לינה לוין מחיפה אלופת ישראל בספורט כלבני 2019

בסופ”ש האחרון 16/03/19 התקיימה באצטדיון העירוני של לוד, אליפות הארץ בספורט כלבני 2019 בהשתתפות עשרות כלבים ונוהגים מכל רחבי הארץ.

ספורט כלבני משלב פעילות גופנית של הנוהג והכלב יחד עם אילוף הכלב לבצע פעולות שונות. המשתתפים עברו מגוון משימות משמעת, הגנה ואתגרי גישוש

במקצה הגישוש נדרשו הכלבים להתחקות אחר עקבות של אדם שצעד בשדה פתוח ולאתר 5 חפצים קטנים שהיו בכיסו של אותו אדם וכביכול נפלו לו מהכיס לאורך הדרך. במקצה המשמעת, נבחנו יכולותיו של הכלב לייעל את היצרים שלו לביצוע מדויק של מגוון תרגילי משמעת ובמקצה ההגנה, נבחנו הכלבים על יכולות זיהוי ונטרול הסכנה ורמת הביצוע והדיוק שלהם לפקודות הנוהג. בראש צוות השופטים הבינלאומי, שהובא במיוחד לישראל ע”י ההתאחדות הישראלית לכלבנות, עמד יארי קוקונן מפינלנד, ששפט את אליפות העולם האחרונה ברוסיה. קוקונן, העניק את התואר ל”לוגן”, רועה גרמני של הנוהגת לינה לוין מחיפה, שתייצג את ישראל ביחד עם 3 הפיינליסטים באליפות העולם שתתקיים באיטליה.


אליפות ישראל בכלבנות 2019 (צילום: חנה שלג)

לינה החיפאית, התראיינה לחי פה וסיפרה על החיבור רב השנים שלה עם הכלבים ואיך בעצם החלה לעסוק בספורט הכלבני?


מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי חולה על כלבים. אני בכלבנות גזעית 40 שנים ואילוף כלבים עניין אותי כל הזמן- מגיל 7 זוכרת את עצמי קוראת כל ספר , כל כתבה על אילוף כלבים , פעילות כלבנית וגזעים. גדלתי עם כלב וגידלתי את הבת שלי עם כלבים, קשה לי לתאר לעצמי חיים בלי כלבים. ב1998 היה לי גור זכר אמסטף, בוטן, אילפתי אותו וחיפשתי לעשות איתו משהו מעניין.

באחת התערוכות הבינלאומיות של ההתאחדות הישראלית לכלבנות, פגשתי אנשי חוג כלבי הגנה והצלה עושים מופע אילוף. מדליק!, מאוד רציתי להצטרף אליהם, בשבת אחרי זה באתי עם בוטן לפארק הירקון לראות מה עושים באימונים חברי חוג כלבי הגנה והצלה וגיליתי את ספורט הכלבים הגרמני “שוצהונד” Schutzhund ונדבקתי בחיידק.

מה זה “שוצהונד”?

ענף הספורט הזה נוסד ב-1890 בגרמניה, יחד עם גזע רועים גרמני על מנת לבחון כלבים ולפתח את היכולות של הכלבים שהיו אמורים להיות הכי טובים בעולם, לעבודת צבא ומשטרה. לארץ הספורט הגיע ב 1972 והיום נחשב יחסית מפותח.

אליפות ישראל בכלבנות 2019 (צילום: חנה שלג)
אליפות ישראל בכלבנות 2019 (צילום: חנה שלג)


לינה מספרת על המועדון הכלבני שהיא וחברים הקימו בישראל ועל המודעות הנמוכה הקיימת בארץ לספורט שכבר קיים שנים ברחבי העולם המערבי:

ב-2003 הקמתי עם כמה חברים ותיקים מועדון שוצהונד נפרד, מועדון ספורט לכלבי עבודה.

היום המועדון שלנו מוביל בספורט הזה, הוא שולח כלבים ברמה גבוהה לאליפויות בחו״ל, מוביל את הארגון באליפויות הארץ בגישוש ובשוצהונד. בשבילי ובשביל חברי המועדון שלנו, המטרה (אגב, המטרה הזאת רשומה כמטרת העמותה של המועדון) היא לקדם את הספורט הכלבני בארץ ובעולם. כל מבחן, תחרות בספורט שלנו או אליפות ישראל בשבילנו חגיגה. אנחנו משקיעים הרבה בשביל להגיע לתחרויות ולהראות מקסימום ביצועים.

בישראל, תרבות כלבנית לא קיימת- אין מודעות של הציבור לספורט כלבני ולכלבנות מתועדת.

יש אנשים שאוהבים כלבים, אבל לא מעוניינים לאלף אותם, להציג בתערוכות, לעשות כל הבדיקות הרפואיות. בארץ קיים איגוד שנותן בסיס מעולה לכל הפעילות הזאת – ההתאחדות הישראלית לכלבנות. ההתאחדות מפותחת, ידועה בעולם ומכילה שופטים וכלבים ברמה עולמית. כל אחד יכול להיות חבר בהתאחדות ולקבל שרותים מקצועיים בכלבנות גזעית, אבל העם לא כל כך ממהר להצטרף, לקחת כלב עם תעודות, להגיע לתערוכות, לאלף.

מטרת המועדון אליו אני שייכת – לקדם ספורט כלבני ואני עושה את זה בכל הכוח יותר מ 20 שנים ומקווה שהמודעות תעלה עם הזמן.


אליפות ישראל בכלבנות 2019 (צילום: חנה שלג)
אליפות ישראל בכלבנות 2019 (צילום: חנה שלג)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.