פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24...

עשרות רבות בהפגנת תמיכה בחוק הלאום במושבה הגרמנית בחיפה

עשרות רבות הגיעו הערב להפגנת ישראל ביתנו בעד חוק הלאום במושבה הגרמנית בחיפה. להפגנה הגיעו גם תומכים של הבית היהודי בחיפה. המפגינים הניפו דגלי ישראל ברחבה מול הסיטי סנטר ולשוטרים הרבים שהגיעו למקום לא הייתה עבודה, המפגינים לא חסמו את הכביש ולא הפרו את הסדר. לצד תומכי ישראל ביתנו והבית היהודי הגיעו להפגין גם תושבים לא יהודים, שתומכים בחוק הלאום.

 

| דניאל סיגלוב נואם בהפגנת התמיכה בחוק הלאום

(צילום: מיכל ירון)

 

 

חבר מועצת דליית אל כרמל, סמאר בירני, אמר כי חוק הלאום הוא הדבר הכי טוב, שקרה למיעוטים בישראל:

"לקחנו את מגילת העצמאות וחוקקנו אותה, הפכנו אותה לחוק. אנחנו הרוב הימין עוד ינצח הוא כבר מנצח. ביחד נחזק את המדינה. אני מקווה שתושבי חיפה יבחרו ברשימה של גרי קורן למועצת העיר כי גרי מכניס את הקול הלאומי לעירייה. ראינו בחיפה דברים שלא מתקבלים על הדעת, וטוב שיש סיעה שתשנה את דעת הקהל בעיר".

את ההפגנה הנחה אחד הפעילים הבולטים של ישראל ביתנו בחיפה, גרי קורן.

סמאר בירני וגרי קורן – הפגנת תמיכה בחוק הלאום – חיפה – 18/08/2018 (צילום: מיכל ירון)

[bs-white-space]

פעיל הבית היהודי, עודד סושרד, אמר שהוא פגש אנשי שמאל, שמתנגדים לחוק הלאום:

"בדקתי איתם סעיף סעיף כדי להבין למה בדיוק הם מתנגדים בחוק הזה. האם הם לא מסכימים שזו מדינת הלאום היהודי. מסכימים. והדגל של המדינה הוא דגל ישראל. מסכימים? כן והשפה הרשמית היא עברית? גם מסכימים. אז אם מסכימים לכל סעיפי החוק, למה בעצם השמאל מתנגד? הם מתנגדים לחוק כולנו כי הם רוצים כמו תמיד להתנגח בימין. החוק הוא חוק מצוין, והיה צריך לחוקק אותו לפני 70 שנה".

הפגנת תמיכה בחוק הלאום – חיפה – 18/08/2018 (צילום: מיכל ירון)

פעיל נוסף, דניאל סיגלוב סיפר שהיה מגיע כל שבוע להפגין מול הפגנות הערבים בעיר:

"מי שלא יודע אני בהפגנות הערבים היינו מגיעים עם עוד 3 אנשים, היינו מפגינים מולם. אם יש משהו, שאני לא מבין, זה את כפיות הטובה שלהם. מדינה שנותנת להם את כל הזכויות, אנחנו מכרה זהב בשבילם. יש להם לימודים ועבודה. הגיעו הזמן שהם יבינו את זה. למי שלא טוב, אף אחד לא מחזיק בכוח. אני מצדיע לכל המיעוטים שמבינים שזו המדינה שלהם, כמו שזו המדינה שלנו, ואנחנו נחיה פה בשלום. מי שרוצה – מעולה, מי שלא – לא".

[bs-white-space]

לראשונה, הפגנה בעד חוק הלאום בחיפה, שנחשבת לעיר שהיא דוגמא לדו קיום.

ההפגנה נערכה במושבה הגרמנית, מקום שידע כבר הפגנות רבות מאוד בעבר. המושבה הגרמנית סמוכה למקום המגורים של תושבים ערבים בעיר, ונראה שבחירת המקום לא הייתה מקרית.

ברשתות החברתיות הכתבה על ההפגנה כי:

"הכוח הלאומי יוצא להפגין בעד חוק הלאום.

מאסנו בפעילי הרשימה המשותפת וחבריהם מהשמאל הקיצוני ששוטפים את הרחובות בצבעי הטרור של הדגל האש"פי.

במוצאי שבת, המחנה הלאומי, הימין והארגונים הציוניים, בשיתוף עם קהילות ומגזרים תומכי מדינה וחוק הלאום (ביניהם, דרוזים וארמים), יוצאים לקרב על זהות המדינה והצביון הציוני.

ביחד נצבע את חיפה בכחול!"

הפגנת תמיכה בחוק הלאום – חיפה – 18/08/2018 (צילום: מיכל ירון)

[bs-white-space]

כזכור, חוק הלאום עורר זעם רב בקרב ערבים, דרוזים ובדוואים וגם בקרב יהודים, שטוענים שלא היה שום צורך בחוק. עד לחוק הלאום מעמדים של המיעוטים במדינה הוגדר בעזרת מגילת העצמאות, שבה נקבע שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, שבה למיעוטים יש שוויון זכויות מלא. בהפגנה לפני שבועיים בחיפה נגד חוק הלאום טענו הדוברים כי הטענה שחוק הלאום רק קובע שמדינת ישראל היא מדינתם של היהודים וסמליה הם הסמלים היהודיים, היא שגויה. לטענתם, חוק הלאום מעודד גזענות ואפליה כלפי התושבים הלא יהודיים במדינה. בהפגנה לפני שבועיים היו אישי ציבור דרוזיים בולטים והם טענו שגם עד לחוק לא היה שוויון, אבל החוק נותן גושפנקא למי שרוצה לפגוע במיעוטים. בנוסף, בהפגנה עלה נושא הגיוס לצבא. לטענת מספר נוכחים בהפגנה חוק כזה יוצר תחושת אי נוחות אצל צעירים דרוזים, שעד עכשיו ראו את עצמם כחלק אינטגרלי מהמדינה, וככאלה התגייסו ליחידות קרביות וסיכנו את חייהם. עכשיו חלק מאותם צעירים שואלים את עצמם האם שווה להקריב 3 שנים ולסכן את החיים עבור מדינה שלא רואה בהם אזרחים שווי זכויות.

בנוסף, בהפגנה התייחסו הדוברים לפגיעה בשפה הערבית, שמעמדה ירד למיוחד, כשקודם הייתה שווה לשפה העברית. הדוברים דיברו על זה שמי שאמור להתקומם מול חוק הלאום הם היהודים, שהחוק הזה מראה על היחס שלהם למיעוטים ולא עולה בקנה אחד עם הסבל של היהודים לאורך השנים באירופה ובמדינות ערב מול השלטון, שלא תמיד נתן להם זכויות והגן עליהם.

הפגנת תמיכה בחוק הלאום – חיפה – 18/08/2018 (צילום: מיכל ירון)
מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24 כנגד גבר בן 64 אשר שדד בנק בפרדס חנה וגנב 10,000 שקלים. מהמשטרה נמסר לחי פה...