הזמנה לצעדת מחאה של תושבים בהדר – 07/08/2018: לא נסכים להזנחה ולליקויי התברואה בשכונה

תושבים בהדר מוחים על ההזנחה ובעיות התברואה בשכונה ועורכים את צעדת המחאה "פסטיבל פחים פתוחים" עד לבניין העירייה בה הם יקראו לכל המועמדים לראשות העיר לשים את הדר בראש סדר העדיפויות ולא להתעלם מהמרכז ההיסטורי של העיר. מהעירייה נמסר בתגובה כי "קהילת הדר – הזרוע הביצועית של עיריית חיפה בשכונת הדר ונציגי האגף לפניות הציבור עומדים בקשר שוטף וישיר עם התושבים ומשיבים לכל פנייה באופן אישי"

"פסטיבל פחים פתוחים"

תושבים בשכונת הדר מארגנים ביום שלישי, 07/08/2018, צעדת מחאה. הצעדה תצא בשעה 16:00 מגינת המדעטק ועד להיכל העירייה שבה הם יקראו לעירייה לקחת אחריות על מצב התברואה הלקוי לכאורה בשכונה. לטענת המארגנים לא ייתכן לבקש מתושבים בשכונה שוב ושוב לדווח על מפגעים תברואתיים, במקום לקחת אחריות ולדאוג לריקון פחים ולניקיון הרחובות באופן שוטף.


חשוב לציין כי במרץ 2015 התקיימה הפגנה דומה, אותה סיקרנהו בהרחבה. צפו בווידאו מההפגנה ההיא: 


בנוסף למפגעים, המארגנים מוחים על כך שהעירייה מזמינה תיירים ותושבים ליהנות מהאטרקציות בהדר, בתי הקפה במסדה, תיאטרון חיפה, המדעטק ועוד, אבל לא משקיעה מספיק לדבריהם באיכות החיים של מי שהפך את הדר לביתו. מארגני ההפגנה מדגישים כי על אף שהבחירות המקומיות עוד 3 חודשים, המחאה אינה פוליטית והזנחת הדר נמשכת עשורים רבים, הרבה לפני שראש העיר הנוכחי יונה יהב, התחיל את תפקידו. יחד עם זאת, המארגנים מקווים שהמחאה תעביר מסר לכל המתמודדים לראשות העיר, שהדר צריכה להיות בראש סדר היום ולא ניתן להשתיק או להתעלם מהמרכז ההיסטורי של העיר.

 

ההפגנה הקודמת – מרץ 2015:

"פסטיבל הפחים הפתוחים" הוא מחאה שהחלה באמירה הומוריסטית על "פסטיבל בתים פתוחים", שמסבירה את היחס הכפול במדיניות העירייה כלפי שכונת הדר.

מארגני צעדת הדר מסרו לחי פה: "מצד אחד יש רצון להציג את הדר בתור הלב התרבותי של העיר כדי להביא אליה מבקרים מן החוץ – מקום משכנו של תיאטרון חיפה, שוק תלפיות, המדעטק, מוזיאון האמנות, מוזיאון הרמן שטרוק וכמובן אירועי 'בתים פתוחים' – אך בפועל תושבי השכונה סובלים מלקויות תברואה ומהזנחה מחפירה במשך כל ימות השנה. "פסטיבל פחים פתוחים" מבקש להאיר זרקור על הבעיות המתמשכות וההתעלמות. לא יתכן שזו תהיה שכונה עבור 'מבקרים לרגע', שעה שתושביה חיים בזבל בכל יום".

לטענת מארגני ההפגנה העירייה ויתרה על הדר, למרות שהיא שוכנת בתוכה. "העירייה שולחת מסר לתושבים שהאחריות על התברואה והבטיחות בשכונה היא שלהם, ולא עניינה.

עוד מסרו המארגנים כי בשנים האחרונות יש פעילות יומיומית מצד תושבי הדר שמדווחים על מפגעים בקבוצות הפייסבוק 'נא לתקן – הדר הכרמל' ו'נא להפריע – הדר', וכן מאות שיחות למוקד 106, אך הטיפול בהן הוא במקרה הטוב היענות לסירוגין, טיפול נקודתי חד-פעמי, ולא שינוי של מדיניות אכיפה ובקרה. נוצר מצב פרדוקסלי שבו התושבים הפכו להיות עובדי העירייה, ועליהם להתחנן ולהציק כדי שמפגעים יטופלו. מכוון שאין פיקוח על תברואה, ודיווחים של תושבים נופלים על אזניים ערלות, נוצרה מציאות שבה קל ללכלך את מה שכבר מלוכלך.

צואת כלבים ברחוב מסדה (צילום: חיים כהן)

הליכה בכל אחד מרחובות השכונה יעלה ריח עז של שתן שיכורים בכל שעות היום, מדרכות מנוקדות צואת כלבים, פחי 'צפרדע' כבדים ומסואבים שאשפה זרוקה סביבם, שברי רהיטים, גזם בכמויות, גרמי מדרגות ומעברים שהינם חשוכים ומחליקים. השכונה נבנתה בצפיפות והמדרכות צרות, ועל כן האשפה נערמת מהר ומסכנת את הולכי הרגל, נכים והורים עם עגלות. רבים עוזבים את השכונה אחרי שהתייאשו ממדיניות ההתעלמות של העירייה, ואת הגלגול של האחריות לתקינות המרחב הציבורי על גבם של התושבים. אין שום תכנון לטווח ארוך או השמת מדיניות לפתרון הבעיה, ומימדיה רק תופחים".

