ארגונים שפועלים נגד חיילי צה"ל לא יכנסו לבתי ספר בחיפה | חוק "שוברים שתיקה"

הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם מפקיעה את הסמכות להחליט מי ישוחח עם תלמידים בבתי הספר בעיר מידי המנהלים ומעבירה אותה לשר החינוך נפתלי בנט, שהוא גם יו"ר הבית היהודי. רכזת אזרחות בבית ספר שש שנתי בכרמל: הצעת החוק פוגעת קשות באוטונומיה של מנהלי בתי הספר ובעקפין בזו של המורים והמחנכים

חוק "שוברים שתיקה" של ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), אושר אתמול בבוקר בוועדת החינוך של הכנסת, ברוב של 7 תומכים מול 5 מתנגדים.

תיקון להצעת החוק קובע כי ארגוני דה-לגיטימציה, הפועלים נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות החינוך הממלכתי, לא יוכלו להיכנס לתוך שטחי בית הספר ולהיפגש עם התלמידים.
כלומר, החוק ימנע פעילות במוסד חינוך של גורמים חיצוניים הפועלים נגד מטרות החינוך ויסמיך את שר החינוך נפתלי בנט לקבוע מי הארגונים, שלא יוכלו להיכנס לבתי הספר. החוק זכה לשם "חוק שוברים שתיקה", בעקבות הארגון ששם לו למטרה לחשוף בפני העולם את הכשלים בפעילות צה"ל. המשמעות היא שלמנהלי בתי ספר אין יותר סמכות להחליט איזה עמותות יכולות לבוא ולשוחח עם תלמידים וההכרעה על הליגיטימיות של הארגונים מופקעת מידיהם לטובת בנט, שבכובעו השני הוא יו"ר הבית היהודי.

ה"חזית להגנת הדמוקרטיה" פירסמה אתמול ברשתות החברתיות כי החוק לא ימנע מארגון שוברים שתיקה מלהכנס לבתי הספר. החוק קובע, שארגונים ששמו להם למטרה לפגוע בצה"ל לא יוכלו יותר להגיע לבתי הספר, אבל, לטענתם, "שוברים שתיקה" הוא ארגון המורכב מחיילי צה"ל, שמגיעים לבתי הספר על מנת לתת עדות על שירותם הצבאי. לטענת החזית להגנת הדמוקרטיה לא ניתן לכלול את שוברים שתיקה בחוק בגלל שהם צה"ל ואין להם שום כוונה לפגוע בארגון, שהם שנים שימשו חלק ממנו ולחמו בשמו כוונתם היחידה היא לספר מה הם ראו במהלך שירותם הצבאי.

רכזת אזרחות באחד מבתי הספר השש – שנתיים בכרמל אמרה היום לחי פה כי היא חושבת שהצעת החוק פוגעת קשות באוטונומיה של מנהלי בתי הספר ובעקיפין בזו של המורים והמחנכים. "מעבר לכך, חוק זה פותח פתח רחב ל*פוטלטיזציה של מערכת החינוך ומפר איזון ובלמים הקיימים בה ונועדו למנוע או לפחות למתנה. דווקא עכשיו לנו הצוותים החינוכיים, מהמנהלים ועד המורים בכיתות מוטלת החובה להתנגד לרוח החוק ולמצוא את הדרכים לחשוף את התלמידים למגוון הדעות, גם אם הן מכעיסות, הקיימות". (*פוליטיזציה: החלטות משיקולים פוליטיים ולא משיקולים מקצועיים).

מורה לאזרחות באחד מבתי הספר השש שנתיים באחוזה טוען שהחוק מנוגד לעקרונות הדמוקרטים המרכזיים בכל מדינה דמוקרטית. "כשאני מכין את התלמידים שלי לבגרות באזרחות אני מסביר להם על עקרון הסובלנות. אני אומר להם, שגם אם יש מישהו עם דעה מנוגדת לשלי, אני אלחם על זכותו להביע את דעתו. כמובן, כל עוד הוא לא מסית נגד המדינה או קורא לפעול באלימות. בעיניי כל כך חשוב שתלמידים ישמעו מגוון של דעות על מנת לעצב את מה שהם מאמינים בו. לא צריך לפחד מלשמוע אנשים, שחושבים אחרת מאיתנו. אם תלמידים בתיכון ישמעו גם את שוברים שתיקה וגם את ארגון אם תרצו או ארגון ימני פחות קיצוני לא יקרה שום נזק. אפשר לשוחח עם התלמידים אחרי כל הרצאה וככה נוציא בוגרים בני 18 שהם אזרחים, שיודעים מה קורה מסביבם. אנחנו מצפים מבוגרי י"ב להתגייס ולהחזיק נשק, אבל מפחדים שהם ישמעו הרצאות? אני מאמין מאוד במנהל בית הספר שלי ובכל המנהלים בחיפה, שהם מסוגלים להפעיל שיקול דעת ולהחליט בעצמם איזו הרצאה תהיה נכונה עבור התלמידים ואיזו לא מתאימה גם בלי ששר החינוך יכתיב את הדברים מלמעלה. אנחנו חיים במדינה שבה יש הרבה מאוד קבוצות עם דעות ואמונות שונות והתפקיד שלנו היא לצמצם את הפערים בינינו, תוך כדי שכל אחד ממשיך להחזיק בדעתו, והחוק הזה מנוגד לכך".

 


 

חה"כ מאיר כהן (יש עתיד), חבר וועדת החינוך מברך על אישור הצעת חוק חינוך ממלכתי (מניעת פעילות במוסד חינוך של גורמים חיצוניים הפועלים נגד מטרות החינוך): "חינוך לשירות המדינה, הוא מאבני היסוד של מערכת החינוך בישראל. מי שמקעקע זאת, שיעשה את זה מחוץ לבתי הספר, מחוץ למערכת". כמנהל בית ספר בעבר, אני רואה חשיבות גדולה במתן חופש תמרון למנהלי בתי הספר, עם זאת, ארגונים כמו שוברי שתיקה שהטרמינולוגיה שלהם היא שקר והכללה, אין להם מקום במערכת החינוך. הייתי עד באחד האירועים אליהם אני מגיע בתיכונים שחבר בארגון שוברים שתיקה סיפר לתלמידים כי הקוד האתי של צהל נכתב במטרה לאפשר פגיעה בילדים, זה סילוף ועיוות מגמתיים שאין להם מקום באף בית ספר במדינת ישראל".

מהעירייה נמסר בתגובה
"עד עכשיו לא הייתה פניה של ארגון 'שוברים שתיקה' על מנת לשוחח עם תלמידי תיכון באחד מבתי הספר בעיר. אנחנו נפעל בהתאם לחוק"

ממשרד החינוך במחוז נמסר
"משרד החינוך ערך תיקון לחוזר מנכ"ל במסגרתו צויין, כי גופים אשר מסיתים כנגד מוסדות המדינה בהם בית משפט וצה"ל לא יוכלו להכנס לשערי בתי הספר".

לא ניתן להגיב