עשרות תושבי כרמליה יצאו למחות על תכנון שביל צדקיהו המסכן את ילדיהם. עיריית חיפה: השביל תיקני.

ליד האגף החדש בבית הספר היסודי הרצל נבנה שביל שישמש את ההורים, ילדי הגנים ותלמידי בית הספר. לטענת תושבים בשכונה השביל לא עומד בתקן, לא יאפשר מעבר מהיר לעוברים והשבים ויהווה צוואר בקבוק במצבי חירום, כשדרכו יהיה פינוי של מאות ילדים

הבוקר הגיעו תושבים משכונת כרמליה בחיפה לכניסה לבית הספר הרצל, על מנת  למחות על השביל הצר שנבנה בסמוך לבית הספר. אל ההפגנה הגיעו גם תושבים, שאין להם כבר ילדים בבית הספר היסודי, כיון שהשביל משרת תושבים רבים בשכונה שמעוניינים לעבור לרחוב צדקיהו ובגלל החשש מהצורך לפנות פינוי מהר את האיזור, שלא יתאפשר בגלל השביל, לטענתם.

המחאה בבית הספר הרצל בכרמליה (צילום: תושבי השכונה*
המחאה בבית הספר הרצל בכרמליה (צילום: תושבי השכונה*

מעיריית חיפה נמסר לתושבים: בבדיקה שנערכה ע"י מנהל החינוך, ממונה הבטיחות למוסדות חינוך, והקב"ט העירוני נמצא כי השביל נותן פתרון לפינוי, ככל שיוחלט על פינוי דרכו ואינו מהווה דרך פינוי לכלי רכב. בכל מקרה למען הסר ספק, השביל הינו תקני וגרם מדרגות נוסף משרת אותו במקביל. את המכתב המלא של עיריית חיפה לתושבים תמצאו בהמשך לכתבה זו.

 

| צפו בווידאו מההפגנה בכרמליה – יום ו', 10/8/18

(צילום: מיכל ירון, עריכה: ירון כרמי)

 

התושבים טוענים שהשביל הצר לא יאפשר מעבר מהיר ונוח לתלמידים, פעוטות בגנים ולהורים והוא לא מתאים בגלל מרכזיותו ודורשים מעיריית חיפה לעשות את התיקונים הנדרשים, על מנת להרחיב את השביל. התושבים מסבירים כי השביל הזה משמש כשביל פינוי בחירום לילדי בית הספר והגנים ועקב כך יש להרחיבו כפי שהיה קודם. אל תושבי השכונה הצטרפה חברת המועצה שרית גולן שטיינברג, שמתגוררת אף היא בשכונת כרמליה והייתה גם ממובילות המאבק למען תמ"א מאוזנת בשכונה.

מחאת תושבי כרמליה – נגד תכנון שביל צדקיהו – 10/8/2018 (צילום – מיכל ירון)

לטענת התושבים, לאורך חודשים הם בקשר מול העירייה, על מנת להבין מה עומד להיות עם השביל. התושבים מוחים על כך שלפני בניית האגף החדש בבית הספר היה שביל רחב ידיים. לאחר הבנייה וכתוצאה מבניין שנבנה צמוד לבית הספר, נשאר שביל צר (לטענת התושבים 1.7 מ' בלבד). התושבים טוענים שלא ייתכן ששביל צר כזה יוביל לבית ספר שלומדים בו 670 תלמידים. הם אומרים שמספיק שהורים עם עגלות, ילדים על אופניים ועוד יעברו בשביל, והשביל ייחסם ולא ייאפשר מעבר מהיר של הורים לפעוטות באשכול הגנים, תלמידים וילדים שמגיעים אחה"צ לפעילות של הצופים (בשבט תדהר הסמוך).

 

מילוט בחירום:

התושבים מוטרדים מאוד ממה שעלול לקרות במצבי חירום. "בשריפה בנובמבר 2016 הגעתי לכאן בשביל להוציא את הילדים מבית הספר, ואני אפשר לתאר מה הלך כאן", אומר אבא לשני תלמידים בבית הספר, "וזה כשלא הייתה שריפה בשכונה. מה שמטריד אותנו זה מה יקרה אם חלילה יקרה משהו כאן או בוואדי שיח. רכבי חירום לא יוכלו להיכנס ולעזור, הורים וילדים יתקעו חלילה בשביל הצר. היינו רוצים לראות שחושבים לפני שעושים צוואר בקבוק כזה, אבל גם עכשיו זה לא מאוחר. אנחנו מצפים שהשביל יורחב, וזה לא דבר שהוא בלתי אפשרי".

 

פנייה לעיריית חיפה

יש לציין, שהתושבים פנו במכתב לפניות הציבור בו הם מציינים כי שביל צדקיהו לוטוס הוא שביל מעבר ראשי המוביל לבית ספר הרצל ולגני הילדים הסמוכים אליו. "בהמשך לשינוי שמבצעת עיריית חיפה בשביל צדקיהו לוטוס. שלחנו את מחאתנו על הצרת השביל שהינו שביל מעבר ראשי, מוביל לבית הספר וגני ילדים ומחבר בין רחובות ראשיים וכאמור משמש ציר פינוי בחירום של בית הספר".

 

אין תאימות להנחיות תנועת הולכי רגל

לטענת התושבים, רוחב השביל לאחר שהוצר עומד על 1.7 מ' בלבד והוא אינו תואם את תקן התכנון על פי קובץ ההנחיות "לתכנן רחובות בערים, תנועת הולכי רגל" של משרד התחבורה ומשרד הבינוי והשיכון. הם מבקשים מהעירייה להגיע לפתרון מוסכם ולהתחשב במרכזיות מיקומו של השביל ולהרחיבו ככל האפשר לרווחת הולכי הרגל, התלמידים ורוכבי האופניים ולמניעת סיכונים ותאונות מיותרות.

 

את השביל עוד ניתן להציל:

הצרת השביל נדרשה לאחר שהעירייה הוסיפה אגף לבית הספר הרצל. על מנת להוסיף את מקומות החנייה הנדרשים כתוצאה מהוספת האגף, הוצר השביל וחלק ממנו נלקח לטובת יצירת מקומות חנייה. ההורים אומרים שאין להם טענות כלפי בניית האגף החדש ובכל מקרה מדובר בעובדה מוגמרת, אבל את השביל עוד ניתן להציל.

שלט הקורא לתושבים להצטרף למחאה (צילום: תושבי השכונה)
שלט הקורא לתושבים להצטרף למחאה (צילום: תושבי השכונה)

מעיריית חיפה נשלח מכתב תגובה לתושבים:

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/08/שביל-גישה-לוטוס-תגובת-עיריית-חיפה.pdf" title="שביל גישה לוטוס – תגובת עיריית חיפה, אשר נשלחה לתושבי כרמליה בשבוע שעבר"]

לא ניתן להגיב