55.2 מיליון שקלים יושקעו בהרחבת ניטור סביבת הים התיכון לצורך פרסום המידע בשקיפות לטובת כלל הציבור

חוף עתלית וחוף הכרמל. צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

הממשלה אישרה היום (א’) 23/12/18  את הצעת שרי הגנת הסביבה, האנרגיה והמדע והטכנולוגיה לתמיכה בתוכנית הניטור בים התיכון, וייצור מנגנוני עבודה משותפים בממשלה לריכוז המידע שנאסף בתכניות הניטור השונות לצורך פרסום המידע בשקיפות לטובת כלל הציבור.

הצעה זו באה לאור הגידול במגוון ובהיקף הפעילויות באזור הים התיכון  המתרחש בשנים האחרונות, בין היתר, פיתוח מאגרי גז טבעי, עלייה בהיקף התפלת מי ים ולחצי פיתוח גוברים לאורך החופים. דבר אשר מעלה את הצורך בקבלת מידע מלא על בריאות המערכת הימית ואפיון המגמות והשינויים בה לצורך קביעת מדיניות. במקביל, לישראל יש מחויבות במסגרת אמנת ברצלונה לניטור הסביבה של הים התיכון.

במסגרת ההחלטה, מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ומנכ”ל משרד האנרגיה יקימו ועדת היגוי בין משרדית ליישום תוכנית הניטור, שבראשה יעמדו המדעניות הראשיות של שני המשרדים. ועדת ההיגוי, אשר תורכב מנציגי משרדי הממשלה, רשות הטבע והגנים, אקדמיה וארגוני סביבה, תרכז את כל המידע המופק בדרכים שונות, תעקוב אחר ממצאי תוכנית הניטור, ותגבש הנחיות לאופן הצגת הנתונים הנאספים ופרסומם. כמו-כן תוקם ועדת מדענים מייעצת שתכלול מדענים מובילים מתחומי מדעי הים. משרד המדע והטכנולוגיה ינהל וירכז את המחקר האקדמי תומך הניטור.

בעשור הקרוב יוקצה לתוכנית הניטור סכום של עד 55.2 מיליון שקלים, 4.4 מיליון שקלים בכל שנה עד 2028 ועוד 2.6 מיליון שקלים מדי שנה עד 2022 וכן עלות הקמה חד פעמית של 800 אלף שקלים. המשרד להגנת הסביבה יקצה 1.9 מיליון שקלים מדי שנה מהקרן למניעת זיהום ים, בכפוף ליתרות ולאישורה. משרד האנרגיה יקצה 2 מיליון שקלים לשנה בנוסף לתקציב המועבר לחיא”ל. משרד המדע והטכנולוגיה יקצה 2.6 מיליון שקלים עד לשנת 2022 למחקרים אקדמיים שיתמכו בניטור. רשות הטבע והגנים תקצה חצי מיליון שקל בכל שנה. עלות הקמה חד פעמית של 800 אלף שקלים.

משרד המדע והטכנולוגיה יתמוך במחקרים האקדמיים בנושא בניטור:

פריחת מדוזות בים התיכון – אוניברסיטת חיפה

שיפור ומידול היחס בין הים התיכון לבין חוף הים – אוניברסיטת בר אילן

שיפור הבנת זרמי כובד אל הים העמוק – המכון לחקר ימים ואגמים

השינויים האקולוגיים בכינרת – המעבדה לחקר הכינרת

משרד האנרגיה בנושא הניטור יתמוך במחקרים האקדמיים בנושא בניטור:

בחינת תפוצת יונקים ימיים מערבית לשמורת אבטח – אוניברסיטת חיפה

מיפוי אסטרטגי של נביעת מתאן בקרקעית הים באזור הכלכלי של ישראל – אוניברסיטת חיפה

סקר לזיהוי מגוון החי והצומח בסביבה ימית ע”י ברקוד דנ”א ליצירת מאגר מידע – המכון לחקר ימים ואגמים ישראל

ניטור אוטונומי רחב היקף של קרקעית הים באמצעות פוטוגרמטריה תלת-מימדית – אוניברסיטת חיפה

יש לציין כי ניטור המרחב הימי של ישראל בים התיכון מבוצע במטרה לשמור על בריאות המערכת האקולוגית ולעמוד על המגמות והשינויים ארוכי הטווח המושפעים מהתערבות האדם או מתהליכים טבעיים. מידע מדעי מוצק שנצבר לאורך זמן הוא הבסיס לקבלת החלטות מושכלות בעת שימוש וניצול משאבי הים ולגיבוש מדיניות סביבתית. מידע זה אף חיוני על-מנת להעריך ולהתריע בפני אסונות טבע – כדוגמת צונאמי. לאורך השנים התקיימו מספר מסגרות ניטור של משרדי ממשלה שונים אשר אספו מידע רב ערך. לאור זאת, הממשלה החליטה כאמור להרחיב את תוכנית הניטור הלאומית לים התיכון שגובשה על-ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה, בסיוע משרד המדע והטכנולוגיה, החברה לחקר ימים ואגמים (חיא”ל), המכון הגיאולוגי לישראל, רשות הטבע והגנים, המרכז לחקר יונקים ימיים לישראל (מחמל”י) וכן ועדת מומחים מהאקדמיה.

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין:

“תכנית הניטור הלאומית היא תכנית רחבה שתיתן  מענה לכלל צורכי הניטור, המחקר והפיתוח של מדינת ישראל בים התיכון ותאפשר לנו להיות עם יד על הדופק על המתרחש שם. זאת, לאור הגברת לחצי הפיתוח על הים התיכון, המשמש כמקור העיקרי של מדינת ישראל למי שתייה ואנרגיה. אימוץ התכנית מצטרף למהפכה שהמשרד הוביל  בהתייחסות לים התיכון שכללה הפחתת הזרמה של למעלה מ- 95% פחמן אורגני לים בהתאם לאמנת ברצלונה”.

 

שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ:

“המשרד רואה חשיבות עליונה בהעמקת הידע על הסביבה הימית ושמירה עליה. בשנים האחרונות השקיע המשרד כ-10 מיליון שקל במחקרים, סקרים ופעולות ניטור בים העמוק. החלטת הממשלה מייסדת מנגנוני תיאום בין בעלי העניין השונים בים ומייצרת בסיס ארוך טווח לפעילות זו במענה לצורך המתמשך במעקב אחר הסביבה הימית והפעילות של חיפוש והפקת גז טבעי”.

שר המדע אופיר אקוניס:

״אנחנו דואגים לעתידם של הדורות הבאים. כל התפתחות טכנולוגית בעולם, חייבת להישמר גם על ידי הגנה על הסביבה. השילוב הזה חיוני לעתיד ישראל בכלל והמשרד ימשיך להוביל ולממן מחקרים פורצי דרך כדי להבטיח זאת״.

חוף עתלית וחוף הכרמל. צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
חוף עתלית וחוף הכרמל. צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
חוף עתלית וחוף הכרמל. צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
חוף עתלית וחוף הכרמל. צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.