התרומה של קווי הלילה להפחתת תאונות בחיפה היא הגבוהה בארץ

עמותת אור ירוק: בכל שנה נהרגים בממוצע כ- 20 בני אדם בשעות הלילה בערים

השפעת קווי הלילה על ירידת מספר תאונות הדרכים בחיפה היא הגבוהה ביותר בארץ. בסה”כ, ירד מספר תאונות הדרכים בחיפה ב- 39% בתאונות עם נפגעים בזמן הפעלת קווי הלילה.

חופשת הקיץ החלה ואלפים צפויים לפקוד את מקומות הבילוי, בכל לילה. דוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, אשר נכתב על ידי ד”ר יניב רונן, קובע כי בערים שבהן מופעלים קווי הלילה, הייתה בשנים האחרונות ירידה משמעותית במספר תאונות הדרכים עם נפגעים. הדוח מתבסס על תאונות קשות (תאונות עם הרוג או פצוע קשה), ומתבסס על נתוני המשטרה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

הדוח מצביע על האפקטיביות הרבה של “קווי הלילה” בצמצום תאונות הדרכים בערים בהן הן פועלות. בין היתר, המחקר ערך השוואה בין מספר תאונות הדרכים עם נפגעים בשנת 2010 במקומות בהם ישנם קווי לילה, לעומת מספר תאונות הדרכים עם נפגעים באותו המקום בשנת 2006, כאשר עדיין לא היו קווי לילה. המחקר לקח בחשבון גם את הירידה במספר התאונות הכללי בשנים אלו.

על פי התוצאות, ניתן לראות כי בכל הארץ הייתה ירידה במספר תאונות הדרכים (ירידה של 15%) אולם הירידה בשיעור התאונות בירושלים, תל אביב-יפו וחיפה – ערים בהן פועלים קווי הלילה – הייתה גדולה יותר באופן מובהק (ירידה של 21%). לכן, ניתן להניח כי לקווי הלילה יש תרומה לירידה בתאונות עם נפגעים באזורים בהם הם מופעלים, ומכאן גם להפחתה במספר הנפגעים בנפש. המשמעות היא, כי בערים בהן מופעלים קווי הלילה, הייתה ירידה במספר תאונות הדרכים הגדולה בכ- 40% מהירידה במספר התאונות בכלל הערים.

מהדוח עולה כי בחיפה, ישנו הפער המשמעותי ביותר בנתונים, כלומר – השפעת קווי הלילה על ירידת מספר תאונות הדרכים בעיר היא הגבוהה ביותר בארץ. בסה”כ, ירד מספר תאונות הדרכים בחיפה ב- 39% בתאונות עם נפגעים בזמן הפעלת קווי הלילה. גם בירושלים חלה ירידה משמעותית של 11% בתאונות עם נפגעים בזמן הפעלת קווי הלילה.

שמואל אבואב, מנכ”ל אור ירוק: “על המדינה מוטלת האחריות לדאוג לתחבורה ציבורית בשעות הלילה בכדי שכל מי שיוצא לבילוי בלילה יוכל לחזור בבטחה לבתו. פרויקט קווי לילה הוכח כמפחית באופן דרמטי את מספר תאונות הדרכים. לקראת הקיץ בו עולה משמעותית מספר המבלים בשעות הלילה, אני קורא לכל ראשי הערים והרשויות המקומיות שבעריהם עדיין לא פועלים קווי הלילה, להצטרף לפרויקט ולהציל חיים.

מנתוני אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ”ס עולה כי בשעות הלילה, בין השעות 22:00-04:00, נפגעים מדי שנה בממוצע 2328 בני אדם בגילאי 15-34, בערים (הנתונים מתייחסים לשנים 2003-2012).
עוד עולה מהנתונים כי, מדי שנה נהרגים בממוצע כ-19 בני אדם בגילאים 15-34, בתאונות דרכים בשעות הלילה (22:00-04:00), בערים.
בשנת 2012 נפגעו בתאונות דרכים בשעות הלילה 1447 בני אדם (15-34), מתוכם 18 בני אדם נהרגו ועוד 90 בני אדם נפצעו קשה.

מספר הנפגעים (גילאי 15-34) הגבוה ביותר בשעות הלילה בשנת 2012 – בתל אביב
בתל אביב נפגעו 239 בני אדם (15-34) בתאונות דרכים בשעות הלילה, שניים מהם נהרגו ועוד 19 נפצעו קשה.
בירושלים נפגעו 158 בני אדם (15-34) בתאונות דרכים בשעות הלילה, מתוכם 14 נפצעו קשה.
בחיפה נפגעו 85 בני אדם (15-34) בתאונות דרכים בשעות הלילה, מתוכם שני בני אדם נפצעו קשה.
בבאר שבע נפגעו 70 בני אדם (15-34) בתאונות דרכים בשעות הלילה, אדם אחד נהרג ועוד שלושה נפצע קשה.
באשדוד נפגעו 50 בני אדם (15-34) בתאונות דרכים בשעות הלילה, אדם אחד נהרג ועוד אחד נפצע קשה.

בחודשי הקיץ רבים נוהגים לפקוד את מרכזי הבילוי. חופשת הקיץ ואווירת החופש אצל הצעירים טומנות בחובן סכנות גדולות, בהן נהיגה תחת השפעת אלכוהול ונהיגה בעייפות.
בשנת 2007 החל לפעול שירות “קווי לילה” של משרד התחבורה, שנועד לאפשר לצעירים לצאת ולבלות ואף לשתות אלכוהול ללא צורך לנהוג הביתה. קווי הלילה מציעים נסיעה בתחבורה ציבורית בשעות הקטנות לאזורי הבילוי ובחזרה.

