טקס לזכר לוחמי הלח״י שנפלו במפרץ חיפה | סיקור וצילום – בני בוים

מאת: בני בוים – קורא חי פה

בכניסה לעיר קריית אתא עומדת האנדרטה לזכר לוחמי הלח״י, שנפלו לפני 72 שנים בפעולה נועזת להשבתת מתקני הרכבת הבריטית, פה במפרץ חיפה.
חיילים אלמונים ללא מדים יהי זיכרו ברוך !!!
היום, א’, 3/6/2018, נערך טקס לזכרם ולזכר גבורתם, בנוכחות השר ישראל כ”ץ, שר התחבורה.

טקס לזכר לוחמי הלח״י שנפלו במפרץ חיפה 03/06/2018 (צילום – בני בוים)

ביוני 1946 חידשה תנועת המרי העברי את פעולותיה בעקבות סירובם של ארנסט בווין וקלמנט אטלי לקבל את המלצת ועדת החקירה האנגלו-אמריקאית לענייני ארץ ישראל לתת אישורי עלייה ל-100,000 עקורים יהודים.

התקפות הלוחמים היהודים, נגד הבריטים, הגיעו לשיאן בליל הגשרים שבוצע ב-16 ביוני 1946 על ידי “ההגנה”. יממה לאחר ליל הגשרים התקיימה ההתקפה על בתי המלאכה של הרכבת, שבוצעה ב-17 ביוני 1946 על ידי לח”י. שתיהן היו התקפות בקנה מידה גדול, שהצליחו מבצעית, אך הסתיימו במספר נפגעים גדול. בתגובה לפעולות אלה, הוציאו הבריטים ב-29 ביוני 1946 לפועל את תוכניתם לחיסול כוח המגן העברי, מה שנודע ביישוב היהודי בשם “השבת השחורה”.

השר ישראל כ”ץ בטקס לזכר לוחמי הלח״י שנפלו במפרץ חיפה 03/06/2018 (צילום – בני בוים)

 

מבחינת ארגון לח”י, הוותה התקפה זו נקודת שיא מבחינת של פעילותם ההתקפית, הן מבחינת היקפה והן מבחינת מספר המשתתפים הרב שדרש את ביצועה. לראשונה יצא לח”י ביחידה צבאית גדולה של 45 לוחמים, לעומת הפעולות שהתקיימו עד לאותו לילה, אשר התקיימו בחוליות מצומצמות.

טקס לזכר לוחמי הלח״י שנפלו במפרץ חיפה 03/06/2018 (צילום – בני בוים)

ב-1970 נחנכה האנדרטה לזכר הלוחמים אשר נפלו בהתקפה על בתי המלאכה של הרכבת. האנדרטה נמצאת בקריית אתא, סמוך לצומת דשנים, בדיוק במקום בו התקיימה ההתקלות עם הבריטים, מקום בו נהרגו הלוחמים. בנוסף לאחד עשר הלוחמים שנהרגו בפעולה על מחסני הרכבת, מונצחים באנדרטה גם שמותיהם של שניים מלוחמי הלח”י, שנהרגו בפריצה לכלא עכו ושניים שנפלו במלחמת העצמאות. מדי שנה, ב-י”ט בסיון, נערכת במקום אזכרה ממלכתית לנופלים.

יהיה זכרם ברוך

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.