חיפה נושמת לרווחה: שוב נדחתה התכנית להרחבת מגדלי חוף הכרמל על שפת הים

תכנית מתאר מלפני כ-40 שנה מאשרת בנייה של 6 מגדלים על שפת הים של חיפה. שניים מהמגדלים נבנו, אך היום התקבלה החלטה כי 4 המגדלים הנוספים לא ייבנו בגלל שאין הצדקה מספיקה לפגיעה בסביבה החופית.

וועדת הערר קבעה: חוף הים שייך לעם!


למתבונן מהצד על חיפה עלול להיראות לעתים כי חיפה נחשבת, בעיני מקבלי ההחלטות, כמזבלה של מדינת ישראל, לכאורה. אמוניה, מפעלים מזהמים, נמל דלקים ועוד. לא משנה עד כמה תושבי העיר זועקים בגלל התחלואה העודפת והסיכונים הנלווים, איש אינו שומע אותם מהסיבה הפשוטה, שמעורבים פה אינטרסים כלכליים שגוברים, לכאורה, על זכותם של התושבים לחיות בסביבה, שלא תזיק לבריאותם. אולי זו הסיבה, שרבים לא האמינו שיש סיכוי שההתנגדות לבנייה על שפת הים תצליח, מאחר שכל כך הרבה מאבקים קודמים של תושבי העיר נכשלו.

מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

והנה, היום, ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, דחתה את התכנית לבנות 4 מגדלים נוספים בחוף הכרמל. מדובר בתכנית שנידונה כבר שנים ארוכות בוועדות תכנוניות. תכנית מתאר משנת 1978 (לפני 41 שנה) ייעדה 100 דונם על שפת הים לבנייה של 6 מבנים בני 7-24 קומות. שני מבנים מהשישה (הצפוניים) הוקמו ונשאר שטח פנוי של 75 דונם עם זכויות להקמת מבנים בשטח של 65,000 מ"ר. השטח נמצא בבעלות חברת "חוף הכרמל נופש ותיירות" השייכת לחברת דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה.

לאורך השנים הוגשו עררים רבים לגבי התכנית, בגלל שמצד אחד חברת חוף הכרמל רצתה להתחיל לבנות, אבל הוועדה המחוזית טענה שהפגיעה באינטרס הציבורי, שבשמירה על חוף הים אמורה למנוע את הבנייה.

האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל - החוף הדרומי של חיפה מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל – החוף הדרומי של חיפה מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

וועדת המשנה סקרה בהחלטתה את הדיונים השונים לאורך השנים לגבי בניית המגדלים על שפת הים. בספטמבר 2013 הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה החליטה לא לאשר את התכנית לפיתוח חוף הכרמל. בינואר 2014 היזמים הגישו ערר לוועדת המשנה לעררים נגד החלטה הוועדה המקומית. מחודש יולי 2016, במשך כשלוש שנים, היה ניסיון לקיים משא ומתן בין הוועדה המחוזית ליזמים, על מנת להגיע למתווה חלופי מוסכם (שימנע את הבנייה על שפת הים) ללא הצלחה. באוגוסט 2018 וועדת המשנה לעררים שמעה את הערר וביקשה לקיים דיון נוסף עם נציג המשרד להגנת הסביבה. כאמור היום התפרסמה ההחלטה הסופית הדוחה את התכנית להקמת המגדלים.

הטענה המרכזית של חברת חוף הכרמל (היזמים) הייתה שהוועדה המחוזית פעלה שלא בתום לב כשהיא פסלה את התסקיר הבוחן את הפגיעה הסביבתית האפשרית, כיון שהיא הייתה מעוניינת לא לאשר בנייה על שפת הים. לטענת החברה, הוועדה המחוזית מלכתחילה רצתה להעתיק את הזכויות של חברת חוף הכרמל לאזור אחר ולכן פסלה את התסקיר, אך הפסילה היא לא תוצאה של תוצאות התסקיר.

בהחלטתה קבעה וועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי לא ניתן לאשר את המשך קידומה של התכנית. לטענת הוועדה מיותר להחזיר את הערר לוועדה המחוזית, ולכן הוועדה קיבלה את ההחלטה, כשהיא בוחנת את טענות הצדדים. בהחלטת הוועדה נכתב כי הוועדה לא מקבלת את הנחת הבסיס של התכנית ואין הצדקה מספיקה לפגיעה בסביבה החופית. יחד עם זאת נקבע כי אם היזמים יראו שיש להם אפשרות לתת תשובה לנושאים, שכרגע נראה שאין להם מענה מספיק, הם יוכלו להגיש תכנית חדשה לוועדה ואז שוב התכנית תבחן על בסיס תסקיר מלא ומקיף.

עיריית טירת כרמל – רחב
צפו בראיון מאוקטובר 2013 – ירון כרמי מראיין את ירון חנן על החלטת הוועדה המחוזית העניין מגדלי חוף הכרמל

 

החלטת ועדת הערר – המסמך המלא לעיונכם


מגדלי חוף כרמל. קרדיט צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
מגדלי חוף כרמל. קרדיט צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

לא ניתן להגיב