הסימפונית חיפה העלתה את האופרה “דון פסקואלה” | הופעה נוספת הערב

צפו בריאיונות ווידאו מהמופע הראשון (א', 4/2/2018) ולקראת המופע השני , שיתקיים הערב (ב', 5/2/2018). הציבור מוזמן לאודיטוריום. נותרו מספר כרטיסים

| צפו בווידאו מערב הבכורה: דון פסקואלה

 

מוטי איינס – מנהל התזמורת הסימפונית – חיפה (צילום: ירון כרמי)

| מוטי  איינס – מנהל התזמורת הסימפונית – חיפה:

אופרת חיפה הפיקה כבר 22 הפקות עד היום. הפעם זהו שיתוף פעולה יפה עם אופרה קאמרה, אותה מפיקה מירב ברק. אנחנו יוצרים אופרה משלנו, מקורית ומיוחדת. שני גופים בישראל מפיקים אופרה: אופרה חיפה ואופרה תל אביב. כאן בחיפה אנו מפיקים את הכל, כולל תפאורה, תלבושות, זמרים, תזמורת ואף מנצח מוכשר ביותר מאיטליה, סרג’יו אלאפונט. התפאורה המיוחדת שהפקנו הפעם מבוססת על מסך לדים. זכינו לשבחים על התפאורה החדשנית והמיוחדת הזאת. הקהל החיפאי מקבל כאן באודיטוריום, מגוון רחב של מופעי מוסיקה: תזמורת סימפונית, אופרה, קלאסי ילדים, מוסיקה קלה, ג’אז וכל מה שניתן לרצות, כאן בחיפה.

 

מירב ברק – מפיקה – אופרה קאמרה (צילום: ירון כרמי)

| מירב ברק, מפיקה – אופרה קאמרה:

הפקה זו היא פרי שיתוף פעולה של הסימפונית חיפה ואופרה קאמרה. המטרה שלנו היא להביא את האופרה לכולם. המוסיקה היא מופלאה, קיצבית, כיפית ומלאת הומור. העיצוב של התפאורה באודיטוריום חיפה הוא ייחודי ומשגע. אני ממליצה לכולם להגיע למופע השני, שייערך הערב, יום ב’, 05/2/2018.

בהפקה זו משתתפים חמישה סולנים: ארבעה מהם בישראל ואחד מאיטליה. כמו כן משתתפת מקהלת “בת שיר”, מקהלה מקומית חיפאית, המשתפת פעולה כבר מספר פעמים עם התזמורת הסימפונית של חיפה. זהו מופע משעשע וייחודי – שעתיים של כיף אמתי. מומלץ להגיע הערב, ב’, 05/02/2015, למופע השני.

 

סרג’יו אלאפונט – מנצח ומנהל מוסיקלי – האופרה דון פסקואלה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

| סרג’יו אלאפונט, המנצח והמנהל המוסיקלי של האופרה “דון פסקואלה, מסר לחי פה:

אני נרגש לקחת חלק בהפקה המיוחדת הזו בחיפה, מכיוון ש”דון פסקואלה” נחשבת לאחת מיצירות המופת של המלחין, הגאון, דוניצטי. זו אחת מהיצירות הנעלות הקיימות בתחום האופרה בעולם. זו יצירה המשלבת עוצמה ובגרות מוסיקלית ויחד עם זאת מצחיקה ומשעשעת.

התזמורת הסימפונית חיפה תעלה את האופרה “דון פסקואלה”

העלילה הצפויה: קשיש חומד אישה צעירה ומונע את מימוש אהבתה ולבסוף נאלץ לוותר ולשלם פיצוי לזוג האוהבים


בימים ראשון ושני בתאריכים 4-5.2.18 בשעה 20:00 תעלה התזמורת הסימפונית חיפה את האופרה “דון פסקואלה” בשיתוף אופרה קאמרה ובניצוחו של סרג’יו אלאפונט באודיטוריום חיפה.

“דון פסקואלה” היא אופרה קומית, והיא תהיה האופרה ה-22 שתעלה התזמורת הסימפונית חיפה במסגרת סדרת האופרות האיכותית בביצועה.

