הולנד של הצפון: הושק מערך האופניים השיתופיים בקריית מוצקין

השקת פיילוט אופניים שיתופיים בקרית מוצקין (צילום - סמר עודה )

עיריית קריית מוצקין השיקה היום (ב’) את המיזם החדשני מערך אופניים שיתופיים, במעמד ראש העירייה חיים צורי, מנכ”ל חברת מובייק ישראל לירן גלבוע, ומנהלת קשרי סין-ישראל בחברת מובייק אג’ינגו זאהו.

בטקס ההשקה נחשפו לראשונה האופניים השיתופיים המבוססים על טכנולוגיה מתקדמת, המופעלת ע”י אפליקציה ייעודית, דרכה יוכלו התושבים להירשם ולהתחיל להשתמש באופניים השיתופיים בדרך קלה, כאשר במסגרת הפיילוט בשבועיים הראשונים/חודש ראשון הם יהנו משימוש בחינם ולאחר מכן בעלות של 2-4 שקלים לפרק זמן של 30 דקות. לאופניים יוקצו 10 נקודות בהן יוצבו 100 זוגות אופניים. בשבועות הקרובים יושקו אופניים שיתופיים גם באשדוד, ראשון לציון ורחובות.

ראש עיריית קרית מוצקין חיים צורי בראיון לחי פה:

“השיטה של האופניים השיתופיים שהושקו היום היא הרבה יותר טובה מאשר בתל אביב, כי השיטה כאן היא שניתן לקחת את האופניים מעשר נקודות שיוקצו לפרויקט ובסוף לא חייבים להחזיר אותם לאותה נקודה”.

בנוסף לתרומתו הסביבתית של הפרויקט עד כמה הוא יכול גם לתרום מבחינה בריאותית?

“אני מקווה שנעשה מספיק פרסום כדי שהאנשים יבינו שזה עוזר להם גם מבחינה בריאותית ואני מקווה לראות את כולם פה נוסעים על אופניים כמו בהולנד”.

האם הפרויקט יצליח ?

“מה שיכריע זה העניין הכספי. אבל מצד שני יש אופניים  ולא צריך לדאוג אם גונבים אותם או לתחזק אותם, לוקחים אותם ומשאירים אותם איפה שרוצים וזה פטנט מהפכני. השאלה כמה זה יעלה וכמה אנשים יבינו שכדאי להם לדווש באופניים. עכשיו גם מגיע הקיץ ויהיה קצת קשה אבל אני מאמין שיש אנשים שכן ינצלו את האופניים”.

מנכ”ל חברת מובייק ישראל לירן גלבוע בראיון לחי פה:

“עיריית קרית מוצקין היא בין הערים הראשונות שביקשה להצטרף לפיילוט אופניים שיתופיים חכמים ואנחנו מעודדים כל עיר שרוצה לתגבר ולהזמין שירות ירוק ובריא לתושבים. בימים הקרובים יוצבו מספר אופניים בעיר על מנת שהתושבים ייהנו מהפיילוט החינמי ולתת לנו פידביק . כמו כן בימים הקרובים נדברר את הפיילוט לתושבים ונסביר מה השירות, מה הבטיחות ומה לעשות על מנת להשתמש באופני מובייק. כאשר הדרך הקלה היא הורדת האפליקציה והרשמה ע”י מילוי פרטים אישיים ומשם הדרך לרכוב על האופניים היא קלה ביותר. דרך האפליקציה ניתן לחפש את האופניים בנקודה הקרובה ביותר וניתן להשאיר את האופניים בכל מרחב שלא פוגע במרחב הציבורי ולהמשיך הלאה”.

מה העלויות של השימוש באופניים?

“העלויות בפיילוט בשבועיים/חודש ראשון הן  חינמיות ולאחר מכן העלות תהיה בין שניים לארבעה שקלים לפרקי זמן של 30  דקות שזה 30-40% פחות מנסיעה אחת בתחבורה ציבורית”.

מי יהיה אחראי לתחזוקה או במקרה של גניבה?

מובייק ישראל מחוברת עם קר טו גו שהיא פורצת דרך לתחבורה שיתופית. לקר טו גו ומובייק יש אנשים מתמחים בכל נושא התפעול והלוגיסטיקה והשינוע ולכן התפקיד שלנו הוא בעצם לדאוג בכל רגע נתון שהאופניים יהיו תקינים ויהיו במקומות מספיק טובים לאזרחים  וכל האחריות היא עלינו. אני מאמין בגלל שהמוצר הוא יחודי וזול אנחנו לא נאלץ להתמודד עם אירועים כאלו”.

השקת פיילוט אופניים שיתופיים בקרית מוצקין (צילום – סמר עודה )
ראש עיריית קרית ביאליק חיים צורי (צילום – סמר עודה )
השקת פיילוט אופניים שיתופיים בקרית מוצקין (צילום – סמר עודה )
השקת פיילוט אופניים שיתופיים בקרית מוצקין (צילום – סמר עודה )

 

הגיבו כאן לכתבה