טענה נוספת שמעלים מארגני ההפגנה היא שלא ניתן מצד אחד להתגאות במקומות הבילוי והתרבות של הדר, כדוגמת רחוב מסדה, שמושך אליו הרבה מאוד צעירים, אקטיביסטים ובליינים, המדעטק, שוק תלפיות, מוזיאון האמנות, מוזיאון הרמן שטרוק, הגנים הבהאיים, בית הגפן ותיאטרון חיפה ועוד ולא להשקיע באיכות החיים של מי שבחר להפוך את השכונה לביתו:   "העירייה הוכיחה שכשהיא רוצה לפעול לשיקום אחת משכונותיה, היא יודעת איך לעשות את זה, והעיר התחתית היא דוגמא מובהקת.

לא נהדר בהדר – הפגנה – ארכיון – צילום – ירון כרמי

אמנם זה התחיל בפעולה של החייאה מלאכותית שהיו עליה הרבה ביקורות, אך בתוך כמה שנים האזור הפך למקום שחיפאים ותושבי חוץ מגיעים אליו במיוחד, מסתובבים בו בכל שעות היום, וזה רק ילך וישתפר כשהכרמלית תשוב לפעילותה. ההזנחה של הדר היא ה ח ל ט ה, וההחלטה הזו מורגשת בחוש הריח, הראיה, המישוש והשמיעה. אם העירייה היתה לוקחת ברצינות את שיקום הדר, קובעת מדיניות ומקדישה לכך נציגים ופקחים שממש 'חיים' בתוך הרחובות האלה בכל יום ורואים את התמונה הגדולה, לא היה צורך לגלגל את האחריות על הדיווח לתושבים. לא היה נוצר מצב שבו מטפלים במפגע אחד, וכמה מטרים ממנו יש עדיין מפגע אחר שטרם דווח עליו. לא היה נוצר מצב שבו אנשים מרשים לעצמם ללכלך ולהשתין ולא לאסוף אחרי הכלבים שלהם כי המצב גם ככה מחפיר. היתה נוצר תהליך הדרגתי וקבוע של שינוי איכות החיים בשכונה, ואך באמת היה אטרקטיבי ונעים לחיות כאן".

תגובת עיריית חיפה:

"ברחובות מסדה והלל מושקעים משאבים ומאמצים רבים בשיתוף ובתיאום עם התושבים, הבאים לידי ביטוי בפריחה ממנה נהנה המתחם כולו.

במסגרת זו שוקם לפני כשנתיים בלבד באופן הוליסטי רחוב הלל לכל אורכו, בהליך מורכב אשר כלל שדרוג של מערכות המים, הביוב, הניקוז, התאורה ועוד.

כמו כן, שוקמו ורובדו מחדש המדרכות לאורך הרחוב והכביש באחד הפרוייקטים המורכבים שהתבצעו בעיר בשנים האחרונות. ברחוב מסדה משקמת העירייה בימים אלה, על-פי בקשת התושבים, את גן קסל בעלות כוללת של כ-2 מיליון ₪.

תכנון וביצוע העבודות ברח' הלל ובגן קסל שברחוב מסדה נעשים בשיתוף תושבי השכונה, כאשר אחד הנושאים המרכזיים אשר טופלו על-פי בקשת התושבים היה הסדרת השיפועים בגן ומיתונם, הן בשבילים והן במתחמי המשחק.

בגן נבנו מדרגות ומוקמת בו רמפה, מתחם המשחקים הוגדל ביותר מפי שניים ובחלקו העליון של הגן הוקם מתחם משחקים נוסף לפעוטות. כמו כן הוקמו בגן מתחמי ישיבה ומנוחה והוצבו בו מתקני שתייה.

העירייה תגביר בימים הקרובים את האכיפה ברחובות הלל ומסדה אחר תופעת השארת צואת הכלבים על המדרכות ושיטוט כלבים ברחוב.

רחובות הלל ומסדה מנוקים מידי יום, הן באמצעות טיאוט ידני והן ע"י פינוי פחי האשפה בהם. הנושא מבוקר באופן סדיר על-ידי מנהל עבודה המסייר בשכונה מס' פעמים ביום לשם ביצוע ביקורות ומטפל במפגעים שונים, ככל שנדרש.

ככל שקיימים מפגעים אשר לטענת התושבים טרם טופלו או שלא טופלו כראוי, אנשי אגף התברואה בעיריית חיפה ישמחו לסייר במקום יחד עם נציגי התושבים, על מנת שיסבו את תשומת לבם למפגעים הקיימים.

ככלל, קהילת הדר – הזרוע הביצועית של עיריית חיפה בשכונת הדר ונציגי האגף לפניות הציבור עומדים בקשר שוטף וישיר עם התושבים ומשיבים לכל פנייה באופן אישי, הן באמצעות דף הפייסבוק הרשמי של עיריית חיפה,
המוקד הטלפוני 106, אתר העירייה באינטרנט ואפליקציית הסלולר".

לא ניתן להגיב