טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 התקיים בבסיס “זרוע הים” בחיפה !

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”

היום, (רביעי, 16.5.2018) נערך טקס סיום “קורס צוללן” מחזור 113, במעגן “דרור” בבסיס “זרוע הים” בחיפה. הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, האלוף אליהו (אלי) שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף משנה א’, מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף משנה נ’, מפקד בית הספר צוללן, רב סרן י’, משפחות בוגרי הקורס ואורחיהם.

טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 16/5/2018 (צילום – דובר צה”ל)

קורס צוללן, שאורכו כשנה וחודש, הוא אחד מהקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה”ל אליו מתמיינים כל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון. הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן.

מפקד זרוע הים, האלוף אלי שרביט מעניק לחניך מצטיין את סיכת הצוללן – טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 16/5/2018 (צילום – דובר צה”ל)

 

שייטת הצוללות הינה אחת מהיחידות האסטרטגיות, החשובות והמכריעות ביותר במערכות ישראל. השייטת מהווה כוח תקיפה וכוח מודיעיני מעומק האויב, באמצעותה מסוגלים הצוללנים לבצע פעולות ומשימות מבצעיות רבות הרחק מחופי ישראל. עם סיום הקורס עתידים הבוגרים להשתלב ולאייש את תפקידי הלחימה בצוללות הזרוע בהתאם למגמה המקצועית אליה שויכו.

צוללת בנמל חיפה – טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 16/5/2018 (צילום – דובר צה”ל)

במהלך הטקס נשא דברים מפקד זרוע הים, האלוף אלי שרביט ואמר:

״את מאפייניה של התקופה בה אנו מצויים אין צורך להסביר. המרחב הגיאופוליטי משתנה באופן מהותי ובקצב מהיר, והדבר אינו פוסח על הזירה הימית. בזירות כל כך מורכבות, עם דרישה מתמשכת ליכולת פעולה מבצעית, מה שמכנים לעיתים המערכה שבין המלחמות, לחשאיות, ליכולת לפעול מבלי שיודעים על הימצאך שם, לפני בזמן ואחרי הביצוע יש יתרון מוחלט. עשייתם המבצעית הייחודית של לוחמי שייטת הצוללות – מהווה מרכיב חיוני וחשוב במערכה מתמשכת זו. משימותיה של שייטת 7 מתבצעות בחשאיות, דרכי פעולתה מאפשרות הימצאות במרחבי הפעולה הקריטיים ביותר לזרוע הים ולצה״ל כולו. בפעילות מתמדת, יצירתית ופורצת דרך- לוחמי שייטת 7 מביאים לידי ביטוי מנעד רחב של יכולות מבצעיות.

המרכיב הייחודי של שייטת 7 הופך להיות קריטי באופרציות המבצעיות שלנו בתווך הימי. מחזור 113, שלושה עשר חודשים של הכשרה מאתגרת, שהעמידה בפניכם מגוון רב של התמודדויות – הן כיחידים ובעיקר כקבוצה, מגיעים לסיומם. אתם מצטרפים היום אל לוחמי שייטת הצוללות, אל ליבה של עשייה מבצעית חשובה וחיונית מאין כמותה. עברתם שינוי משמעותי ביותר במהלך תקופת ההכשרה, ותחושתי כי אתם מוכנים ובשלים למשימותיכם.

צאו, צללו, נצחו ושובו בשלום לנמל”.

טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 16/5/2018 (צילום – דובר צה”ל)

להלן, נתונים סטטיסטיים אודות מסיימי הקורס :

מבין הנתונים הסטטיסטיים על בוגרי הקורס ניתן לראות כי 23% מבין בוגרי הקורס מסיימים במגמת מערכות הספק ובקרה, 23% מסיימים במגמת מכונה, 15% במגמת גילוי ניווט וקשר, 19% במגמת סונאר ו-20% במגמת נשק. 73% מתגוררים בערים, 19% מתגוררים במושבים ו- 4% בקיבוצים. מתוך כל המסיימים, 39% לקחו חלק בתנועות נוער. לפני הגיוס 12% בחרו לעשות מכינה קדם צבאית. ל- 23% מהחניכים יש קרוב משפחה ששירת/משרת בזרוע הים. 16% מהחניכים עסקו בספורט ימי לפני גיוסם. 44% מהחניכים הם אחים בכורים, 30% אמצעיים ו 26% בני זקונים. מתהליך המיון הראשוני ועד לסיום הקורס מסיימים אחת לאלף חניכים.

טקס סיום קורס “צוללן” – מחזור 113 16/5/2018 (צילום – דובר צה”ל)

הגיבו כאן לכתבה