שביתה ברכבת – עדכון: תנועת הרכבות תשוב לפעול בהדרגה, לאחר השעה 12:00 ביום ו’, 12/4/2019

שביתה ברכבת ישראל (דוברות הרכבת)

נמשכת ההפרעה לתנועת הרכבות בכל רחבי ישראל, כתוצאה מסכסוך העבודה ברכבת. הבוקר, יום ו’, 12/4/2019, נפסקה תנועת הרכבות בכל רחבי הארץ. מהנהלת הרכבת נמסר כי תנועת הרכבות תחזור בהדרגה, החל מהשעה 12:00.

מהנהלת רכבת ישראל נמסר לחי פה, בשעה 10:19:
הנהלת הרכבת משיבה את תנועת הרכבות לסדרה, בהתאם להתייצבות הפקדים שהינם מרכיב חיוני בבטיחות הנוסעים.
הנהלת הרכבת קוראת ליו”ר ההסתדרות:
“רסן את את גילה אדרעי, הסר את הצעדים הארגוניים ואפשר לחזור למשא ומתן בתום לב”
הנהלת הרכבת מברכת על התערבות יו”ר ההסתדרות, שהורה לוועד עובדי הרכבת לשוב מיד לעבודה ולהחזיר את הפקדים ש״חלו״ ונעלמו.

עוד נמסר לחי פה מהנהלת רכבת ישראל:
הרכבת פועלת לאפשר את הביקושים הגוברים והולכים לנסיעות ברכבת, תוך מחסור חמור בקרונות ומסילות, וגירעון כלכלי עמוק אשר מחייב התייעלות. ההנהלה מצפה להשעיית כלל העיצומים בידי הועד, ולחזרה מלאה לעבודה על מנת לאפשר שלושה חודשים של משא ומתן ממוקד, בתום לב, כדי לנסות ולהגיע להסכמות. ההנהלה לא תאפשר ליו”ר ועד העובדים גילה אדרעי לנהל את הרכבת. אנו רואים בעובדים נכס עיקרי שלנו והמשאב החשוב ביותר, אך לא נסכים לצעדים אלימים ופוגעניים.

עדכון בנוגע לשיבושים ברכבת ישראל, ליום ו’, שעה 09:16

בדקות האחרונות נמצאו הפקדים המחליפים לאיוש המשמרת בפיקוד הרכבות. תנועת הרכבות תשוב בדקות הקרובות, אך ייקח כשעתיים עד שתשוב לסדרה. קיים חשש מהמשך השיבושים לקראת שעות הצהריים, גם כן כתוצאה מקושי באיוש משמרת הפקדים. הנהלת הרכבת מתנצלת בפני הנוסעים, רואה בחומרה רבה את הצעד הפראי והבלתי חוקי שננקט הבוקר על ידי נציגות העובדים, ותפעל בכל הדרכים על מנת למנוע מקרים כאלה בעתיד.

עדכון ליום ו’, שעה 08:00

הסלמה במאבק בין הנהלת הרכבות  לוועד העובדים: בהוראת הנהלת הרכבת נעצרה הבוקר (שישי 12/4/19) בשעה 8:00 לחלוטין תנועת הרכבות, עד להודעה חדשה זאת לאחר ששמונה פקדים הודיעו על מחלה.

מהנהלת רכבת ישראל נמסר: “פרקטיקת ההתחלות של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי, ממשיכה לפגוע בנוסעים-תנועת הרכבות ברחבי הארץ נעצרת. בשעות האחרונות, בצעד ארגוני פראי ובלתי חוקי, הודיעו 8 פקדים (מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי) על מחלה. נסיקה של מאות אחוזים במספר הודעות המחלה ביחס לימים כתיקונם. מדובר על קרוב למחצית ממצבת הפקדים שעומדת על 21. ארבעה פקדים סיימו זה עתה משמרת שהחלה בשעה 22:00 אמש והוארכה בשעתיים נוספות, ואינם יכולים להמשיך בעבודה על פי נוהל הבטיחות. שאר 9 הפקדים מסרבים בשלב זה לענות לטלפונים המבקשים להקפיצם למשמרת”.

“בשל כך, ומסיבות בטיחותיות אשר אינן מאפשרות הפעלת תנועת הרכבות עם פחות מ-4 פקדים במשמרת, נאלצת הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, בהתאם לנהלי הבטיחות, עד לעצירה מוחלטת בשעה 8:00. זאת עד להודעה חדשה. מדובר על פגיעה קשה של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי בציבור הנוסעים בימי שישי, לצד החיילים הרבים אשר עושים שימוש ברכבות”.

חוויית נסיעה בלתי אפשרית - רכבת הבוקר מחיפה לתל אביב (צילום - ירון כרמי)
חוויית נסיעה בלתי אפשרית – רכבת הבוקר מחיפה לתל אביב (צילום – ירון כרמי)

מועד העובדים נמסר: “ועד העובדים בראשות גילה אדרעי, לא נתן שום הנחיה או הוראה לאף מנהל תנועה להשבית שום פעילות! אין שביתה ואין עיצומים בעבודת הפקדים.הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבויים ופיקטיבי. ועד העובדים וגילה אדרעי קראו על ההחלטה חסרת האחריות והמיותרת של הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות מהתקשורת. המדובר בעובדים שחולים כבר כמה ימים, הועד פועל על מנת לסייע למצוא עובדים שיחליפו את מנהל המשמרת החולה. במקום להפיץ דברי שקר בתקשורת על ההנהלה לדבר עם עובדיה. המדובר במהומה רבה על לא מהומה ובהנהלה שלא בוחלת בכלום כדי לפגוע בעובדיה ולעשות כל מאמץ לרבות הפצת נתוני שקר והכפשות שווא כדי לנסות להשניא את עובדיה שלה, על הציבור”.

הגיבו כאן לכתבה