היחידה הסביבתית של איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה החלה במארבים

יחידת האכיפה הסביבתית באיגוד ערים מפרץ חיפה - (צילום - סמר עודה)

היחידה הסביבתית של איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה שהוקמה בחודש יולי האחרון  ודווח על הקמתה בחי פה, החלה לערוך מארבים בוואדיות ובמקומות מועדים לפורענות, בהם יש ערמות פסולת ופסולת בניין שמושלכים בצורה פיראטית.

במסגרת המארבים המתבצעים בתדירות גבוה של פעמיים בשבוע תפסו כבר פקחי היחידה מספר עבריינים על חם, נפתחו חמישה תיקי חקירה, ונרשמו ארבע דוחות למפרי חוק.

כך לדוגמה בסיור יזום של יחידת האכיפה בקרית ים נמצאה פסולת שיפוצים שהושלכה בחניון משאיות. חקירה שהתבצעה בידי האיגוד הובילה לחנות שעברה שיפוץ בלב המפרץ. לבעלים הוצא צו ניקוי וניתן דו”ח כספי על השלכת פסולת ברשות הרבים.

בדליית אל כרמל, במארב יזום של יחידת האכיפה, אותרה השלכת פסולת בניין מרכב והאירוע תועד. הנהג עוכב והמקרה טופל בסיוע יחידת הפיקוח של המועצה בניהולו של פהמי חלבי, ומשטרת ישראל. לנהג ניתנה התראה לפינוי הפסולת ונרשם דו”ח על ידי משטרת ישראל. מקרים נקודתיים נוספים טופלו בטירת הכרמל, קרית אתא, מרחב זבולון חיפה ונוספים.

באיגוד מציינים, כי כחלק מהמאמצים  למיגור תופעת השלכת הפסולת הפירטית אותרו שלושה מפגעים גדולים של ערמות פסולת, והן תועדו ופונו על ידי האיגוד. הפסולת הפירטית גורמת לנזק ממשי לסביבה, והיא מהווה סיכון מעבר לכך שהיא מכערת את הנופים היפים של מפרץ חיפה.

יו”ר האיגוד, בועז גור:

“איגוד ערים הגנת הסביבה במפרץ חיפה הוא האיגוד הראשון בישראל להקים יחידת אכיפה ולמנות עו”ד לתובעת סביבתית. מדובר בפריצת דרך מאחר שעד כה פעל האיגוד כגורם מקצועי מפקח ומעתה יוכל לבצע גם אכיפה סביבתית ולתת קנסות. היקף האכיפה הסביבתית הנדרשת עצום וכל אכיפה של חוק דורשת הסמכה מיוחדת. אנו נחושים להפוך את האכיפה הסביבתית לרגל המרכזית בפעולת האיגוד ולכן ממשיכים ומסמיכים את הפקחים שלנו לאכיפת חוקים נוספים, ובראשם החקיקה בתחום זיהום האוויר, שהיא המורכבת ביותר”.

ראיון עם ד”ר עופר דרסלר בהשקת היחידה

הגיבו כאן לכתבה