מורים מחטיבת הביניים בבית הספר ליאו באק בחיפה נחשפו לחיידק מדבק

במהלך ביקור תנחומים בשבעה של אביה של אחת המורות בליאו באק, התעורר חשש כי מורים נחשפו לחיידק נדיר. המורים קיבלו טיפול רפואי לאחר מכן, על מנת למנוע התפרצות של המחלה • מנכ”ל ליאו באק – הרב אופק מאיר: “ברגע שהמורה הודיעה לנו שאמא שלה נדבקה בחיידק, תוך מספר שעות כל המורים שהיה סיכוי אפילו קלוש שהיו בסביבה קיבלו טיפול מניעתי.”

חטיבת הנעורים בבית הספר ליאו באק בחיפה (צילום: מיכל ירון)
חטיבת הנעורים בבית הספר ליאו באק בחיפה (צילום: מיכל ירון)

מורים מחטיבת הביניים בבית הספר ליאו באק, שהגיעו לשבעה של אבא של אחת ממורות בית הספר, נחשפו, על פי החשד, לחולה בדלקת קרום המוח מנינגוקוקית (אימה של המורה, האלמנה). כל המורים, שביקרו בשבעה ונמצאים בסיכון, זומנו לבית הספר וקיבלו טיפול על מנת למנוע התפרצות של המחלה. המורה, שאביה נפטר, כבר חזרה ללמד בבית הספר. הטיפול במורים, שביקרו בשבעה, החל לאחר שהמורה עצמה הודיעה להנהלת בית ספר כי אימא חלתה במחלה ויש צורך לבדוק את כל מי שהגיע לשבעה.

לטענת הורים לתלמידים בבית הספר, כל אחד מהמורים, שהגיע לביקור ניחומים בשבעה והיה חשש שנחשף לחיידק, קיבל מכתב מהנהלת בית הספר לגבי החיידק, מה הסכנות ומה דרכי ההתמודדות איתו, אך הורי התלמידים, לעומת זאת, לא עודכנו.
“אני לא מבין למה אני לא עודכנתי על אף שהבן שלי לומד בחטיבת הביניים, ויכול להיות שאחת המורות שמלמדת אותו נחשפה לחיידק”, אמר אחד ההורים, “לא הגיוני לעדכן את המורים ולא אותנו, ששולחים את הילדים לבית הספר ולא יודעים האם אנחנו חושפים אותם למשהו מסוכן. אני חושב שיש לי זכות לשמוע מהנהלת בית הספר במה מדובר לפני שאני מסכן את הילד שלי. מה שבטוח הוא שבגלל העדר המידע היינו מאוד מודאגים, ואפשר היה לפתור את זה בקלות, אם היו פשוט משתפים אותנו”.

יש לציין כי חוזר מנכ”ל העוסק במניעת הידבקות ממחלות במוסדות החינוך מתייחס רק למקרים בהם תלמיד חולה במחלה מדבקת ובית הספר צריך להחליט מה לעשות על מנת ששאר התלמידים לא יפגעו. חובר המנכ”ל לא מתייחס לצורך לעדכן את שאר ההורים, שילדם עלול להיחשף לילד החולה, אלא רק דורש עדכון של רופא המחוז:
ציטוט מחוז מנכ”ל: “במקרים שבהם יש חשש להתפשטות המחלה בקרב כמה תלמידים במסגרת הכיתה  או המוסד החינוכי כולו יש לפנות לרופא המחוז בלשכת הבריאות המוסמך ולבקשו להורות על התנאים הדרושים כדי לאפשר חזרת תלמידים למוסד החינוכי  לאחר המחלה המפושטת”.

אחת המורות, שמלמדות בחטיבת הביניים, אמרה אתמול כי מדובר במספר מורות, שטופלו מיידית לאחר ביקור התנחומים:
“אני לא ביקרתי בשבעה, ולכן לא הייתי צריכה לקחת את הטיפול הרפואי. כל המורות, שהיו בשבעה, לקחו כדור אנטיביוטי לאחר מכן, שאמור למנוע את התפרצות המחלה. בינתיים כולן בסדר, אבל אין ספק שזה היה מאוד מפחיד”.

הרב אופק מאיר – מנכ”ל ליאו באק (צילום: אלבום אישי)

מנכ”ל ליאו באק הרב אופק מאיר מסר בתגובה כי צוות החטיבה פעל ביעילות ובמקצועיות:

“ברגע שהמורה הודיעה לנו שאמא שלה נדבקה בחיידק, תוך מספר שעות כל המורים שהיה סיכוי אפילו קלוש שהיו בסביבה קיבלו טיפול מניעתי. לכולם שלום, אנחנו עוקבים ומאחלים רפואה שלמה לאמא של המורה שרק לפני שבוע איבדה את בן זוגה”.

תגובת ורד פורמן, יור ועד ההורים – ליאובק חטיבת הנעורים: כל ועדי הכיתות, קרי הועד המרכזי של בית הספר, היה מעודכן בתהליך.
בית הספר נקט את כל האמצעים הדרושים על מנת להבטיח את בריאות המורים והתלמידים. כמו כן בית הספר דוגל בשקיפות מלאה וגם במקרה הזה , ועד ההורים היה מיודע .

תגובת משרד הבריאות :

סה”כ 38 מורים נחשפו לחיידק במהלך השבעה. כולן קיבלו טיפול מונע. אין חשש כיום לחשיפה.

התלמידים לא נחשפו כלל לחיידק.


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.