כיום בפרויקט ישנם 41 קווי לילה הפועלים ב- 55 ערים ורשויות מקומיות מעפולה ועד לבאר שבע. הקווים מופעלים על ידי משרד התחבורה וחברות התחבורה הציבורית והנסיעה בהם היא בעלות של נסיעה רגילה בתחבורה הציבורית, בכל אמצעי התשלום התקפים בשעות היום, כולל הנחות, כרטיסיות וכרטיסי “חופשי חודשי”.

קווי הלילה פועלים בלילות חמישי ומוצאי שבת מחצות עד 04:00 כאשר בחופשת הקיץ ובימי חופשות התלמידים, מתבצע תגבור הקווים לכל ימות השבוע.

את רשימת הערים בהן פועל שירות ‘קווי לילה’ ניתן למצוא באתר: http://www.kav-layla.co.il.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. עיריית חיפה אמר/ה


  קווי הלילה בחיפה חזרו לפעול בכל לילה אל מוקדי הבילוי ובחזרה עד 04:00 לפנות בוקר במתכונת מתוגברת

  באפליקציה סלולארית חדשה, תזהה את מיקום המשתמש ותמליץ על קווי הלילה הקרובים אליו, כן תאפשר האפליקציה להורים לשלוח לילדיהם פרטים אודות קו הלילה המתאים שיאסוף אותך לביתם וכמובן מספקת מידע על כל הקווים, שעות פעילות והתחנות.
  גם הקיץ יוכלו צעירי חיפה לצאת לבלות ולחזור הביתה בשלום והכל במחיר נסיעה רגילה בתחבורה ציבורית. חיפה שהייתה החלוצה בארץ בהפעלת קווי הלילה זוכה לתגבור משמעותי במערך הקווים שנועדו לאפשר לבני נוער וצעירים להגיע מבתיהם למוקדי הבילוי ובחזרה ביעילות ובמחיר שווה לכל נפש.
  קו חדש (208) יפעל במקום קו 207 . השינוי יהווה שיפור שירות עבור שכונות בת גלים, קריית אליעזר ונשר. הקו ישרת וישרת יעדים חדשים בחיפה ובמפרץ (יס פלאנט לב המפרץ, מרכז הכרמל, מרכז זיו, מרכז חורב, מושבה גרמנית, ציר מוריה). בנוסף הוסף שירות חדש על צירים פיק"א, חנקין ופינסקר לרווחת תושביי חיפה, תוספת שירות לשכונת נווה שאנן ואזור הטכניון – שירות מהיר יותר לחורב, מרכז הכרמל והמושבה ותגבור נסיעות מהשכונות על הרכס למוקדי הבילוי במפרץ וכל זה במחיר נסיעה רגילה באוטובוס בלבד.
  [attachment=0:deaduyzu]_MG_3029.JPG[/attachment:deaduyzu]
  ראש העיר יונה יהב: "עיריית חיפה נרתמה להגברת השימוש בקווי הלילה שנועדו לאפשר לצעירים לנצל את ימי החופש, לבלות ו"לעשות חיים" מבלי להזדקק לרכבים פרטיים וזאת על מנת להבטיח כי יחזרו הביתה בשלום".
  השנה משיק משרד התחבורה גם באפליקציה סלולארית מחודשת, המזהה את מיקום המשתמש וממליצה לו על קווי הלילה הקרובים אליו, מאפשרת להורים לשלוח לילדיהם פרטים אודות קו הלילה המתאים שיאסוף אותך לביתם וכמובן מספקת מידע על כל הקווים, שעות פעילות והתחנות.
  בשש השנים האחרונות פעלו קווי הלילה בעשרות ערים רבות רחבי הארץ ולאור הצלחתם והירידה בשיעור תאונות הדרכים בהן היו מעורבים נהגים צעירים בתקופת פעילותם, הורה שר התחבורה, ישראל כץ, להרחיב את השירות למספר שיא של כ-65 ערים ורשויות ברחבי הארץ. "בשנה האחרונה נסעו בקווי הלילה למעלה מ- 650 אלץ צעירים, ואנו מעריכים כי השנה, הודות להרחבת הפעילות, יוסיף ויגדל מספר הנוסעים משמעותית".
  אומר דרור גנות, סגל מנהל אגף התחבורה ציבורית במשרד התחבורה. "מדובר בפרויקט ארצי בעדיפות עליונה והחלטת שר התחבורה להרחיב את פריסתו בצורה כה משמעותית מדברת בעד עצמה ". אומר גנון. "המטרה העיקרית של הפרויקט היא הצלת חיים, וכל שותפינו נרתמים אליו בהתאם". קווי הלילה מופעלים באמצעות מפעילי התחבורה הציבורית המורשים בכל האזור, בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, משרד החינוך התאחדות הסטודנטים והרשויות המקומיות.
  כל המידע על הקווים ולוחות הזמנים באתר Kav-layia.co.il בפייסבוק ובאפליקציה הסלולארית.

 2. irir אמר/ה

  הקוים אכן מועילים.
  העירייה לא כל כך. אפילו הפניה נכונה לאתר באינטרנט לא מסוגלים לשים.
  ההפניה היא:
  http://www.kav-layla.co.il

  ולא
  layia