרן כנפו בתדרוך קבוצתי. (צילום: מרקו ליבוביץ)
קרן כנפו בתדרוך קבוצתי. (צילום: מרקו ליבוביץ)

אולי זה סיפור “סינדרלה” של קבוצה מהקריות, שמוכיחה הרבה רצון, עבודה קשה ונחישות. אולי זו המאמנת קרן קנפו-בכר, שעומדה על שלה, שלא ויתרה והוכיחה שגם הנשים לא אמרו עדיין את המילה האחרונה בספורט שנחשב אולי להכי-גברי שיש ואולי זה הכל ביחד, אבל כרגע, העובדה היא כזאת: מכבי צור שלום תפגוש ביום רביעי הקרוב (24/04/2019) את קבוצת אחי נצרת, בחצי גמר גביע המדינה, כששני משחקים בלבד מפרידים בינה לבין זכייה בגביע המדינה, כן שמעתם טוב – גביע המדינה!

תקלת שיפוט במשחק גורלי

הסיפור החל לפני חודש (23/04/2019), במשחק הגביע מול קבות רמת אליהו שהיא שכונה בראשון לציון – בתום הזמן החוקי של המשחק, התוצאה הראתה2-1 לטובת צור שלום. המשחק נכנס לתוספת זמן של 6 דקות, כשבדקה האחרונה, סופגת צור שלום שער שוויון והמשחק הלך להארכה.
בזמן ההארכה, לא נכבשו שערים ואז הגיע דו קרב בעיטות מ-11 מטרים. בבעיטות בעטו חמשת הבועטים מכל הקבוצה כאשר בסוף הבעיטות, עדיין היה שוויון בתוצאה. אז, שלחה קרן כנפו, מאמנת צור שלום, את הבועט השישי, אך לתדהמתה, החזיר השופט את הבועט אליה ואמר לה שאותם החמישה שבעטו קודם הם אלה שיבעטו שוב.

מכבי צור שלום נערים ב' (צילום: מרקו ליבוביץ)
מכבי צור שלום נערים ב’ (צילום: מרקו ליבוביץ)

המאמנת לא מסכימה לשתוק

כל מי שמכיר היטב את חוקת הכדורגל יודע היטב שבבעיטות ההכרעה, בועטים כל 11 השחקנים שנמצאים במגרש ורק לאחר מכן, חוזר הסדר על חלילה. קרן, החלה להתווכח עם השופט וניסתה להסביר לו שחוק כזה לא קיים בכדורגל, השופט מצידו ענה לה שהוא החליט ככה ולבסוף החליטה קרן להניח לזה באותו הרגע ושלחה את אותם בועטים שוב, בסופו של דבר, הפסידה הקבוצה מצור שלום 9-8 בבעיטות ההכרעה, אך המאמנת לא הסכימה לשתוק על התקרית הזאת והחליטה ללכת עם זה עד הסוף.

קרן קנפו-בכר דרשה משחק חוזר

יום לאחר מכן, הגישה מכתב להתאחדות בו דרשה משחק חוזר, אך קיבלה דחייה בטענה שהתוצאה נשארת על כנה, ללא הסבר. היא עלתה לשידור אצל אייל ברקוביץ’ בתכנית רדיו ושם סיפרה את כל הסיפור. ברקוביץ’ לא נשאר אדיש והעלה דובר מההתאחדות, שטען שהתוצאה לא השפיעה על המשחק כי ההחלטה הייתה לשני הצדדים. את קרן התשובה הזו לא סיפקה, כשהיא ממשיכה לטעון שיש חוקה לכדורגל וכמו שנוהגים על פי חוק במדינת ישראל, ככה גם בספורט. ברקוביץ’, אשר בבעלותו קבוצת הפועל ראשון לציון, מהליגה הלאומית, החליט לסייע לקרן ונתן לה את שמו של עורך הדין שלו, יוני רווח, לו יש גם משרד בחיפה. העו”ד החליט לייצג אותם בהתנדבות, כשהתשלום היחידי הוא אגרת המשפט אותה שילמה אגודת מכבי צור שלום.

