מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור בחיפה והנספים באסון הכרמל | מכבי חיפה כרמל ובית הספר הראלי

אנדרטה לזכר הנרצחים בפיגוע בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

מירוץ הלפיד המסורתי בשיתוף אגודת מכבי חיפה כרמל, בית הספר הריאלי העברי ועיריית חיפה, לזכר נרצחי פיגועי הטרור בחיפה, נערך ביום שישי, 30/11/2018, זו השנה ה-15, ברחבי העיר. המירוץ עבר במוקדים בהם בוצעו הפיגועים האכזריים – תחנת רכבת מרכז השמונה, מסעדת מקסים, כביש רופין פינת שמחה גולן, מוריה, חליסה רחוב הגיבורים פינת יד לבנים ובאנדרטה לנספי אסון הכרמל.

דגלים בטקס בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
דגלים בטקס בציר מוריה – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

בשעה 10:30 נכנס הלפיד על ידי אתלט אגודת מכבי חיפה כרמל משה ברששת ועל ידי רוכבת אופני ההרים והשטח גלי וולך, לאולם פבזנר בבית הספר הריאלי בית בירם, בו נערך טקס הסיום.

יוסי מנדלוביץ’, אביו של יובל מנדלוביץ’, שנרצח בפיגוע בקו 37 במוריה, נשא דברים בשם המשפחות השכולות.

יוסי מנדלוביץ', אביו של יובל מנדלוביץ' - הטקס - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
יוסי מנדלוביץ’, אביו של יובל מנדלוביץ’ – הטקס – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

מנכ”ל בית הספר הריאלי יוסי בן דב, נשא גם הוא דברים: “העיר חיפה היא עיר מעורבת של יהודים וערבים. אחת המטרות של המפגעים הייתה לפגוע בחיים המשותפים שלנו בעיר. אני שמח היום להגיד שגם בנושא הזה הטרור לא הצליח. נזכור את העבר ואת הנופלים, אבל גם נמשיך קדימה”.

יוסי בן-דב, מנכ"ל ביה"ס הראלי בחיפה בטקס - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
יוסי בן-דב, מנכ”ל ביה”ס הראלי בחיפה בטקס – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

חבר אגודת הנהלת מכבי חיפה כרמל יוחנן וולך, נשא דברים לזכרו של שלום ואנו ז”ל, שהיה במשך שנים חלק ממירוץ הלפיד, היה פעיל באגודת מכבי חיפה כרמל ובוגר בית הספר הריאלי: “עברה כמעט שנה מאז נפרדנו משלום ואנו. על שלום נאמר שהדם שזורם בעורקיו הוא ירוק ולא אדום. כאדם מאוד חכם, רגשי וחם, הבין שלום את החשיבות בחיבור בין אגודת מכבי חיפה, בית הספר הריאלי ועיריית חיפה, לטובת בני הנוער בעיר”.

יוחנן וולך - חבר אגודת הנהלת מכבי חיפה כרמל בטקס - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
יוחנן וולך – חבר אגודת הנהלת מכבי חיפה כרמל בטקס – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

נציגת העיר חיפה, שרית גולן שטיינברג: “בראש מורכן היום אנחנו מתייחדים עם זכר נרצחי הפיגועים בחיפה ואסון השריפה בכרמל. הדרך שלנו לנצח היא באמצעות החיים הרגילים, באמצעות הספורט”. (הנאום המלא של שרית גולן – בהמשך הכתבה)

במהלך הטקס, כבכל שנה, חולקו מגנים עבור יקירי אגודת מכבי חיפה כרמל. חבר האגודה בני ברנשטוק, חילק את המגנים יחד עם חברת מועצת העיר שרית גולן שטיינברג ועם מנכ”ל אגודת מכבי חיפה כרמל רועי שווץ. את המגנים קיבלו פיני שרון – כדורגלן עבר במכבי חיפה ופיזיותרפיסט שמטפל לאורך השנים במאות ספורטאים, ויחיאל פישטה – מעמודי התווך של מחלקת הכדורמים הירוקה.

מנהלת מחלקת החינוך בבית הספר הריאלי עינת אהרון, מנכ”ל בית הספר יוסי בן דב, מנכ”ל אגודת מכבי חיפה כרמל רועי שווץ ואריה בורנשטיין העניקו מלגות לספורטאים המצטיינים מבית הספר ומהאגודה: משה ברששת, גלי וולך, נעמה גזית, גלעד אלון, עופרי זכאי, מירון וייסמן, רותם שקד, ראם שקד, נדב גרשגורן, עמית סודרי, טל ברשאי, ביאן חיר, נועם שמואלי, הילה ילין, אורי פרידמן, שלי בורד, אביאל בוטור, ניל בן עזרא, שחר גרשגורן ותום כהן. נוסף על כך, קיבלו הספורטאים כרטיס לדרבי החיפאי בכדורגל.

הטקס - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
הטקס – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

הזמרת החיפאית מאי ספדיה שרה מספר שירים במהלך הטקס ואת שירת התקווה בסיומו.

