“מאירות בלילה” את שכונת הדר בחיפה! נשים פועלות להאיר את שכונת הדר בשעות הלילה

"מאירות בלילה" שואפות להפוך את הדר לבטוחה, גם בצאת החשיכה, באמצעות אמנות הארת שבילים חשוכים.

"מאירות בלילה" שואפות להפוך את הדר לבטוחה, גם בצאת החשיכה, באמצעות אמנות הארת שבילים חשוכים.

שכונת הדר בחיפה מאופיינת בקסם מיוחד, אבל הלילה הוא סיפור אחר: כששוקעת השמש, מדרגות, סמטאות ורחובות הופכים עבור רבים (ובייחוד רבות) מאיתנו לשבילים חשוכים ומאיימים, לא תמיד נעים או בטוח לחזור הביתה, לבקר חברים או לעשות ספורט.

תאורה ברחובות החשוכים של הדר הכרמל בחיפה

פרויקט "מאירות בלילה" נוצר כדי לשנות את המצב ולהעלות את המודעות לנושא התאורה ברחובות החשוכים של הדר. בנר ראשון של חנוכה יוארו סמטאות חשוכות ורחובות אפלים ויהיו חגיגה של אור, מוזיקה ושמחה ברחובות הדר.

אירוע ראשון – "מאירות בלילה"

האירוע "מאירות בלילה" התקיים ביום ראשון נר ראשון של חנוכה 02/12/18 . האירוע החל בגן המדעטק בחיפה בשעה 19:00 וכלל טקס פתיחה שבו דנה גולדרינג יוזמת הפרויקט נשאה דברים וסיפרה על מאירות בלילה ועל הפעילויות השונות במרחב ביום האירוע. האירוע היה מורכב מפעילויות במספר מתחמים במקביל והינו  נקודת אור ראשונה ביצירת תחושת בטחון במרחב חשוך. האירוע היה פתוח לקהל הרחב והותאם לכל הגילאים.

בתחילת הערב, החלה סדנת ציור באור בהנחיית הצלמת לייה רוז מגן אשר נחלה הצלחה מסחררת בקרב המשתתפים ולאחריה התקיים מופע מחול "גחלילית" בביצוע עלמה ליבנה אשר נוצר בשיתוף עם גיא סימון.

עיריית טירת כרמל – רחב
(צילום: לייה רוז מגן)
(צילום: לייה רוז מגן)

התחנה הבאה היתה בקפה טיפול בו התקיימה הקראת סיפור דרמטית על ידי המשוררת ומייסדת כתב העת החיפאי "אלת המסטיק" –בעת ההקראה נוצרה בחלל אינטימיות בלתי אמצעית בין הנוכחים בזכות היכולת של לילך לשבות את השומעים.
אייל וייס עלה לאחר מכן בקפה טיפול והציג עולם שכולו מוזיקה וטכנולוגיה ייחודית אותה הוא בונה וממציא בעצמו וכן מלחין. וייס מתרגם צלילים לויז'ואל ויצא למסע מרתק דרך המוזיקה.

מופעי מוזיקה – מאירות את חיפה:

במקביל לציור באור, התקיימו מופעי מוזיקה במדרגות החשוכות נטלי שטבסקי וסלביק סטרמייזסטר עם כתיבה ולחן מקוריים של נטלי שטבסקי, נגינת מוזיקה קלאסית בביצועו של יובל זיברגר המוכשר, מופע פרפורמנס "הזמנה לאור" מאת ובביצועה של אורנה שטיין, חובב כהן ליווה את היצירה בנגינה על צ'לו, מיצב אמנות UNITE של תומר אוסישקין ותאטרון צלליות בהפעלה עצמית.

עיריית טירת כרמל – רחב

בקפה הפינה רביד רובנר הציגה "פקס מהדמיון" בו היא משלבת פרפורמנס ושיח עם העוברים ושבים ומציירת להם את בחיר/ת ליבם הדמיוני/ת לפי התיאור שלהם.
לנה פרידמן וגאיה רטנר הציגו סרט אנימציה שיצרו וזכה מקום ראשון בתחרות MaraToon וטסו לאירופה. הן סיפרו כיצד יצרו את הסרט ומה היה מקור ההשראה שלהן.
עדנה קובץ' ניגנה על פסנתר ושרה ולאחר מכן, הופיעו הופעה מלאה נטלי שטבסקי וסלביק סטרזמייסטר אשר ליווה אותה בגיטרה ובפסנתר. במקביל, אריאל עיני ציירה על הפנים של המשתתפים.

"האירוע היה מרגש ומדהים לראות את כל האנשים שהגיעו במיוחד ולקחו חלק בפעילות. נוצר שיח מרתק סביב נושא הרחוב וכיצד ללילה אחד הוא הפך להרבה יותר נעים".

