משבר כספי בריאלי: לאחר 105 שנים – האם הריאלי שוב על סף סגירה?

שנה לאחר המעבר לבית ספר פרטי ללא רגולציה של משרד החינוך, שוב סכנת הסגירה מרחפת מעל בית הספר הריאלי. הנהלת הריאלי טוענת אם לא נקבל סיוע עירוני בעוד כשנתיים בית הספר יסגור את שעריו.

הנהלת הריאלי מאיימת שאם לא יימצא מימון נוסף לבית הספר המוסד החינוכי הוותיק, הוא ייאלץ לסגור את שעריו בעוד כשנתיים. לטענת ההנהלה, הבעיה היא בבית הספר התיכון, בגלל שהתשלום של ההורים עבור התלמידים בשנים אלה עומד על כ-8,000 ש”ח בלבד וזה לא מספיק על מנת לממן את הפעילות.

בחרו במימון פרטי וויתרו על תקצוב משרד החינוך:

כזכור, לפני כשנה הודיעה הנהלת הריאלי כי היא לא מוכנה שמשרד החינוך יהיה רגולטור, והועד המנהל הוביל מהלך, שבסיומו בית הספר הופך להתנהל כבית ספר פרטי, ללא רגולציה של משרד החינוך ובמימון פרטי מלא. המשמעות היא שבכיתות א’-ח’ ההורים משלמים תשלום גבוה יחסית – כ-20,000 ש”ח לשנה בבית הספר היסודי וכ-26,000 ש”ח בכיתות ז’ ו-ח’. מכיתה ט’ בית הספר קיבל את משרד החינוך כרגולטור והפחית את תשלום ההורים בהתאם להנחיות משרד החינוך.

הפיכת בית הספר לבית ספר פרטי, ללא פיקוח של משרד החינוך, לוותה בהפגנות ומחאה מול משרד החינוך. משרד החינוך לא נסוג והסביר בצורה ברורה, שלכל תלמיד במדינה מגיעה חינוך שווה, ואם יש בית ספר והורים שמעוניינים לפגוע בערך השיוויון ולהעניק יותר לילדיהם, משרד החינוך לא יכול לתת לכך יד ולא יכול להעביר תקציבים לאותו בית ספר. רק בית ספר שמוכן לקבל עליו את הפיקוח של משרד החינוך (רגולציה) יוכל ליהנות מתקציבים ממשלתיים.

חששות ההורים התבררו כנכונים:

לפני כשנה לא היה ברור כיצד הריאלי, על כל סניפיו ואלפי תלמידיו, יתמודד עם המעבר לבית ספר פרטי. כעת נראה שהחששות שהביעו חלק מההורים עם המעבר היו מוצדקים וקבוצת הורים לא יכולה לממן מכיסה בית ספר.

מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל

מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך ד”ר סער הראל:

“אנחנו נמצאים בדיונים עם הנהלת הריאלי בנושא, על בסיס המתווה שהוסכם ונחתם בינינו. בעיקרון, בית הספר צריך להתכנס בשנת הלימודים תשפ”א לחוזר מנכ”ל משרד החינוך, כלומר לגבות לפי מה שאושר ונכתב בחוזר. מכיוון שאנחנו אף פעם לא זונחים מוסד חינוכי שטוען שהוא לא יכול להתקיים תקציבית, אנחנו ממשיכים לקיים דיונים בנושא הזה”.

ד”ר יוסי בן דב, מנכ”ל הראלי מסר לחי פה: 

״על פי ההסכם עם משרד החינוך, בשנת תש”פ בית הספר הריאלי עתיד לגבות מההורים בתיכון 9,800 ש”ח ובשנת תשפ”א 7,200 ש”ח. הנושא נידון כעת מול משרד החינוך. בית הספר הריאלי לעולם לא יתפשר על מה שהתלמידים שלנו יקבלו, ואין סיכוי שנצליח להעניק לתלמידים שלנו את מה שהם אמורים לקבל בעוד שנתיים, כשהתשלום השנתי בתיכון יהיה 7,200 ש״ח בלבד. אנחנו מתריעים עכשיו על מנת שבעוד שנתיים לא יהיו הפתעות, בתשלום כל כך מופחת לא נוכל להמשיך ולחנך את התלמידים בצורה המיטבית״.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית חיפה משתתפת בתקצוב מלא של בית הספר הריאלי כפי שנקבע ב”חוק נהרי” ותעמוד בחזית המאבק יחד עם הנהלת בית הספר על מנת להבטיח את המשך פעילותו.

מנדי זלצמן – מנכ”ל נמל חיפה – מתמודד על ראשות העיר חיפה (צילום – יח”צ)
מנדי זלצמן גיבש תכנית פעולה להצלת הריאלי 
יחד עם וועדי ההורים והנהלה

“ביה”ס הריאלי הוא היהלום שבכתר של מערכת החינוך – המקומית והארצית. כראש עיר אני מתחייב לא רק שהריאלי לא ייסגר – אלא שיגדל, יתפתח וישגשג”. את הדברים אמר היום מנדי זלצמן בהמשך לכתבה בעיתון כלבו מיום 11.10.18 בו התריע מנכ”ל הריאלי, יוסי בן-דוב, על הימצאות ביה”ס בסכנת סגירה, ללא תקצוב ראוי.
“גיבשתי יחד עם נציגי ההורים תכנית פעולה מצוינת שמקובלת גם על הנהלת ביה”ס”, אמר זלצמן והוסיף: “תכנית אופרטיבית זו מבטיחה שהריאלי ימשך לפעול, להתפתח ולשגשג, תוך קיום שיתופי פעולה בריאים וטובים עם העיר, מוסדותיה ותושביה.
נזכיר כי לפני חודשיים מסר התייחס זלצמן לנושא הריאלי בתקשורת ואמר כי יש לראות בו ובבתי הספר נוספים במעמד ייחודי, שותפים אסטרטגיים למינוף החינוך בעיר, ולא איום כפי שהתייחסה אליהם העיריה עד כה.
זלצמן: “מצבו הקשה של הריאלי הוא כישלון של הנהלת העיר ושל העומד בראשה, שאפשרו לביה”ס להגיע למשבר הנוכחי, בשעה שיש פיתרון פשוט, ישים וריאלי להצלת הריאלי”.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.