תלמידי הראלי בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
תלמידי הראלי בציר מוריה – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

קיבלו את התואר “יקיר מכבי חיפה” פיני שרון ויחיאל ‘פישטה’ מוזס: במהלך טקס מירוץ הלפיד, כבכל שנה, חולקו גם מגנים עבור יקירי אגודת מכבי חיפה כרמל. חבר האגודה בני ברנשטוק, חילק את המגנים יחד עם חברת מועצת העיר שרית גולן שטיינברג ועם מנכ”ל אגודת מכבי חיפה כרמל רועי שווץ. את המגנים קיבלו פיני שרון – כדורגלן עבר במכבי חיפה ופיזיותרפיסט שמטפל לאורך השנים במאות ספורטאים, ויחיאל ‘פישטה’ מוזס – מעמודי התווך של מחלקת הכדור מים הירוקה.

פיני שרון הוא מומחה באבחון ושיקום פציעות ספורט ואורטופדיה. שימש כפיזיותרפיסט קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה במשך למעלה מ-40 שנה וכיועץ למחלקות האגודה הנוספות. במשך השנים טיפל במאות ספורטאים של אגודת מכבי חיפה בכל ענפיה. שרון בעל ניסיון רב בשיקום פגיעות ספורט ועזר לספורטאים רבים לחזור לפעילות.

מגן ההוקרה לפני שרון  (צילום:אגודת מכבי חיפה כרמל)
מגן ההוקרה לפני שרון  (צילום:אגודת מכבי חיפה כרמל)

פישטה נולד בשנת 1942 בהונגריה, שהיא אחת מהמעצמות הבכירות בענף הכדור מים. מגיל צעיר שיחק בקבוצת מ.ט.ק. ההונגרית ובהיותו בן 14 עלה עם משפחתו לארץ. בישראל שיחק פישטה בנבחרת, כאשר ייצג את ישראל בעשרות משחקים בינלאומיים וגם במכביה השישית בשנת 1961. בשנת 1972 הצטרף למכבי חיפה כמאמן-שחקן. זאת, כדי לארגן ולחדש את מחלקת הכדור מים של האגודה. לאחר פרישה ממשחק, חזר פישטה לנהל את המחלקה במשך שנים, וכדרכו עשה זאת במסירות וביסודיות.

רועי שווץ, מנכ”ל אגודת מכבי חיפה כרמל: “כמו בכל שנה אנו ממשיכים את המסורת ומעניקים מגיני הוקרה ליקירי האגודה בטקס הסיום של מירוץ הלפיד. חותמם של יקירים אלה מוטבע בדרך האגודה והם חלק בלתי נפרד ממנה. השנה מגיני ההוקרה חולקו לפיני שרון שמטפל במאות מספורטאי האגודה על כל מחלקותיה במשך שנים רבות וליחיאל מוזס פישטה, שחקן עבר ומאמן במחלקת הכדורמים וזה שהקים אותה מחדש, ובזכותו היא קיימת עד היום”.

 

אנדרטה לזכר הנרצחים בפיגוע בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
אנדרטה לזכר הנרצחים בפיגוע בציר מוריה – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
אנדרטה לזכר הנרצחים בפיגוע בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
אנדרטה לזכר הנרצחים בפיגוע בציר מוריה – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

דגלים בטקס בציר מוריה - מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור - 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)
דגלים בטקס בציר מוריה – מירוץ הלפיד לזכר קורבנות פיגועי הטרור – 30/11/2018 (צילום: אגודת מכבי חיפה כרמל)

הנאום המלא של חברת ועצת העיר, עו”ד שרית גולן, במירוץ הלפיד לזר נרצחי פעולות האיבה והרוגי השרפה בכרמל

בראש מורכן ובלב דואב אנו מתייחדים היום עם זכר קורבנות הטרור, שנרצחו בעיר חיפה ועם עשרות ההרוגים בשריפה שבכרמל.
הם נרצחו בדרך אל מקום העבודה. באוטובוס. בדרך חזרה מבית הספר. בתחנת הרכבת. בבית הקפה. על הכביש המהיר. בחצר הבית. כל אחד והמקום שלו.
כל משפחה עם הרגע שבו התהפכו חייה. כל חטאם של הנרצחים שהם ישראלים.
מבצעי הפיגועים יודעים כי בין קורבנותיהם יהיו גם תינוקות, נשים, קשישים. הם לא עושים אבחנה בין יהודי ללא יהודי. הם פשוט רוצחים בכוונת מכוון תוך שהם בזים בוז מוחלט לערכים ולחוקים שמקובלים בעולם האנושי והנאור. ואנחנו, אנחנו לא ננצח אותם בשדה הקרב. לא ניקח חרב בידינו. אנו ננצח אותם באמצעות הערכים שלנו.

תלמידים יקרים, הנצחון שלנו יהיה בתחרויות הספורט. אתם שתגדלו על ערכים של דמוקרטיה וחיים משותפים עם האחר לא צריכים לנצח במלחמה, תנצחו באמצעות הספורט.
אומרים שהזמן מרפא את הכל, אבל זה לא נכון. אותה דקירה בלב, דקירה עמוקה ממשיכה לכאוב עוד ועוד. אין איך לנחם את מי שאיבד את ילדו. כל שנוכל לומר לו שנמשיך לחיות לצידו חיים נורמליים של שפיות.
תהי נשמתם של קורבנות הטרור וקורבנות אסון הכרמל צרורה בצרור החיים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.