ג'ירו החיים: חשיבותה של הקסדה לביטחונם של רוכבי האופניים – סיפורו של אפי אלזם שחייו ניצלו בזכותה

אפי אלזם נותר נכה, אך הקסדה הצילה את חייו. בסיפורו הוא מסביר לרוכבי האופניים הצעירים, עד כמה חשובה חבישת הקסדה.

בשבת שעברה, בין אלפי האנשים שהתגודדו באיצטדיון "סמי עופר", על מנת לראות את אירוע הג'ירו ד'איטליה, היה גם אפי אלזם מקריית אתא, רוכב אופניים לשעבר על כסא גלגלים וחבר בקבוצת "הנכים הופכים לפנתרים".

אפי אלזם היה רוכב אופניים בעברו, עד שעבר תאונה קשה, ממנה ניצל בנס, במהלך מסע אופניים בנגב, לפני 22 שנה. אפי ניצל ממוות, בין היתר, בזכות הקסדה אותה חבש. אפי מספר ברגע שהרוכבים יצאו לדרך, למירוץ הג'ירו, הרגשתי את הצביטה בלב, על כך שאינני שם איתם ונזכרתי בימיי, כרוכב תחרותי… אפי מספר כי ביום השלישי למירוץ, כאב לו יותר, כשראה את הרוכבים חולפים באזור בו חווה את התאונה הקשה, שהותירה אותו נכה, בנגב. מה שחורה מאוד לאפי הוא העובדה שכיום, לא מעט רוכבי אופניים רגילים וחשמליים, רוכבים ללא קסדה.

אפי אלזם באירוע הג'ירו ד'איטליה ב"סמי עופר". (צילום: אלבום אישי)

 

התאונה

ב13 באוקטובר 1995,יומיים לפני יום הולדתו ה-18, בעת מסע אופניים חוצה ישראל ממטולה לאילת, כשהגיע לנגב, בסיבוב של שיזפון-גרופית, כ4 ק"מ לפני כביש הערבה, נפל אפי לתהום בגובה 15 מטרים, לאחר סיבוב חד במסלול. למזלו הרב של אפי, חבר שרכב מאחוריו הבחין בו ורץ להזעיק עזרה, בנוסף, הרכב הראשון שהגיע לזירה היה פראמדיק בחופשה, שהעניק לאפי עזרה ראשונה והחדיר לו צינור להנשמה.

חברו של אפי המשיך בינתיים למחנה שיזפון, על מנת להזעיק עזרה ואחרי כשעה הגיע מסוק צבאי שחילץ את אפי לבית החולים סורוקה. במשך כל הזמן הזה, עד שהגיע החילוץ, מה שהציל את חייו של אפי הייתה הקסדה אותה לבש. מאז אותה תאונה אפי נותר נכה, אך הוא אינו שוכח לרגע את מזלו – הוא נשאר בחיים בעיקר בזכות הקסדה. האירוניה, אגב, היא שהמסע נערך במסגרת המועצה לבטיחות בדרכים והסתיים בתאונה קשה.

אפי, לפני התאונה(צילום: אלבום אישי)
כתבה בעיתון על התאונה המחרידה.
אפי אלזם ביומו הראשון של המסע

 

המסר

בין פעילותו במאבק הנכים, לבין ההסברה על חשיבותה של הקסדה, לרוכבי אופניים, אותם הוא פוגש בכל מקום, אפי ממשיך לכאוב את העובדה שאנשים ובמיוחד ילדים סביבו נוסעים  ללא קסדה. כשהוא מעיר להם ממקום טוב ואכפתיות, הוא נתקל בתגובות כמו "זה לא מתאים לי, קסדה זה מכוער". אפי קורא בפנייה נרגשת  לרוכבים, קוראי חי פה ואף להוריהם על חשיבות הקסדה:

המסר שאני רוצה להעביר הוא חבישת הקסדה כל הזמן בעת הנסיעה באופניים, במיוחד לאופניים החשמליים, קסדה מצילה חיים! הרוכבים היום לא יודעים את כללי הדרכים, נוסעים נגד חוקי התנועה באדום, נגד כיוון התנועה עם פלאפונים, ללא תאורה, גם בחושך וגם תוך כדי כך מרכיבים חברים ללא קסדה במהירות גבוהה מעל המותר בחוק וגם על המדרכות בין האנשים. לא איכפת להם על החיים שלהם."

הקסדה שהצילה את חייו של אפי. (צילום: אלבום אישי)
קרדיט צילום: יאיר ויטמן
הגיבו כאן לכתבה