לאחר שנה וחצי: 4 מיליון ש"ח הוקצו לשיקום נזקי השריפה בוואדי אחוזה

הפעיל החברתי עומרי שפר, שריכז את פרויקט שמירת הוואדיות בחברה להגנת הטבע: תושבים מדווחים, שטרקטורים נכנסים וקורעים את הוואדי ללא התראה, וכששואלים העירייה עונה שזה הכול במסגרת השיקום.יש צורך בתכנית מסודרת על מנת לשקם באמת את הוואדי". מהעירייה נמסר בתגובה כי עבודות יכללו ניקוי הוואדי, עבודות גיזום, שיקום נופי ואחזקה שוטפת.

במהלך השריפה הגדולה בחיפה (נובמבר 2016), נפגע גם נחל אחוזה. הכניסה לנחל אחוזה נמצאת בתחילת כביש פרויד ועד לשריפה מטיילים היו יורדים לוואדי והולכים לאורכו, כשהם נהנים מהצמחייה במקום ומהנוף של הים. מאז השריפה שוקמו אזורים שלמים בעיר – שוקמו יחידות הדיור שנפגעו וגם פיסות טבע עירוני, אך נחל אחוזה נשאר כמו שהיה לאחר השריפה.

בוועדת הכספים של עיריית חיפה אושר, במהלך מאי 2018, סכום של 4 מיליון ש"ח לטובת שיקום הוואדי. הסכום הובא לאישור במועצת העיר לפני כשלושה שבועות. לצד תקציב השיקום, חשוב לתושבים המתגוררים בקרבת הוואדי, להיות מעודכנים בלוחות הזמנים. מדובר בעיקר בתושבי השכונות הגובלות בוואדי – תושבי שכונות אחוזה ורמת אשכול, אך גם ליתר תושבי העיר התכנית היא חשובה.

יש לציין שנעשו כבר צעדים ראשונים לשיפוץ תוואי הנחל, שנפגע קשות בשריפה, במהלך חודש נובמבר 2016 (מייד לאחר השרפה), אך יש כאלה שסבורים שהאופן בו עובדים במקום עלול לגרום יותר נזק מתועלת.

נחל אחוזה אחרי השריפה (צילום - עומרי שפר)
נחל אחוזה אחרי השריפה (צילום – עומרי שפר)

 

"נחל אחוזה הוא מקום מקסים", אומר הפעיל החברתי עמרי שפר. הליכה קצרצרה מפרידה בין רגע אחד במרכז חורב הסואן – צפירות, רעש, זיהום – ורגע אחר בין עצים, ציוצי ציפורים, ופכפוך מים. החיבור הכי משמעותי שלי למקום היה ב-2010 כאשר הקמתי וריכזתי את פרויקט שמירת הוואדיות בחברה להגנת הטבע. לקחתי קבוצות לתחזק את שביל ההליכה, לנקות אותו מפסולת ומפגעים, ולהכיר אותו לציבור. כולם השתתפו: תושבים, תנועות נוער, בתי ספר, ועוד. היה תענוג.

עמרי שפר (צילום – ירון כרמי)

בואו נדמיין קצת ביחד את העתיד, מוסיף שפר. השרפה הייתה אסון אך מדובר גם בהזדמנות – לחדש את הקשר של התושבים עם הוואדי. אני רואה את נחל אחוזה משתקם יחד ובעזרת התושבים, לאור רצונותיהם. שבילי הליכה יצאו מנקודות שונות בשכונות ויובילו אל תוך השטח. החיתוכים ביניהם יספקו מגוון אפשרויות. אפילו שבילי אופניים ניתן לייצר שיתחברו רחוק יותר לעוד הזדמנויות. השבילים יוכלו להמשיך עד הים. עצים מקומיים יפרחו וישגשגו. ובכלל זאת צמחייה מקומית תפרח ותגדל (תוך טיפול במינים פולשים שהצליחו לפגוע בוואדי לאורך השנים.) המעיין ישקה את החורש וגם יספק עניין למטיילים. אם התושבים יהיו מעוניינים, יהיה אפשר להקצות שטח לגינה קהילתית או למה שמכנים 'יער מאכל.' אין ספק שתיווצר כאן חווית מגורים שאין בשום מקום אחר בארץ. ולא רק מגורים, אני מדמיין אנשים קונים משהו לאכול בחורב ויורדים לפיקניק בוואדי עם עצים ונוף לים. כולם ירוויחו.

 

אפשר לחלום ולבצע יחד, לבנות עיר טובה ואיכותית יותר עבורנו. כאשר נכנסו לנחל אחוזה אחרי השרפה נעשה הרבה נזק. כל הזמן אני מקבל דיווחים על נזקים נוספים. העירייה מספרת שהיא משקמת, ראש העיר כבר הגדיל להכריז בהשקת הקמפיין שלו שכל החורש כבר שוקם. התושבים מביטים מהחלונות ומתרשמים קצת אחרת. בינתיים טרקטורים נכנסים וקורעים את הוואדי ללא התראה, וכששואלים העירייה עונה שזה הכול במסגרת השיקום.

אולי הייתי מאמין אם היו מציגים תכנית מסודרת, מפה, שלבים – כדי שנוכל לראות איך הכול מתיישב. שיקום לא עושים עם שלטים, גם 100 שלטים לא ישנו כלום. שיקום עושים בשטח ברגישות ובמקצועיות. ומה שהכי מדהים הוא שלא צריך לעבוד קשה. הטבע משתקם לבד באופן נהדר והוא רק צריך דחיפה קלה. כניסה בכלים כבדים רק מפריעה. לאחר השרפה ראינו, גם בנחל אחוזה, איך מינים חדשים פתאום צצו בכמויות שלא ידענו שיש שם, לאחר שנים של שינה עמוקה באדמה.
אסון אחד כבר נחת על נחל אחוזה ועל התושבים סביב. הגיע הזמן לבצע תהליך שיקום אמתי בעזרת כוח ההתחדשות המרהיב של הטבע ובעזרת הכוח הסודי של חיפה – התושבים".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

בוועדת הכספים מיום 21.5.18 אושרה תוספת תקציב ע"ס 4 מיליון ₪ בגין שיקום נחל אחוזה בעקבות השריפה. פרוטוקול ועדת הכספים אושר במועצה האחרונה. העבודות יכללו ניקוי הוואדי, עבודות גיזום, שיקום נופי ואחזקה שוטפת.

לא ניתן להגיב