באירוע נכחו למעלה ממאה וחמישים איש אשר הסתובבו בין המרחבים השונים, יצרו שיח, נהנו מאמנות איכותית ובעיקר מחוויית צעידה נעימה ברחובות החשוכים בהדר.

דנה גולדרינג (צילום: לייה רוז מגן)
דנה גולדרינג (צילום: לייה רוז מגן)

דנה גולדרינג מסרה לחי פה

"אני גאה ונרגשת להשיק את האירוע הראשון של "מאירות בלילה", אנחנו שוקדים על אירועים נוספים ומזמינים את כל מי שמעוניין לקחת חלק בפרויקט ליצור איתנו קשר. זוהי זכות גדולה לצפות כיצד בוסר מייצרת במה לאמנים בראשית דרכם שבה יש להם חירות להתבטא, להתנסות ולהביע עמדה אקטיבית בנושא כל כך חשוב ואקוטי. אני רוצה להודות לקפה טיפול ולקפה הפינה על האירוח, בציפייה לאירוע הבא."

הפרויקט התחיל מתוך צורך אישי שלי, להרגיש בטוחה כשאני חוזרת הביתה בשעות הערב. אני זוכרת לילה אחד שבו הלכתי לראות תערוכה וכשסיימתי גיליתי שאנשים שהכרתי כבר חזרו הביתה והתחלתי לחשב אילו אפשרויות עומדות לפני כדי לחזור בחושך הביתה לבד.

האם לעבור ברחוב חשוך?

האם מישהו ישמע אותי אם אצטרך עזרה?

האם יש לי מספיק סוללה כדי להתקשר לחבר לעזרה?

איפה האוטובוס עוצר?

מי יופיע פתאום ברחוב לפני?

האם לרדת במדרגות לא מוארות?

איזו סמטה יותר בטוחה?

ללכת על המדרכה או באמצע הכביש?

האם הנעליים שלי מותאמות לריצה?

פתאום הבנתי שחופש התנועה שלי מוגבל ואני נדרשת לתכנן מראש את המסלול שבו אחזור הביתה לבד בחשש ובתקווה גם בשלום. לאחר אותו יום גיליתי לתדהמתי, משיחות עם נשים נוספות שאנחנו חולקות מחשבות משותפות.

בעידן שבו הולכת וגוברת המודעות למרחב אישי, בטחון אישי דרך תנועות כמו METOO# , #לא התלוננתי, מאבקים פמיניסטיים ארוכי שנים, פרויקט מאירות בלילה בא להאיר את המודעות לביטחון אישי במרחב הציבורי באמצעות אמנות תוך הזמנת קהל הצופים לקחת חלק ביצירה, להיות אקטיבי ולנהל שיח פעיל בנושא.

מאירות בלילה הינו פרויקט של בוסר, כפעילות אקטיבית במרחב הציבורי וקורא לנערות, לנשים, עמותות וארגונים להשתתף ולנהל שיח משותף ופתוח בנושאים: מגדר, בטחון אישי, תקשורת מקרבת והעצמה נשית.


בוסר – מקדמת אמנים בתחילת דרכם באמצעות פרויקטים, פסטיבלים, תערוכות, יצירה ושיח משותפים.

בעמידה מימין- עדנה קובץ', יובל זיברגר, חובב עקיבא כהן, נטלי שטבסקי, סלביק סטרמייזסטר, דנה גולדרינג, גל נגר, לילך ובר, רביד רובנר. בישיבה מימין: אייל וייס, אורנה שטיין, עלמה ליבנה, טלי עופרים(צילום: לייה רוז מגן)
בעמידה מימין- עדנה קובץ', יובל זיברגר, חובב עקיבא כהן, נטלי שטבסקי, סלביק סטרמייזסטר, דנה גולדרינג, גל נגר, לילך ובר, רביד רובנר. בישיבה מימין: אייל וייס, אורנה שטיין, עלמה ליבנה, טלי עופרים(צילום: לייה רוז מגן)

באירוע השתתפו: תומר ישורון, אורנה שטיין, מירב גבירטצמן, לילך ובר, טלי עופרים, לייה רוז מגן, עלמה ליבנה, נטלי שטבסקי, סלביק סטרזמייסטר, עינת רודמן, לנה פרידמן, גאיה רטנר, אלאא עזאם, חנין מוסא, תומר אוסישקין, אייל וייס, ורד שחף, יובל זיברגר, אריאל עיני, רביד רובנר, תיה דולינסקי, עדנה קובץ, גל נגר, דנה גולדרינג.

לא ניתן להגיב