מקומות בילוי יהיו פתוחים עד 3 בבוקר | מסמך מדיניות לשעות סגירת עסקים לפי אזורים בחיפה

מועצת העיר אישרה היום מסמך מדיניות המחלק את חיפה ל-3 אזורים. באזורי בילוי ומגורים תותר פעילות עד השעה 3 בבוקר, למעט באזורים בהם המגורים הם הגורם המרכזי.

רחוב מסדה - המקום של דובי (צילום: ירון כרמי)

מועצת העיר אישרה היום את מדיניות פתיחת העסקים בעיר. בישיבה מחוץ למניין הוחלט כי מועדי פתיחת העסקים בחיפה יהיו מעכשיו עד שעות מאוחרות יותר בכפוף לאילוצים המתבקשים מכך שחלק מבתי האוכל בעיר ממוקמים מתחת לבתי מגורים.

המטרה של המדיניות היא שכל אחד השוקל לפתוח מקום בילוי בחיפה, יוכל לבחון עד איזו שעה בית העסק שלו יוכל לפעול וכך לקבל החלטה מושכלת האם יש היתכנות כלכלית לפתיחת העסק. בנוסף, תושב שמתלבט קניית דירה או השכרה, יוכל לדעת עד איזו שעה יפעלו בתי קפה ומסעדות ברחוב המגורים שלו.

מועצת העיר חיפה: הצבעה על אישור מסמך המדיניות לשעות פתיחת עסקים בחיפה

מפת המדיניות החדשה קובעת באיזה איזורים בחיפה יהיה ניתן לאשר למקומות בילוי לפתוח את בתי העסק לאחר חצות. העירייה קבעה את המדיניות מתוך הבנה ששעות הפתיחה של בתי העסק הן מרכיב משמעותי מאוד בשיקולי הפתיחה של עסקים. בנוסף, מסמך המדיניות יאפשר אכיפה במקרים של בתי אוכל שיקבלו אישור לפעול עד שעות הבוקר, אבל יהוו מטרד לתושבים.
על פי מסמך המדיניות בית אוכל הוא כל מקום שבו מוכרים דברי אוכל או משקאות (לרבות אלכוהול) למעט קיוסקים.

רחוב מסדה – המקום של דובי (צילום: ירון כרמי)

 

שעות סגירת עסקים בחיפה לפי אזורים

המפה המצורפת למסמך המדיניות מחלקת את העיר לשלושה חלקים:

1. אזורי תעשייה (בהם אין הגבלה על שעות הפעילות).
2. אזורים בהם יש פעילות מעורבת עם מגורים, בהם שעות הפעילות יהיו עד 3 בבוקר (ציר אח”י אילת, רח’ הנמל, רח’ נתנזון, רח’ הבנקים, מתחם השוק הטורקי, רח’ שער פלמר, רח’ העצמאות, שד’ בן גוריון, שוק תלפיות, שד’ הנשיא, שד’ מוריה, רח’ חורב, רח’ הרצל, רח’ החלוץ, שער הלבנון, דרך הים ויפה נוף).
3. אזורים בהם יש פעילות מעורבת, אבל המגורים הוא גורם עקרי, ולכן הפעילות תהיה עד השעה 23:00 וללא מוסיקה מחוץ לבית העסק.

על מנת להחליט על מסמך המדיניות, קיימה העירייה תהליך של שיתוף ציבור, במסגרתו נשאלו תושבים מה דעתם לגבי הגדרת אזורי פעילות הלילה ושעות הפעילות. מהסקר עולה כי מרבית התושבים תומכים בהארכת שעות פעילות בתי האוכל (90%). לגבי שכונת נאות פרס, תושבים ביקשו ששעות הפעילות בשכונה לא יוארכו, מלבד באיצטדיון והעירייה תיקנה את מסמך המדיניות בהתאם.

תהליך קבלת ההחלטות בעת גיבוש מסמך המדיניות

בישיבה הסביר מנהל מחלקת רישוי העסקים אליאס אהרון את אופן קבלת ההחלטות שהביא למסמך המדיניות וענה לשאלות של חברי המועצה.
חברת המועצה עו”ד שרית גולן שטיינברג ביקשה הבהרות לגבי רחוב מסדה, שבו מעל בתי הקפה יש דירות מגורים. היא ביקשה להבין איך יהיה ניתן להבטיח שאיכות החיים של התושבים ברחוב, שרובם משפחות צעירות עם ילדים קטנים או קשישים, לא תפגע כתוצאה מכך שמקומות הבילוי יהיו פתוחים עד 3 בבוקר. מנכ”ל העירייה גדי מרגלית השיב לה, שכמו בערים אחרות ניתן לפעול כנגד בתי עסק שמרעישים על ידי פקחים או סיירת הביטחון ועדיין לאפשר למבלים ליהנות ממקומות בילוי עד השעות הקטנות של הלילה. גולן שטיינברג הייתה מוטרדת גם מכך שרחוב מסדה הוא רחוב צר, שגם היו יש בו בעיות חנייה קשות והשינוי עלול להחמיר את מצבם של דיירי הרחוב.

חבר המועצה בועז גור שאל האם יש כוונה בשלב הבא לטפל גם בשעות הפעילות של הפיצוציות (הקיוסקים), בגלל שקשה לאכוף שם, לדעתו, את מכירת האלכוהול לקטינים. מרגלית הסביר שבשלב הנוכחי מדובר בבתי אוכל בהמשך ייתכן שיבדקו בתי עסק נוספים.
חבר המועצה עודד דוניץ שאל האם יש כוונה לעשות שינוי בתחבורה על מנת לאפשר למי שמעוניין להגיע אל אזורי הבילוי בקלות. גולן שטיינברג ציינה גם היא שמעט לפני שתחנות הכרמלית נשרפו בדצמבר אשתקד, היא פנתה למרגלית על מנת לבחון את הארכת שעות פעילותה בסופי השבוע והיא מקווה שזה ייעשה שוב, לכשהכרמלית תחזור לעבוד.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.