עשרות תושבים מחו נגד ההזנחה בשכונת הדר מול בניין העירייה: "איום ונורא מה שקורה בשכונה"

בועז גרפינקל (צילום: סמר עודה - כרנתינג'י)

עשרות תושבים קיימו הערב (ג') צעדת מחאה תחת הכותרת "פסטיבל פחים פתוחים" עד לרחבת בניין העירייה שם הם הפגינו עת שהתקיימה ישיבת מועצת עיר.

המפגינים קראו לראש העירייה יונה יהב וגם למועמדים לראשות העיר לשים את הדר בראש סדר העדיפויות ולהפסיק עם ההזנחה ובעיות התברואה בשכונה בין אם מדובר בדליפות ביוב שמתרחשות כל שני וחמישי ובין אם מדובר בצואת כלבים ואי ניקוי הרחובות ועוד.

המפגינים ציינו כי הם משלמים מיסים וארנונה וזכותם לקבל שירותים הולמים כמו בשאר השכונות שעל הכרמל. התושבים הניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "דורשת שכונת הדר נקיה" – "רוצים הדר נקיה" – רוצים לחיות כמו כל אזרח לא שכונה בריח פח" – "מיסים תמורת שירותים" ועוד …

 

בועז גרפינקל, בן 26 תושב הדר אומר בראיון לחי פה:

"אנחנו כאן היום על מנת להגיד לעירייה שאנחנו תושבי שכונת הדר, השכונה הזאת שלנו והעיר זאת שלנו. אנחנו כמו כולם משלמים מיסים, משלמים ארנונה ולא מגיע לנו פחות ממה שמגיע לכל תושב אחר בעיר הזאת בשכונות שעל הכרמל וגם שכונות שלא קרובות לעירייה ולא משקיעים בהן באותה מידה. אנחנו כאן להזכיר לנציגי הציבור שלנו שאנחנו בחרנו אותם ושהם מייצגים אותנו וצריכים לשים לב אלינו, אל הציבור, כי זה לא יכול להמשיך בצורה הזאת. לא יכול להיות שכל שני וחמישי הביוב דולף, שהולכים לטייל וכל הרחוב מלא בצואה של כלבים ואין פיקוח על זה. אני בטוח שדברים כאלה לא קורים בדניה, הם לא קורים במרכז הכרמל ואנחנו אומרים אנחנו אזרחים פה, תושבי העיר ומגיע לנו ויש לנו זכות בעיר הזאת".

לימור בוטנרו, תושבת הדר ואמא לילדה קטנה אומרת בראיון לחי פה:

"אני נולדתי בשכונת הדר , הדברים שאני ראיתי במהלך השינוי במהלך הארבעים שנה האחרונות פשוט באיזשהו מקום מקומם באופן יחסי לתהליכים שקורים גם במקומות אחרים בעולם. מה שקורה בהדר זה שהדר מזדקנת ובקום להצעיר אותה משאירים אותה בדיוק במקום בו היא נמצאת אפילו אם עושים סוג של עבודה אז העבודה לא נעשית עד הסוף. לדוגמה הרצל הושקעו בו במיליוני שקלים אבל כל האריחים מתרופפים זה סכנה לכל מי שהולך שם בטח למי שהולך עם עגלה. עשו שיפוץ במדעטק אבל אין מערכת השקייה. לפני יומיים נערך שיתוף ציבור ברחוב עמק הזיתים ניקו את הרחוב והיה מבריק אבל זה רק בגלל השיתוף ציבור אחר כך זה נגמר. הבעיה גם שהאוכלוסייה כאן היא אוכלוסייה חלשה שמלכלכת ולא לוקחת אחריות אבל המדיניות יודעת שיש כאן אוכלוסייה חלשה והיא צריכה לקחת בחשבון את האוכלוסייה שקיימת והקושי שקיים. הדר היא מרכז עיר ולחיפה אין מרכז עיר זה המרכז עיר היחיד".

"לא יכול להיות שיש התנערות כזאת. רגע זה מי שנמצא בשלטון אבל לא זה לא משנה אם מישהו יבוא אחר כך או שיונה יהב ישאר אי אפשר לעשות דברים שהם קוסמטיים צריך לבצע דברים ולטפל בהם מהשורש לדאוג לניקיון רחוב זה סממן לעיר מתפקדת כאשר העיר מלוכלכת והמרכז שלה מוזנח כך נראית כל העיר וזה לא מספיק לשים פה עציץ ושם עציץ צריך עבודה מעמיקה ואני חושבת שאנחנו כתושבי הדר וכתושבי העיר חיפה צריכים לדרוש מיונה יהב ומכל מועמד אחר לבוא עם תוכנית אסטרטגית מקיפה למה שקורה בחיפה אני בחרתי לגור בהדר במיוחד ואי אפשר לצאת לרחוב זה פשוט איום ונורא מה שקורה".

את תגובת העירייה לתלונות התושבים ניתן לקרוא בכתבה המקדימה למחאה בלינק המצורף:

מחאת תושבי הדר (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)
מחאת תושבי הדר (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)

חשוב לציין כי במרץ 2015 התקיימה הפגנה דומה, אותה סיקרנהו בהרחבה. צפו בווידאו מההפגנה ההיא: 


מחאת תושבי הדר (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)
מחאת תושבי הדר (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)
בועז גרפינקל (צילום: סמר עודה – כרנתינג'י)

לא ניתן להגיב