מועצת העיר אישרה ברוב מלא את הצעתם של האן וחנן לא להרחיב את תעשיית זיקוק הדלקים והכנסת הקונדנסט לחיפה

צילום: סמר עודה

הצעתם של חברי האופוזיציה אביהו האן (המועמד לראשות העירייה)  וירון חנן, (הירוקים של חיפה) שלא להרחיב את תעשיית הזיקוק והגעת חומרי דלק ומזהמים נוספים לאזור מטרופולין חיפה אושרה הערב (ג') ברוב קולות.

בהצעתם ציינו, האן וחנן כי הממשלה מקדמת במרץ רב תוכניות, שיביאו להגעת מזהמים וסיכונים נוספים לאלה הקיימים במפרץ חיפה, במיוחד בולטת המגמה להגדלת מערך זיקוק ושינוע הדלקים העצום, שעוד מתוכנן להתפתח במפרץ.

בינתיים כל ראשי הרשויות המקומיות כולל השר החיפאי היחיד בממשלה, שותקים ולא מתאגדים למנוע את האסון המתקרב. בכך הם מסייעים לטרוף את כל הקלפים ופוגעים בסיכוי להפוך את חיפה ושאר ערי האזור לאבן שואבת עבור זוגות צעירים, שאולי היו חושבים לגדל פה את ילדיהם ולקיים את משפחתם.

עוד ציינו, כי הנהלת העירייה בניגוד להצהרות ראש העירייה בשנה האחרונה, אפשרה הגשת תוכניות שונות שיביאו להגברה משמעותית של הזיהום במפרץ חיפה בועדות התכנון השונות הן הועדה המשותפת למתחם בז"ן, הועדה המחוזית והמועצה הארצית לתכנון ובניה.

חברי המועצה הציעו להתנגד הן בדרכים ציבוריות, הן במוסדות התכנון והן בבתי המשפט, לכל הוספה, הרחבה  והגעת חומרי דלק נוספים ומזהמים באזור מטרופולין חיפה ובכלל זה: הגעת קונדנסט למפרץ חיפה, הקמת נמל דלקים חדש, הוספת מתקני שינוע ואחסון דלקים, הקמת מתקני ייצור וזיקוק דלקים. וקראו לממשלת ישראל להרחיק את אסדת הטיפול בגז ללב ים ולהציבה להישמר על פי הבאר.

מועצת העיר אישרה ברוב של 19 קולות ללא מתנגדים וללא נמנעים את ההצעה.

סגנית ראש העיר חדוה אלמוג ציינה: "מדובר בנושא חשוב וקריטי".

 

בהמשך למאבק אותו מוביל ראש העיר חיפה יונה יהב כנגד הרחבת מתחם בז"ן אימצה אמש [ג] מועצת עיריית חיפה החלטה על פיה לא יותר כל שינוע, אחסון, הזרמה או זיקוק של קונדנסט בתחומי העיר חיפה

יונה יהב:"עיריית חיפה תמשיך להיאבק בכל מזהם סביבתי ובכל גורם אשר יהווה סכנה לכמיליון תושבי חיפה והסביבה"

כזכור פנה ראש העיר יונה יהב, לפני כשבועיים במכתב חריף לשר התשתיות והאנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין ולשר האוצר, משה כחלון, לאחר שנודע לו על הכוונה לשנות את המתווה המתוכנן להובלת הקונדנסט תוך ניסיון הסתרתו מעיריית חיפה ויצירת סכנה ממשית לתושבי האזור.

יהב ציין במכתבו, כי קווי ההולכה, המשמשים את חברות תש"ן וקצא"א וכן המכלים הקיימים בקריית-חיים, הינם מתקנים ישנים ומסוכנים, אשר חלקם הונחו והוצבו עוד בטרם הקמת המדינה, וכי לא בכדי התקבלו החלטות ברורות ומוחלטות להעתיקם את מחוץ לאיזור המיושב בצפיפות.
עוד מוסיף יהב, כי חוות המיכלים בקריית-חיים ממוקמת במרחק של 150 מ' בלבד מבתי התושבים, והזרמת גז הקונדנסט, שהינו בעל נדיפות גבוהה מדלק גולמי וכן אחסונו הממושך, תגרור בהכרח פליטת חומרים אורגניים נדיפים ורעילים בקרב אוכלוסיית קריית-חיים.
יש לציין בהקשר זה, כי כוונה זו של משרד התשתיות עומדת בסתירה למסקנות דו"ח המשרד להגנת הסביבה אשר פורסם השנה, לפיו יש להחמיר את המגבלות על אחסון ושינוע קונדנסט הנוצר בתהליך ההפקה, בשל השלכותיו המסוכנות על הסביבה.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "תמוהה בעיניי העובדה, כי בעוד עיריית חיפה משקיעה משאבים ניכרים להפחתת זיהום האוויר, מקדם משרד התשתיות והאנרגיה פעילות, שתוצאתה תהה תוספת סיכון ופליטות מזהמות. משרדי הממשלה, שאמורים להגן על האינטרס הציבורי, מצטיירים כמשרתי אינטרסים של תאגידים עסקיים, המפיקים את הקונדנסט. עיריית חיפה תמשיך להיאבק בכל מזהם סביבתי ובכל גורם אשר יהווה סכנה לכמיליון תושבי חיפה והסביבה"

לא ניתן להגיב