תחבורה ציבורית: חיפה בשלישייה הפותחת של ‘מדד החופש העירוני’ ועם הציון הגבוה ביותר בסוגיית התחבורה הציבורית בשבת

חיפה בשלישייה הפותחת של 'מדד החופש העירוני'

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו ב-30 באוקטובר, ערכה תנועת “ישראל חופשית” לראשונה בארץ את “מדד החופש העירוני”.

המדד שנערך בקרב 24 הערים הגדולות בישראל ביקש לבחון את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר בכל הנוגע לסוגיות של חופש ופלורליזם במרחב הציבורי, כמו גם את מידת האכיפה או אי האכיפה של חופש זה ברמה המוניציפלית.

המדד בחן שמונה סוגיות המשפיעות על מידת החופש שנוגעת לאורח ולאיכות חייהם של תושבי העיר או לכיסם. בין היתר נבחנו סוגיות של מסחר ותחבורה ציבורית בעיר בשבת, שיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב הכללי, יחס העירייה לקהילת הלהט”ב, הפרדה מגדרית במרחב הציבורי וכן סוגיות צרכניות בהקשר זה, פלורליזם יהודי, פעילותה של הרבנות והמועצות הדתיות בעיר כולל שלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים ואופציות של קבורה אזרחית לתושבים ועוד. השקלול הסופי מייצר את הדירוג הסופי של “מדד החופש” – מהעיר המעודדת חופש לבין העיר המרסנת ביותר את חופש הדת והפלורליזם של התושבים.

אז מה המצב בסוגיות אלו בעיר חיפה?

על פי המדד העיר חיפה קיבלה את הציון הגבוה ביותר מבין 24 הערים שנבדקו במדד עם ציון 9, בסוגיית התחבורה הציבורית בשבת  יחד עם הרצליה ותל אביב. עם זאת, בסוגיית המסחר בשבת החוק אוסר על פתיחת חנויות ובתי עינוגים בשבת, כאשר אלה פועלים בפועל ברחבי העיר אבל רק באזורים עם רוב שאינו יהודי.

בקטגוריית תקציבי העירייה שמוקצים לטובת שירותי הדת בעיר, עולה כי תקציב המועצה הדתית עומד על כ-10 מיליון שקלים בשנה, וחישוב ההוצאות על שירותי דת פר תושב יהודי בשנה עומד על כמעט 70 שקלים לתושב. עוד במסגרת שירותי הדת בעיר – ישנה אופציה של קבורה אזרחית לתושבי חיפה וכן ישנו פיקוח של המועצה הדתית על שלילת תעודות הכשרות מעסקים בעיר.

באשר ליחסה של העירייה לקהילת הלהט”ב בעיר, היא אמנם תומכת באירועי גאווה ומפעילה את מרכז הלהט”ב בשכונת הדר, אולם קיימות קבוצות ‘איגי’ פעילות בעיר וארגונים נוספים, אך אלה לא זוכים לתמיכת העירייה, על כן מקבלת 5 מתוך 6 נקודות אפשריות.

ממצא משמעותי נוסף שמשפיע על דירוג העיר עולה בסוגיית ההפרדה המגדרית, היות ובריכת הטכניון הפועלת בעיר מקנה הנחה של  13% לרוחצים בשעות הרחצה הנפרדת ובאשר לשאלת קיומו או אי קיומו של נוהל אירועים בהפרדה מגדרית בעירייה – לא ענו על בקשת חופש המידע.

את נתוני המדד במלואם ניתן לראות באתר “ישראל חופשית”

חיפה בשלישייה הפותחת של 'מדד החופש העירוני'
חיפה בשלישייה הפותחת של ‘מדד החופש העירוני’

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.