פסטיבל הסרטים 2018 בחיפה: השרה מירי רגב מנסה למנוע הקרנת סרטים הפוגעים בחיילי צה”ל

לטענתה של רגב, הסרטים "אאוט" ו"עכו חלונות" חותרים תחת הערכים והסמלים של מדינת ישראל ולכן אסור להקרינם. בנוסף, עם פתיחת מושב הכנסת היא מתעתדת להעביר את 'חוק הנאמנות בתרבות' על מנת למנוע תמיכה ממי שהיא מכנה גייס חמישי. מנכ"ל ארגון בצלמו שי שמאי גליק: לא ייתכן שחיילי צה"ל מגינים על תושבי מדינת ישראל ותושבי חיפה ובסוף מוכפשים בסרט בפסטיבל הסרטים בחיפה.

שרת התרבות, מירי רגב, פנתה במכתב חריף לשר האוצר משה כחלון, על מנת שימנע הקרנת שני הסרטים בפסטיבל הסרטים בחיפה בשבוע הבא. לדבריה, הסרט “אאוט” מציג את חיילי צה”ל באור לא מחמיא בלשון המעטה ואין לכך מקום בפסטיבל סרטים שזוכה להצלחה עולמית ולמימון ממשלתי ועירוני. בסיפא של דבריה מציינת רגב כי היא עתידה לנסות להעביר חוק עם פתיחת מושב הכנסת הקרוב, “חוק הנאמנות בתרבות”, שיבטיח שיצירות אמנות שיעבירו ביקורת על ערכי המדינה או על חיילי צה”ל לא יזכו לתמיכה ממשלתית.

רגב לכחלון:

“אני פונה אלייך שוב ולא בפעם הראשונה, לטפל במציאות האבסורדית, שפעילות של גופים נתמכים, הפוגעים במדינת ישראל ערכיה וסמליה, לא מטופלת. הסמכות לטפל בנושא נמצאת בידך ותחת אחריותך על פי חוק ולצערי, על אף פניותיי החוזרות ונשנות אל מול ריבוי ההפרות לכאורה, דבר לא נעשה על ידך ועל ידי משרדך בנושא. בנוסף לכל התלונות.. מצטרפות התלונות המצ”ב הנוגעות להקרנתם של הסרטים ‘אאוט’ ו’עכו חלומות’ במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה בחג הסוכות. על פי הנטען בתלונות המדובר בסרטים החותרים תחת ערכינו וסמלינו.

עוד אציין, כפי שעדכנתי אותך, עם פתיחת מושב הכנסת הקרוב, בכוונתי להעביר את ‘חוק הנאמנות בתרבות’ , שימנע תמיכה ממי שהופכים את הבמה והמסך הציבורי לגייס חמישי, החותר תחת ערכינו וסמלינו”.

 

“מכפישים את חיילי צה”ל”:

ביום ראשון פנה מנכ”ל ארגון “בצלמו – ארגון זכויות אדם ברוח היהודית”, שי שמאי גליק לראש העיר יונה יהב, לשרת התרבות מירי רגב ולשר התיירות יריב לוין וקרא להם לפעול על מנת לבטל את הקרנת הסרט “אאוט” בגלל שהוא מכפיש לטענתו את חיילי צה”ל. גליק טוען שפסטיבל הסרטים נתמך על ידי העירייה, משרד התרבות ומשרד התיירות ולכן הוא מוחא על כך שמוקרן בו סרט שלטענתו משמיץ ומעליל עלילות נגד חיילי צה”ל.

“הסרט מספר על חבורה של לוחמי צה”ל, אשר נכנסים לבתים של פלסטינים תמימים, מעירים אותם באמצע הלילה, מצלמים ומטרידים אותם והכול סתם כדי להתעלל בהם ולהראות להם מי בעל הבית.
בפועל מדובר בשקר גמור. מדובר במיפוי בתי מבוקשים על מנת שברגע האמת חיילי צה”ל ילכדו את המחבלים ללא אבדות בנפש מצד בני משפחת המחבל.
לא ייתכן שחיילי צה”ל יחרפו נפשם יום יום שעה שעה במטרה להגן על אזרחי ישראל ותושבי חיפה ביניהם ופסטיבל חיפה יקרא להם בפומבי פושעי מלחמה אכזריים”.

תגובת עיריית חיפה לחי פה:

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה מקיים שלוש תחרויות לקולנוע ישראלי. את המיון המקדים לתחרויות מבצעות ועדות נפרדות ועצמאיות. הסרט הנדון נבחן על ידי שתי ועדות “לקטורים” שהופקדו על מיון הסרטים לתחרות הקולנוע הישראלי הקצר. שני הצוותים החליטו שהסרט “אאוט” ראוי ומתאים להשתתף בתחרות. הנהלת הפסטיבל אינה רשאית להתערב בהחלטות הועדות הממיינות מטעמים מובנים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.