נמרוד מחיפה הגיע לאוסטרליה בדרך הארוכה, הפליג ביאכטה שקנה מבלי למכור כליה | סיפור המסע

נמרוד פלצור מחיפה, הגיע לאוסטרליה לאחר מסע ארוך של למעלה משנה, ברצון עז להגשים חלום ולהגיע למטרה.

האיש שביקש להגיע לאוסטרליה בדרך הארוכה, עמד במשימה, אחרי למעלה משנה של הפלגה, מיוון השכנה, ליעד הרחוק – אוסטרליה. זאת לאחר ים תיכון אחד ושני אוקיינוסים שחצה, ביאכטה  Beneteau Oceanis 42 שקנה.

היאכטה "בנטו 42" שבה הפליג נמרוד פלצור מיוון לאוסטרליה עם חברים והגשים חלום של שנים. (צילום מתוך המצגת)

במדעטק בחיפה באולם מלא של אורחים וחברי הקהילה, נמרוד פלצור (נימי), דור שלישי לשייטי כרמל, העביר לנו הרצאה מרתקת ומדהימה, עם מצגת, סרטונים, הסברים והדגמה, כיצד אפשר לחצות אוקיינוסים, לבקר ביבשות שונות, איים רבים ועשרות ערים ולחיות למעלה משנה מבלי למכור כליה.

קהילת שייטי כרמל ואורחים, מקשיבים להרצאתו המדהימה, של נמרוד פלצור במדעטק חיפה. (צילם גבריאל קונפינו)
כיצד קונים סירה,בהרצאתו של נמרוד במדעטק חיפה. (צילום מתוך המצגת)

תחילה תאר נמרוד את דרך בחירת היאכטה להפלגה, רשימת דרישות "צ'ק ליסט" עד לפרט הקטן האחרון שיצטרך לו בדרך הארוכה, בחירת הצוות שישתתף איתו גם ברכישה וגם בחוויה ובמסע.

צ'ק ליסט מדויק לפני קניית הסירה, הכל חושב עד לפרט האחרון לצורך הבטחת המסע. (צילום מתוך המצגת)

 

הצוות הנבחר גם לקנייה וגם להפלגה מיוון ועד פנמה לפני חציית התעלה. מיכל, שי, נמרוד ושקד (צילום מתוך המצגת)

בדרך מאוד ציורית לפעמים גם מצחיקה, בליווי מצגת צבעונית ויפה, תאר שלב אחר שלב את המסע בים התיכון, דרך ומקום העגינה, משטר הרוחות והתנהלות ההפלגה, החיים בסירה, האווירה והכל נשמע על מי מנוחות כאילו זה דבר של מה בכך, הפלגה מנקודה לנקודה, כאילו דבר לא קרה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

למרות החישובים הכלכליים הרבים, האתגרים, הכביסות בתנאים לא תנאים ובמים מלוחים. היחסים האישיים, הדרישות של שלטונות החוק במקומות השונים, רוחות בין עשרים לשישים קשרים, המפרשים הקרועים ואיך תופרים ומתקנים, גלים גבוהים ומים שקטים, חיי שגרה, דייג באטלנטי ובאוקיינוס השקט. מצד אחד קריאת ספרים, צלילות מדהימות, באיים מרוחקים ומצד אחר שיוט במים סוערים, של גלים גבוהים, שבהם אין זמן למנוחה וצריך להיות ממוקדים.

 

נתיב ההפלגה שנבחר לבסוף מתוך שלושה, נמרוד בהרצאה, על חמש שנות תכנון להפלגה הארוכה. (צילום מתוך המצגת )
תפירת מפרשים תוך כדי הפלגה לאחר קריעתם בסערה, נמרוד בתמונה אמון על המלאכה. (צילום מתוך המצגת)

נמרוד למד את נתיבי ההפלגה של קולומבוס, לפני מאות שנים, עד שבחר את הנתיב לחצות את האוקיינוס האטלנטי, מהאיים הקנריים , לברבדוס באיים הקריביים.        יצאו מהאיים הקנריים באוקטובר והגיעו בשני לדצמבר, שבעים ומרוצים, לאחר דייג ממוצע ליום, של שלושה דגים, ושייט ממוצע במהירות של 5.8 קשרים

