הוקמה יחידת האכיפה הסביבתית באיגוד ערים מפרץ חיפה

קנסות כבדים של עד 400,000 ש"ח יינתנו למשליכי הפסולת בנוסף להליך משפטי שייפתח נגדם

בטקס חגיגי בהשתתפות מנכ”ל איגוד ערים מפרץ חיפה ד”ר עופר דרסלר, יו”ר הארגון היוצא עו”ד רשף חן, יו”ר האיגוד הנכנס עו”ד בועז גור, סגן ראש עיריית קרית מוצקין, יוסי מרקבויץ, עובדי וחברי האיגוד נחשפה ביום ב’, 9/7/2018, יחידת האכיפה הסביבתית באיגוד ערים מפרץ חיפה שתפקידה לאכוף ולמנוע מפגעים סביבתיים.  בשנה הראשונה תתרכז היחידה בנושא של השלכת פסולת בשטחים פתוחים.

צפו בריאיון עם ד”ר עופר דרסלר

צילום: סמר עודה, עריכה: עומר כרמי

 

היחידה שנחשפה אתמול הוקמה ביוזמתו של יו”ר האיגוד היוצא עו”ד רשף חן והיא מורכבת משלושה פקחים המוצמדים להם שלושה כלי רכב מטעם האיגוד למטרת אכיפה ופיקוח.

מנכ”ל האיגוד עופר דרסלר, אמר לחי פה:

“תפקידה של היחידה לאכיפה סביבתית הוא לאכוף ולמנוע מפגעים סביבתיים כאשר בשנה הראשונה היא תתרכז על פי החלטת 11 ראשי הרשויות החברים באיגוד, בנושא של השלכת פסולת בשטחים פתוחים. יש לנו תקציב לאמצעים נוספים בשביל לעזור לתפוס את מבצעי העבירות, כי ראינו שהשפיכה נעשית בלילה ואנחנו מצוידים בציוד שמתאים לעבודה בלילה.

כל העבודה מתבצעת בתיאום מלא עם פקחי הרשויות וכוח השיטור העירוני. בנוסף את כל העבודה הזאת תלווה תובעת (עורכת דין) כי אנחנו מתכוננים לנקוט ביד מאוד קשה נגד עבריינים שמטנפים את השטחים הפתוחים שלנו”.

עוד הוסיף ד”ר דרסלר: 

“אנחנו לא עוסקים רק בבעיות סביבתיות שנוצרות כתוצאה מהשלכת הפסולת,  יש גם חומרים רעילים שמחלחלים למי תהום יש שריפות שפוגעות באיכות האוויר. יש אזורים כמו קרית מוצקין וקרית ביאליק שסובלים מאוד משריפת פסולת. יש לנו גם אפשרות לתת קנסות יותר כבדים ממה שרשות יכולה לתת – עד 400 אלף ש”ח.

בנוסף לקנסות, יש לנו באיגוד סמכות חוקית לתפיסת משאיות ושחרור רק בהחלטה משפטית. זו תהווה פגיעה עמוקה בכיס ואני מניח שאנשים יעשו חושבים לפני שיבצעו את העבירה”.

היחידה תפעל 24/7 ולציבור תהיה אפשרות לפנות באפליקציה לתלונות בזמן אמת, שאותה נפרסם בהמשך. בנוסף, אנו בחשיבה על קשר עם המוקדים העירוניים, כי בדרך כלל, התושבים פונים לעירייה וגם יש אפשרות לפתוח מוקד טלפוני באיגוד”, מסכם דרסלר.

עו”ד רשף חן – היו”ר היוצא ויוזם הקמת היחידה אמר:

“כשאתה בא לעשות תפקיד, אתה אוהב ורוצה להשאיר חותם. אני תולה ביחידה תקוות אדירות ואני חושב שההקמה של היחידה משלימה משהו שהיה חסר באיגוד ויהפוך אותו למשהו אחר. האיגוד היה מצוין ברמה ארצית בכל מה שקשור למקצועיות והיכולת לאסוף ולנתח מידע ולדעת מה המצב בין אם זה זיהום אוויר, מים, רעל וקרינה ושמה זה נגמר.

באיגוד הייתה חסרה, כל השנים, צלע נוספת והיא היכולת לקחת את המידע שנאסף ולתרגם אותו לאכיפה בשטח. אנחנו חייבים את הרגל השלישית והרגל הזאת הוא הקמת יחידת האכיפה”.

 

בטקס נפרדו גם מהיו”ר היוצא עו”ד רשף חן 

נפרדים מיו”ר איגוד ערים מפרץ בתמונה: מנכ”ל האיגוד עופר דרסלר, היו”ר היוצא רשף חן והיו”ר הנכנס בועז גור (צילום – סמר עודה)
הגיבו כאן לכתבה