עשרות ערבים ויהודים מחו נגד הגזענות בעקבות התקיפה בחוף נאות בקרית חיים | סיקור וידאו מההפגנה

ח"כ איימן עודה (צילום: סמר עודה - כרניתנג'י)
מחאה נגד הגזענות בחוף נאות בקרית חיים (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)

עשרות מפגינים, ערבים ויהודים, מחו הערב (ה', 30/8/2018), בחוף נאות בקרית חיים, נגד הגזענות. ההפגנה היא בעקבות אירוע התקיפה, שאירע בשבוע שעבר ובו הותקפו שלושה צעירים ערבים תושבי שפרעם, ע"י מספר יהודים.

במחאה השתתפו ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ח"כ יוסף ג'בארין, יו"ר ועדת המעקב העליונה וחבר הכנסת לשעבר מחמד ברכה, חבר מועצת העיר חיפה ד"ר סוהיל אסעד, חברת מועצת העיר חיפה לשעבר עדנה זריצקי, מזכיר חד"ש רג'א זעאתרה, נציגי ציבור ערבים נוספים וחברים מארגונים כמו אישה לאישה, התנועה למאבק סוציאליסטי ועוד.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה:

איימן עודה מסר לחי פה: "חוק הלאום הוא זה שעורר את השנאה ואת ההסתה נגד האוכלוסייה הערבית ביתר שאת מה שמשודר מ "החלונות הגבוהים" מגיע לרחוב וזה מה שהתרחש בחוף בקריית חיים נגד שלושת הצעירים הערבים. התשובה ללאומנות היא לא גישה לאומית דיכוטומית, כלומר לאום נגד לאום נהפוך הוא, זו שותשפות נגד חוק הלאום. זה ערבים ויהודים דמוקרטים ביחד נגד חוק הלאום והלואמנות וההסתה וזה המצב עכשיו".

"הפגנה זו היא יותר סימבולית, של מנהיגים בעיקר ואנשים שאכפת להם, אבל אין ספק שאנחנו יכולים להמשיך ביתר שאת כמו ההפגנה שהשתתפו בה עשרות אלפים בת"א לפני כמה שבועות. צריך להמשיך עד שננצח את חוק הלאום והממשלה הימנית המשסה אוכלוסיה באוכלוסיה אנחנו ערבים ויהודים עוד ננצח".

חבר מועצת העיר חיפה ד"ר סוהיל אסעד:

"ההפגנה הזו היא אקט שמתבקש ואני מאוד שמח שהיום קהל ערבי ויהודי מפגין ביחד נגד הגזענות. הגזעות הזו שהיא תוצאה של מצב כללי בכל הארץ שכנראה לא פוסח מעל חיפה. אני חושב שנכון לעכשיו חשבנו שחיפה היא אי של שפיות ושל חיים משותפים ואנחנו נאבק שהיא תמשיך להיות כך ואנחנו נפתח את האחווה והחיים המשותפים ואנחנו לא ניתן לגזענים לקלקל את החיים המשותפים האלה. אבל בשביל שזה יהיה, צריכים חזית רחבה עם כל הכוחות הנורמליים,  כל הכוחות הפוליטיים שעומדים יחד נגד הכיוון הפשיסטי הזה שהגיע לשיאים שאנחנו לא רגילים להם ולא מוכנים לקבל אותם. אנחנו נעמוד כל הזמן נגד הגזענות".

חברת מועצת העיר לשעבר עדנה זריצקי:

"החשיבות להשתתף במחאה זו זה להגיד שיש עוד אנשים שחושבים שגזענות היא מחלה ממארת וצריך למגר אותה. להגיד שאנחנו אנשים, אנחנו בני אדם יהודים וערבים זה אותו הדבר. אי אפשר שאנחנו כבני אדם נשכח את האנושיות שלנו, אסור לנו , זה מסוכן ונורא. אני כיהודיה וכבת לעם שסבל מתופעה של גזענות איומה תמיד צריך לזכור שאת הגזענות הזאת יש לעצור וצריך לעשות את זה קבוצת הרוב. האירוע שהתרחש כואב מאוד והוא חדש. אני לא יכולה להבין באמת מה קרה שהגזענות חוגגת, זה מפחיד אותי מאוד, זה נורא וצריך להפסיק את זה. כל בן אדם הגון צריך להגדיר שהוא עומד נגד הגזענות הזאת אי אפשר לעמוד מהצד".

אורי בר שלום אגמון, מתנועת מאבק סוציאליסטי:  

"כששמענו על המקרה המזעזע לפני שבוע החלטנו שחייבים לעשות משהו. הרמנו טלפונים לארגונים ולשמחתנו הרבה נרתמו. באנו היום בשביל להגיד שהים הוא בשביל כולם של כל תושבי קרית חיים, תושבי שפרעם ערבים ויהודים ערביות ויהודיות, הים הוא של כולנו, מי שלא רצוי כאן זה הגזענים. הממשלה גם אחראית לזה שיש גזענות ואלימות שמתפרצות בכל מקום. אם זה חוק הלאום אם זה שאר ההסתה של ראש הממשלה והשותפים שלו ואנחנו באנו להגיד אנחנו לא מתכוונים להלחם כאן יהודים וערבים אחד בשני – אנחנו מתכוונים להלחם נגד הממשלה על השוויון על השלום על הרווחה של כולנו".

בנימין גונן, תושב קרית חיים, חבר הנהגת ההסתדרות לשעבר:

"איפה ראש עיריית חיפה העיר הערבית – יהודית. הוא תמיד מדבר גבוה גבוה איפה הוא ברגע הזה. לדעתי חוק הלאום הביא לגזענות בלתי רגילה ואנחנו חיים בזה. אני מצטער מאוד שאם הגזענות תגדל אנחנו לא נמצא את עצמנו כאן".

מזכיר חד"ש רג'א זעאתרה, מעביר שלושה מסרים בערבית ועברית:

איריס זמיר מתנועת מאבק סוציאליסטי במחאה נגד הגזענות:

מחאה נגד הגזענות בחוף נאות בקרית חיים (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)

לא ניתן להגיב