על הבמה – זמרי האופרה דון פסקואלה (צילום: ירון כרמי)

האופרה הולחנה כבר לפני למעלה מ150 שנה על ידי המלחין האיטלקי גאטנו דוניצטי, העלילה הצפויה עוסקת בקשיש שחומד אישה צעירה, מונע את מימוש האהבה דווקא בקרב הצעירים, ולבסוף נאלץ לוותר (וגם לשלם פיצוי!) לזוג האוהבים. זוהי קומדיית מצבים שופעת הומור ושירה וירטואוזית, המוזיקה של דוניצטי (שהלחין גם את “שיקוי האהבה”, “בת הגדוד” ו”לוצ’יה די למרמור”) קלה ותזזיתית כיאה למוזיקה לקומדיה והיא מהווה אתגר קולי לזמרים בהיותה שייכת לזרם ה”בל-קנטו” (השירה היפה) האיטלקי.
האופרה תוצג בביצוע בימתי מלא, פרי שיתוף פעולה (שלישי במספר) של התזמורת הסימפונית חיפה וקבוצת “אופרה קאמרה”, בניהולם של דני ארליך ומרב ברק.

הסימפונית חיפה מנגנת את האופרה פאסקואלה_1 (צילום: ירון כרמי)

הבמאי דני ארליך מסביר שהיסודות הקומיים ב”דון פסקואלה” בהחלט יכולים להיות משעשעים גם היום. העלילה בנויה על אירוניה ואפילו יש בה קצת רשעות לגמרי לא מזיקה, אשר יוצרת הגזמה קומית. הדמויות לכאורה סטריאוטיפיות, אך יחד עם זאת, הן אנושיות ונוגעות ללב. כי הרי בסופו של דבר, כולם בסך הכל, רוצים לאהוב. הבימוי מדגיש את הקומיות של הדמויות, הגיחוך שבהן ותואם למוזיקה המשועשעת והקלילה שהלחין דוניצטי.

האופרה תעלה בשלוש מערכות בבימויו של דני ארליך ובהשתתפותם של פניני לאון גרובנר (דון פסקואלה), מסימיליאנו סילבסטרי (ארנסטו) שיר הרשקוביץ (נורינה) וזמרים נוספים.

 

 

דני ארליך – במאי

דני ארליך הוא אמן רבגוני- במאי תיאטרון מוסיקלי ואופרות, כותב, שחקן, מוסיקאי, מעצב וצייר. בוגר המדרשה לאמנות ברמת השרון ומדי פעם מציג תערוכות מציוריו. עסק בעיצוב בובות, כתיבה ומשחק בתכניות הטלוויזיה “פלאי קלעים” ו “בחדר של דני”. דני שיחק בין השאר בתיאטרון ילדים ונוער ובהצגות רבות אותן כתב וביים. הוא ביים אופרות עבור האופרה הישראלית והאופרה סטודיו, כמו-כן עבור הביאנלה למוסיקה מודרנית, האקדמיה למוסיקה ע”ש רובין בירושלים והאקדמיה למוסיקה ע”ש בוכמן-מהטה בתל אביב, בה אף לימד משחק לזמרי אופרה ארליך גם ביים עבור התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת הבמה הישראלית, בארוקדה ואנסמבל זמרי מורן, סדנת האופרה הבינ”ל, חג המוסיקה הישראלית ועוד.
דני הינו מייסדה, מנהלה האמנותי והבמאי של “אופרה קאמרה”, במסגרת זו ביים יצירות רבות, אשר חלקן הועלו בבכורה עולמית. מלמד בתיכון עירוני א’ לאמנויות, בו אף ייסד מגמה חדשה בינתחומית, לשילוב אמנויות. יושב בוועדות אמנותיות של מפעל הפיס ושל פסטיבל תיאטרון הבובות בחולון. זכה בפרסים ומלגות ביניהם: פרס המוסיקה להצגה “כל אדם” בפסטיבל עכו ופרס להצגה “קין הענק” בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה ומלגות מקרן תרבות אמריקה-ישראל .
דני ארליך שב לביים עם התזמורת לאחר שהיה אחראי לבימוי ולעיצוב באופרה “כרמן” (2016).

סרג’יו אלאפונט בפעולה (צילום: ירון כרמי)

פניני לאון גרובנר  – בס – דון פסקוואלה

פניני לאון גרובנר נולד בישראל. הוא בוגר בית ספר גילדהול למוסיקה בלונדון וקולג’ מאנס למוסיקה בניו יורק. הרפרטואר האופראי שלו כולל את קולין בלה בוהם )פוצ’יני), ספרפוצ’ילה בריגולטו )רדי), לפורלו וברטולו בדון ג’ובני, פיגרו בנישואי פיגרו (מוצרט), סידני במסע לריימס )רוסיני), פקיד ההגירה בהטיסה (דאב), בטו בג’אני סקיקי (פוצ’יני) ועוד. הוא זכה במלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל, המכון הישראלי לאמנויות האופרה, קארול אלכסנדר ומשפחת הרבור. הופיע בהפקות אופרה בניו יורק, אוסלו וזלצבורג. פניני לאון גרובנר הוא חבר במיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית שם הרפרטואר שלו כולל את פיגרו בנישואי פיגרו )מוצרט) ואלידורו בלה צ’נרנטולה (רוסיני).

