משרד החינוך בוחן טענות על תפקוד הישיבה התיכונית יבנה בחיפה, בהמשך להיעדרות הנער בן ה-15

ממשרד החינוך נמסר כי הטענות יבחנו לעומק ובמידת הצורך תבנה תכנית התערבות משמעותית. ביום ראשון השבוע אחד מתלמידי בית הספר נחשב לנעדר במשך שעות רבות ובסופו של דבר נמצא בשעה 23:00 לרווחת הוריו. לטענת אימו יש צורך בפיקוח הדוק יותר על התלמידים בבית הספר על מנת למנוע הישנות מקרים כאלה.

ביום א', 27/1/2019, נעדר נער מהישיבה התיכונית יבנה, בחיפה. משטרת ישראל שיגרה באמצעות כלי התקשורת קריאה לעזרה. מערכת חי פה נרתמה להפצת הידיעה וכאלף מתנדבים סרקו את העיר כדי לאתרו. בסופו של דבר הנער אותר בשלום וכולם נשמו לרווחה.

בהמשך לאירוע זה, קיבל צוות הפיקוח על החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך, מספר טענות על אופן התפקוד של הישיבה, הנמצאת בשכונת רמת אלון, בחיפה, שבה לומדים תלמידים בכיתות ז' עד י"ב. על מנת לבדוק את הטענות ולטפל בהן במידת הצורך נקבעה פגישה של כל הגורמים המעורבים, מפקחת אחראית החמ"ד במחוז, נציגי מערכת החינוך ברשות המקומית חיפה, הרשת "בני עקיבא". יש לציין, כי זהו בית הספר הממלכתי דתי השש שנתי היחיד בחיפה לבנים.

תלמיד נעדר ואיש לא עדכן את הוריו במשך שעות:

שמה של הישיבה עלה לכותרות השבוע כשאחד מתלמידיה נחשב במשך כמה שעות לנעדר. ביום ראשון בשעה 13:00 יצא תלמיד כיתה י' בישיבה התיכונית "יבנה" מבית הספר באמצע יום הלימודים, שהיה אמור להימשך עד לשעה 16:00. בשעה 16:00 הוריו עודכנו כי הילד לא נמצא בשטח בית הספר, וכשלא הצליחו לאתר אותו, התחילו חיפושים בעקבותיו. הילד נמצא לאחר שתמונתו הופצה בכלי התקשורת המקומיים ורבים סייעו למשפחה לחפש אותו. בשעה 23:00, לאחר שבני המשפחה כבר דמיינו את הגרוע מכל, הילד נמצא בסניף של בני עקיבא בנווה שאנן. עד היום הוא לא חזר ללימודים, ולטענת האם, אף אחד מבית הספר לא הגיע לבקר אותו ורק היועצת שלחה הודעה על מנת לשאול לשלומו.

 

ההורים: "לא עדכנו אותנו שבננו נעדר משיעורים בקביעות"

"אנחנו הגענו ליום הורים לא מזמן", סיפרה אימו של הנער, "וגילינו שבמשך תקופה ארוכה הבן שלנו מגיע לבית הספר, אבל לא נכנס לשיעורים ולמרות זאת אף גורם מבית הספר לא יצר איתנו קשר ולא עדכן אותנו. אני לא מבינה איך קורה דבר כזה שלתלמיד יש בעיה לאורך חודשים ואף אחד לא מרים טלפון להורים שלו ומזמין אותם להגיע לשיחה. אני, כאימא, מצפה שיהיה הרבה יותר פיקוח של ההנהלה ושל המורים על התלמידים, בשביל זה הם שם, ואם יש בעיה עם אחד הילדים צריך לטפל בה באופן מיידי. צוות ההנהלה בבית הספר מונה אנשים רבים. למה הם לא מסתובבים ורואים איפה הילדים שלנו נמצאים במהלך שעות הלימודים, כשאנחנו בטוחים שהם יושבים בכיתה ולומדים?"

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

"אנחנו עברנו חווייה מאוד קשה עם הבן שלנו בתחילת השבוע" מוסיפה האם ומספרת לחי פה "היה לנו מזל מאוד גדול, שזה נגמר כמו שזה נגמר, ואני לא מבינה איך יכול להיות שיום אחרי זה, כשהילד לא הגיע לבית הספר, לא מתקשרים ושואלים אותו ואותי מה שלומו. הוא תלמיד בבית הספר, אני באמת מצפה שהצוות ידאג לו ויתעניין בו. זה תפקיד בית הספר, לא רק ללמד את החומר הפדגוגי אלא לגלות גם טיפת יחס כלפי התלמידים".

ישיבת בני עקיבא יבנה בחיפה (צילום: מיכל ירון)
ישיבת בני עקיבא יבנה בחיפה (צילום: מיכל ירון)

לטענת האם, משיחה שקיימה עם גורמים נוספים, לאחר יום ההורים, התגלתה לה תמונה מדאיגה: "שוחחתי עם הורים נוספים ויש הרגשה שאין מספיק פיקוח על הילדים. שמעתי מהורים על ילדים, שיוצאים מהישיבה במהלך שעות הלימודים. זה מאוד מסוכן, אנחנו שולחים את הילדים וחושבים שהם בתוך בית ספר, ואז אני שומעת שיש ילדים שיושבים ליד הסופר ומעשנים. אמור להיות שומר לבית הספר, ואף אחד לא צריך לצאת בלי אישור, לפני סיום הלימודים. אנחנו היינו רוצים להרגיש שיש יותר דאגה ושמירה על הילדים. אם ילדים לאורך זמן לא לומדים או לא נכנסים כמו שצריך לשיעורים, תפקיד בית הספר לעדכן את ההורים על מנת שיהיה אפשר ביחד לחשוב על פיתרון ולהעלות את הילדים שוב על דרך המלך. אנחנו מרגישים שההנהלה צריכה להיות הרבה יותר מורגשת וצריך לפקח טוב יותר על הילדים ולהשאיר אותנו מעודכנים. אנחנו מקווים לראות את הדברים קורים בהקדם האפשרי"

 

ממשרד החינוך נמסר לחי פה:

בימים האחרונים החלו להתקבל פניות מהסוג הנ"ל בפיקוח החינוך הממלכתי דתי. לפיכך, נקבעה פגישה עם מפקחת אחראית החמ"ד במחוז, נציגי מערכת החינוך ברשות המקומית חיפה ונציגי רשת "בני עקיבא", על מנת לבחון ולבדוק הפניות לעומקן. במידת הצורך, תבנה תכנית התערבות משמעותית.

לא ניתן להגיב