קרן קנפו (צילום: מרקו ליבוביץ)
קרן קנפו (צילום: מרקו ליבוביץ)

הדיון בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל

בדיון בבית המשפט של ההתאחדות, עיין השופט בחומר וטען שלא ראה מקרה כזה כבר 30 שנה. לאחר חצי שעה, קיבלו בצור שלום תשובה שהבקשה שלהם לביטול תוצאת המשחק התקבלה והם קיבלו משחק חוזר מול רמת אליהו, משחק שנערך שלושה ימים לאחר הדיון. המשחק החוזר שוב הלך להארכה, שגם בה לא נכבשו שערים ואז שוב, דו קרב בבעיטות 11 מטרים, בו הפעם לא היו תקריות מיוחדות וצור שלום ניצחה 3-2 בפנדלים ועלתה לרבע גמר הגביע.

קרן כנפו מספרת לחי פה:

האגודה וכל מי שהיה מסביבי היו בלבטים, אני החלטתי ללכת עד הסוף וללכת עם הצדק. לא עשיתי משהו לא חוקי ולא פגעתי באף אחד. אמנם כשהגעתי לרמת אליהו למשחק החוזר ספגתי קללות ומילים מהוריי השחקנים ביציע. קראו כלפיי קריאות לא נעימות: שאני בכיינית ושאני לא אזכה לחזור הביתה אבל זה לא עניין אותי כי אני הלכתי עם האמת שלי.

ברבע הגמר פגשה מכבי צור שלום את בני סכנין, שמשחקת בליגת העל. המשחק נגמר ב-2-1 כשהשער המכריע הובקע שתי דקות לסיום. ניצחון מתוק שהעלה את הקבוצה משכונה בקריית ביאליק עד לחצי גמר גביע המדינה.

מבחינת קרן, השמיים הם הגבול והיא רוצה ללכת עד הסוף בגביע המדינה:


אני רוצה להגיע הכי רחוק שאפשר, אמרתי לשחקנים שלי בקבוצה, “נלחמתי בשבילכם כי אתם חבורה של גברים שנתנה עונה מדהימה, ועכשיו אני רוצה שניתן את הכל בכל משחק שיש לנו, זה אפשרי”.

כיום, מלבד העיסוק באימון כדורגל, קרן קנפו מנהלת צהרון פרטי בקריית מוצקין. בשעות אחר הצהריים ,היא ממשיכה את “המשמרת השנייה” שלה באימון הקבוצה בצור שלום, שם היא מאמנת כבר 13 שנה ומרגישה שזה הבית השני שלה.

קרן קנפו-בכר (42), נשואה לדרור וחובקת שתי בנות, ליאל (13) ואליה (7) ,. שיחקה עד לפני כמה שנים בליגת העל לנשים, כשהייתה בקבוצת מכבי חיפה, שנסגרה לאחר כמה שנים עקב חוסר תקציב מהטוטו. היא המשיכה לשחק בקבוצת צור שלום, עד שפרשה ועברה לאימון, שם היא מוצאת סיפוק רב כשהשאיפה שלה היא לאמן בליגה הלאומית או אפילו בליגת העל. אגב, אחותה, גם היא מאמנת את קבוצת הנערים של מכבי חיפה נהלל וקרן מקווה שביום מן הימים, יאמנו ביחד קבוצה מאחת הליגות הבכירות של הבוגרים.

קרן מספרת לחי פֹּה על הרקע שלה ואיך נחשפה לכדורגל מגיל שמונה-תשע.


מאז שאני זוכרת את עצמי, אנחנו נמצאים במגרשי הכדורגל, אחי הגדול ערן קנפו, היה שחקן מוכשר במכבי חיפה, והיינו מלווים אותו לכל משחק, זה המשיך בשכונה כשהיינו משחקות כדורגל, ובבית הספר היינו משחקות עם הבנים. בעבר לא היתה ליגת נשים כמו היום, אז היינו משחקות בשכונה. לצערי לכדורגל הנשים בארץ יש עדיין מחסומים שנובעים מחוסר מודעות בארץ ולכן החלטתי לפנות לאימון של קבוצות גברים שנחשבות לדבר הכי מקצועי בתחום.
מכבי צור שלום נערים ב' (צילום: מרקו ליבוביץ)
מכבי צור שלום נערים ב’ (צילום: מרקו ליבוביץ)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.