תושבים בעתלית: נמאס לנו להתריע שוב ושוב על הפגיעה בבריאותנו | מטרדי האבק בעתלית

לטענת תושבים הבנייה המאסיבית בעתלית גורמת לכך שנהלים לא מכובדים באתרי בנייה ויש שימוש במגרסת אבנים, שגורמת לכמות אבק עצומה.

ספורטן – כללי – רחב

תושבים בעתלית מוחים על כך שבגלל תנופת הבנייה בעתלית בשנים האחרונות הם צריכים כל הזמן לעקוב אחרי האבק העולה מאתרי הבנייה, האם הנהלים נשמרים על מנת לצמצם פגיעה בבריאותם והם פונים שוב ושוב בשביל להתלונן על שימוש במגרסת אבנים:

“לא ייתכן שאי אפשר יהיה לתת אמון באף אחד”, אמרה היום תושבת המקום לכתבת חי פה, “כידוע עתלית נמצאת בתנופת בנייה מואצת והדבר גורר לא מעט מפגעים ומטרדים לתושבים. היישוב כיום מונה כ- 7200 תושבים ועתיד לשלש ואף לרבע את כמות תושבים עד שנת 2030 ולהגיע ל – 28,000 איש לערך. ברור, שכמות תושבים כזו שתצטרף לעתלית דורשת בנייה מאסיבית, ואנחנו מקבלים את זה, אבל לא ייתכן שהבנייה הזו תהיה בלי התחשבות מינימלית בבריאות התושבים כאן ובאיכות החיים שלהם.

היו כבר סיורים של כל הגורמים המעורבים סביב אתרי הבנייה וחודדו ההנחיות על מנת שהמצב ישתפר, אבל שוב ושוב אנחנו רואים שקבלנים מתעלמים מההנחיות ואנחנו צריכים כל הזמן להיות עם יד על הדופק ולהתריע. זה לא התפקיד שלנו ויותר מזה הרבה פעמים עוברים ימים רבים, עד שאנחנו רואים ששוב יש שימוש במגרסת אבנים, וזה הבריאות של הילדים שלנו ושלנו, אנחנו נושמים את האוויר הזה וזה לא ייתכן”.

מגרסת אבנים באתר בנייה בעתלית – יוני 2018 (צילום: אורן טל)

 

בסיור משולב – רשויות, שבוצע לפני שנה, עקב ריבוי תלונות תושבים, בעיקר מהשכונות הצפוניות (הרכס, נחלים, נווה משה, הגורן) בשל אבק רב האופף את היישוב מכל עבר ובו לקחו חלק נציגי המועצה, איגוד ערים, המשרד להגנת הסביבה, יו”ר ועד היישוב כנציג התושבים ונוספים, עמדו הגורמים מקרוב על הבעיות השונות וחודדו הנחיות לצורך הפחתת המטרדים.

קניון שער הצפון – מתחלף – רחב


לטענת תושבים, על אף הסיור הזה , זו כבר הפעם החמישית במספר מזה כשנה בה תושבי שכונת נחלים (המוכרת בכינויה עתלית החדשה) החיים בלב אתר בנייה מזה שנים מתריעים על מפגע בדמות מטרדי אבק הפועלים כמעט באין מפריע בקרבת בתי מגורים, בית ספר וגני ילדים, וגורמים לסבל רב לתושבים.

מגרסת אבנים באתר בנייה בעתלית – יוני 2018 (צילום: אורן טל)

 

יש לציין, שלפני כשבועיים, ערב סיום שנת הלימודים – יוני 2018, הבחינו תושבי שכונת נחלים במגרסת אבנים שלהפתעתם החלה לעבוד ליד בית הספר היסודי “גלי עתלית” תוך שהינה מעלה אבק המתפזר בזמן שהיא כותשת אבנים ועושה זאת ללא הרטבה מבוקרת של החומר הנגרס ויתר הדרוש לצורך הפעילות. לאחר פנייה יזומה נוספת שהועברה בנדון ע”י נציגי השכונה המתגוררים מעברו הצפוני של תא השטח המדובר למחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, הוצא צו הפסקת עבודה ע”י מחלקת רישוי עסקים של המועצה האזורית חוף הכרמל למגרסה שפעלה באתר משך מספר ימים.

תושב השכונה, שהוא גם חבר בוועד שכונת נחלים, אורן טל:

“הבנייה חשובה, אך חשוב לא פחות לעשותה בפיקוח ועפ”י ההנחיות. עם כל הרצון הטוב שלנו כמתנדבים וכתושבים מעורבים לסייע בידי מזכירות היישוב והמועצה לתת שרות טוב יותר לתושב, אנו מוצאים את עצמנו פעם אחר פעם כמי שלמעשה ממלאים את החלל הגדול הקיים ובהיעדר אכיפה נאלצים בעל כורחנו לשמש כפקחים ולראיה ריבוי המקרים בהם נדרשו איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה להתערב בנעשה רק בשנה האחרונה בה הנושא חזר ונשנה”.

 

השבוע בעקבות סרטון שהועלה והופץ ברשת (“עתליתיים מצייצים”) ע”י אחד התושבים בו הופיעה בין היתר מגרסת אבנים שצצה ופעלה הפעם באתר בנייה חדש הממוקם בלב היישוב ובסמיכות יחסית לבתי התושבים, פנו נציגי ועד שכונת נחלים הפעם בסיוע לחבריהם המתגוררים בצידו הדרומי של היישוב למשרד להגנת הסביבה בבקשה לבדוק האם העבודות נעשות עפ”י ההנחיות והתריעו בפניהם שוב על מטרדי האבק החוזרים והנשנים.

בתשובה חוזרת שהתקבלה מטעם המשרד להגנת הסביבה, בשבוע שעבר, נמסר לתושבים כי “הגיעו למקום אנשי מקצוע מטעם המחוז ואגוד ערים חדרה והפסיקו את עבודות המגרסה בשטח” וכי נמסר לקבלן שעליו “להסדיר את רשיונו מול המועצה עד סוף השבוע”.

מהמועצה האזורית חוף הכרמל נמסר לחי פה בתגובה: כי המועצה מפקחת על העבודות לרבות אופן ביצועם. המועצה מערבת במידת הצורך גם את משרד הגנ”ס אשר מנחה ומגדיר את המגבלות לגבי הפעלת מגרסה בפרויקטים. כל זאת ועוד מבוצעות הרטבות קרקע על מנת לצמצם את מפגעי האבק. אנו פונים לתושבים להעזר בסבלנות, תהליכי הפיתוח הם זמניים -אין פיתוח ובינוי ללא אבק.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...