עו”ד דוד עציוני: קיבלתי איומים על חיי בעקבות פוסט נגד ההפגנות במושבה הגרמנית בחיפה

יו"ר רשימת "החזית החיפאית", רג'א זעאתרה: עציוני מנסה לקושש קולות על גבם של התושבים הערבים, אבל הבחירה בהסתה כתעמולת בחירות תוכיח את עצמה כשגויה.

המתמודד לראשות העיר, עו”ד דוד עציוני, טוען כי בעקבות טענות קשות שפרסם על האופן בו מתמודדים בשנים האחרונות עם הפגנות בחיפה, הותקף ברשתות החברתיות וקיבל איומים על חייו.

בפוסט, שעורר את הכעס, כתב עציוני שהגיע הזמן לשים סוף לקיצוניים מהכפרים שמשתלטים על העיר. לטענתו בהפגנות בשנים האחרונות בעיר המשתתפים התנהגו באלימות, תקפו שוטרים והניפו דגלי פלסטין וסוריה:

“הגיע הזמן להגיד את זה. חיפה הייתה בעבר עיר של דו קיום, אך בעשר השנים האחרונות, קיצוניים מהכפרים משתלטים לנו על העיר. חיפה היא עיר של שיתוף, אחווה והבנה הדדית ולכן אסור לנו לאפשר לקיצוניים להשתולל ולהסית ברחובות.
בשנה האחרונה הזדעזענו מההפגנות הרבות שהתרחשו בעיר בניגוד לחוק אך באין מפריע, כשהמשתתפים מניפים דגלי פלסטין וסוריה וקוראים קריאות להשמדת המדינה.
בחלק מההפגנות העניינים אף התדרדרו לתקיפת שוטרים ואלימות ברחובות ומה עשה למחרת ראש העיר יונה יהב? נסע להצטלם עם התוקפים ולא עם השוטרים המותקפים. יש יותר הזוי מזה?
כשאבחר לראשות העיר אלחם בקיצוניים ואשים סוף למערב הפרוע שמתרחש בשנים האחרונות בעיר. נשים סוף להפגנות הלא חוקיות ונפעל על פי שלטון החוק.
הצטרפו אלינו ויחד נילחם בקיצוניים שמשתלטים על העיר שלנו.”

שפע אנשי תקשורת מול המפגינים – חיפה – המושבה הגרמנית (צילום – ירון כרמי)

דבריו של עציוני התקבלו בכעס רב ע”י סיעת חד”ש בחיפה ומי שעומד בראש הסיעה לקראת הבחירות למועצת העיר בסוף החודש, רג’א זעאתרה. לטענתו של זעאתרה דבריו הקשים של עציוני פוגעים בדו קיום בחיפה ומטרתם לזכות לתמיכה של מצביעים בלי להתייחס לנזק שהדברים גורמים למרקם החיים בעיר לכאורה:

“חד”ש מגנה את ההסתה של עציוני נגד התושבים הערבים בחיפה. רשימת “החזית החיפאית” מגנה את פוסט ההסתה שפרסם המועמד לראשות העיר דוד עציוני נגד התושבים הערבים ונגד חופש הביטוי בעיר חיפה.
עציוני האשים את ראש העיר יונה יהב בהפרת “הסטטוס קוו בחיפה” וטען כי “קיצוניים מהכפרים משתלטים לנו על העיר”. הפוסט של עציוני זכה לתגובות כועסות של תושבים ערבים ויהודים כאחד.
אנחנו דוחים את ההסתה הזאת. החיים המשותפים בחיפה מבוססים על כבוד הדדי, ולא “דו קיום של סוס ורוכבו”.

זה חמור שבעתיים בהקשר מערכת הבחירות והניסיון להפוך את ההסתה לתעמולת בחירות. בחירות. הציבור הערבי החיפאי וכל הכוחות השפויים שרוצים לשמור על החיים המשותפים בעיר לא יתנו לגזענות ולהסתה דריסת רגל בחיפה”.

עציוני הגיב על דבריו של זעאתרה וטען שלא ייתכן שהאחרון יאשים אותו בהסתה וגזענות לאור התבטאויות שלו בתקשורת בשנים האחרונות:

“רג’א זעאתרה כנראה התרגל שבמשך שנים ראש העיר יונה יהב והמועמדים האחרים לא מגנים את הדברים האלה ונתנו לרג’א וחבריו להשתולל ברחובות תוך כדי הצהרות “בדם ובאש נפדה את פלסטין” כי הם מפחדים לאבד קולות, גם אם מדובר בתומכי טרור.
כשמושא הערצתך נסראללה בגיבוי גיבורו אסד ירה טילים על חיפה, הטילים לא הבדילו בין אזרח לאזרח, הם פשוט ניסו לחסל כמה שיותר, בדיוק כמו שאתה רג’א, מנסה לחסל אותנו מבפנים.
כנכדו של שופט בית המשפט העליון שהשיוויון היה נר לרגליו, אקפיד על מיצוי כל הזכויות לתושבי חיפה וכן גם את החובות. אני חוזר ואומר, אלחם בכל הקיצוניים שמגיעים לחיפה כדי לערער את הסטטוס קוו.
נגמר עידן הפחד בעיר. רג’א זעאתרה אם לא תחזור בך ותפרסם התנצלות, הנחיתי את הצוות המשפטי שלי לפעול בכל מישור חוקי כדי שתמצה את הדין על השקרים האלה”.

זעאתרה הגיב הערב על הדברים הקשים של עציוני:

“מר עציוני מנסה לקושש קולות על גבם של התושבים הערבים בחיפה, תוך פגיעה  במרקם החיים המשותפים בעיר.

העמדות של תנועת חד”ש ידועות לכולם. גם כאן בחיפה אנחנו חלק מהמאבק המשותף של יהודים וערבים, ערביות ויהודיות, למען שלום, שוויון, צדק חברתי ודו קיום אמיתי. לא דו קיום של אדון ועבד, או של סוס ורוכבו; אלא קיום משותף, מכבד ומכובד. איך שאומרים – בגובה העיניים! וכן, זה כולל גם אי-הסכמות וקבלת דעות שונות ומגוונות.

אנחנו רצים לבחירות לעיריית חיפה. הייתי מצפה מהמועמדים לדבר על חינוך, תחבורה, דיור, תעסוקה, תשתיות ועל איך חיים כאן ביחד יהודים וערבים ואיזה עתיד אנחנו מציעים לצעירים בחיפה.

אני מאמין שרוב רובם של התושבים בחיפה, יהודים כערבים, יוכיחו לעציוני שהוא יפסיד גם בקלפי אבל גם ובעיקר בשל בחירתו בהסתה כתעמולת בחירות”.

ממטה עציוני נמסר, שמאחר ועוד לא הוחלט כיצד להגיב על האיומים על חייו של עציוני, הם לא מעוניינים לתת פרטים בשלב זה.

הגיבו כאן לכתבה