נמרוד למד היטב את הנתיבים השונים, בהם חצה קולומבוס את האוקיינוס האטלנטי, לפני מאות בשנים. (צילום מתוך המצגת) בהרצאה)
צלילות בדרך הארוכה בכל אי ובכל פינה לאורך ההפלגה. (צילום מתוך המצגת )

משם המשיכו דרך האיים טובגו, סיינט וינסנט, דומיניקה ואיים נוספים, שבהם אתרי צלילה מדהימים, בדרך לפנמה, חציית התעלה ופרידה מהחברים הקרובים, שי, מיכל ושקד ששבעו מההפלגה הארוכה והחלפת צוותים, שהפכו בבת אחת לשני נמרודים על סירה אחת, בשמות קיצור נימי ונמו, ועוד מרקו אחד (לא פולו) כתוספת לאיזון, להמשך הדרך הארוכה, באוקיינוס השקט לניו זילנד הרחוקה.

חציית תעלת פנמה, החלפת הצוותים והדרך הארוכה ללא חנייה. (צילום מתוך המצגת)

 

הצוות החדש, נמרוד (נימי) נמרוד (נמו) ומרקו, בדרך לניו זילנד עם שלל ציד יפה ביד. (צילום מתוך המצגת)

בדרך פגשו אריות ים בגלאפגוס האי,אחד מהם די שבע רצון שהתנחל על הקוקפיט האישי.

אורח לא קרוי על ספסל במקום העגינה, מוצא מקום נוח למנוחה. (צילום מתוך המצגת)

חצו את קו המשווה בסביבות חג פורים וחגגו את המאורע בשמחה כבני הנעורים. לעומת האטלנטי כאן באוקיינוס השקט, הצליחו בקושי לדוג דגים, לעומת שלושה ליום כאן במשך שבוע רק שני דגים.

בכדי להגיע לפולינזיה הצרפתית, מרחק ארבעת אלפים מיל ולפגוש "ברוחות הסחר" הידועות נאלצו לרדת, ארבע מאות מילים על מנת לזכות להתקדמות במהירות  5.8 קשר.

לאחר שלושים ושניים יום ללא עצירה, הגיעו לאי הבא פקרבה,  Fakarava שהיה בעברו הר געש, אי צר ארוך ורדוד, הפתוח מצפון ומדרום בשני פתחים, גילו אוכלוסייה גדולה של דגים שונים וכרישים.

באי סמואה ופיג'י בו פגשו באליפות העולם לגלישת גלים, נהנו מהמראות ומהמתחרים.(צילום מתוך המצגת)

משם המשיכו לאי Samoa ו- Fiji  שם פגשו באליפות עולם לגלישת גלים ונהנו מהחוויה והמראות היפים. עוד 12 ימים של הפלגה הביאה אותם לצפון ניו זילנד, הפחות מתוירת באותה עונה, מלבד חיות ים הנודדות לשם מאנטארטיקה הרחוקה.

יוחאי פלצור האבא של נמרוד מצטרף למסע "בלג" האחרון אל אוסטרליה המטרה. (צילום מתוך המצגת)

בשלב זה הצטרף יוחאי פלצור האב של נמרוד למסע וטוב שכך היה.                  ברוחות של ארבעים עד שישים קשרים במים סוערים, ללא אפשרות עצירה וללא הגא אוטומאטי, בשבועיים של הפלגה, הגיעו אל המטרה, אוסטרליה הרחוקה וסידני היפה.

 

הגעה אל המטרה, סידני אוסטרליה ומכירת הסירה. (צילום מתוך המצגת)

הגשמת חלום וסוף מסע

התשורה הקטנה שמגיש מומו הקומודור של קהילת שייטי כרמל בחיפה, לנמרוד פלצור על הרצאה מדהימה . (צילום גבריאל קונפינו)

תשורה קטנה, להרצאה מאלפת ונותנת השראה של נמרוד,                                בחור צעיר שחלם חלום, חתר למטרה והשלים את המסע.

לא ניתן להגיב