 

סרג’יו אלפונט – מנצח

סרג’יו אלפונט למד ניצוח בניו יורק אצל מרקו אמיליאטו ובפסקרה עם דונטו רנצטי . הוא סיים את לימודיו בהצטיינות יתירה.
בזמן שהוא התמחה אצל אמיליאטו בניצוח אופראי הוא השתלם במקביל גם אצל יורמה פנולה בשטוקהולם, הלמוט רילינג בשטוטגרט מסאקי סוזוקי ביפן וסמיון ביצ’קוב.
בשנת 2016 הוא זכה בפרס המנצח המצטיין בתחרות GBOPERA באיטליה , כמו כן הוא זכה בתחרות השנייה למנצחים שנערכה בגרנדה- ספרד.
כיום הוא אוחז בכמה משרות במקביל- מנצח ראשי בתזמורת ע”ש מנואל דה פאיה, מנהל מוסיקלי של פסטיבל Orizzonti באיטליה ומנצח הבית בתזמורת סוז’ו בסין.
אלפונט הוזמן לנצח על תזמורות רבות בכל רחבי ספרד אך גם בגרמניה, רוסיה, איטליה, דנמרק, פולין, נורווגיה צרפת ומקסיקו. במקביל לעבודתו כמנצח מומחה ברפרטואר האופראי הוא ניצח גם במס’ פסטיבלים בהם או של רוולו, לייפציג, שנגחאי, סן סבסטיאן, המג’יו מוזיקלה בפירנצה, סגוביה ועוד.
הרפרטואר האופראי שלו כולל אופרות מאת מוצרט, ורדי, בליני, פוצ’יני, דוניצטי,רוסיני ואפילו אופרות נדירות כמו Una cosa rara של וינצ’נטו מרטין (1786).
אלפונט שיתף פעולה עם זמרים ידועים רבים בהם פלסידו דומינגו, תרזה ברגנצה, מריה חוזה מונטיאל, מקסימיליאן שמידט, ועם אמנים כבוריס ברמן, אנה טיפו, נמניה רדולוביץ’ ואחרים.
סרג’יו אלפונט הקליט עבור חברות ההקלטות GET ויונברסל. כמו כן הוא ביצע הקלטות עבור רדיו ספרד, RAI (איטליה) וRTE באירלנד. ב -2008 הוא ניצח לראשונה במוזיקפריין שבוינה.

 

אבירן רוימי – שחקן

אבירן הוא בוגר בית הספר הבינלאומי לתיאטרון פיזי מייסודו של ז’אק לקוק בפריז והמסלול לתיאטרון מחול במכללת סמינר הקיבוצים. הוא שיחק, ביים ויצר בפרויקטים תיאטרוניים בצרפת ובישראל, ביניהם:
Boom L’amour, Rendez- vous à Atlit, Cloud, גוף עטוף חלל, האקדמיה לבופונים, מה שאדוני הכי רוצה ועוד.
רוימי מלמד ולימד תיאטרון פיזי ותנועה בבתי ספר למשחק בארץ ובצרפת, ביניהם: הסטודיו למשחק מייסודו של יורם לוינשטיין, מרכז תיאטרון בובות בחולון, הסטודיו למשחק של תיאטרון המדיטק, סנדסיאל – בית הספר לקרקס מודרני, במרכז היהודי בפריז ועוד. מנחה סדנאות של תיאטרון פיזי עם התמקדות במשחק עם מסכות על פי מתודת ז’אק לקוק בכל רחבי ישראל.

 

שירי הרשקוביץ -סופרן – נורינה

נולדה בישראל. בצבא היא שרתה כ”מוסיקאית מצטיינת”. שירי היא בוגרת קונסרבטוריון בוסטון למוסיקה בתואר הראשון והשני בהצטיינות יתרה. היא היתה חברה במיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית שם הרפרטואר שלה כלל את פמינה בחליל הקסם (מוצרט), סופי בורתר (מסנה), לוסי בטלפון (מנוטי) ועוד. שירי שרה עם התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת סימפונט רעננה ועוד. זכתה במלגות המכון הישראלי לאמנויות האופרה וכן במלגות גרבוב, שרם, קרן רונן, אווה לנדסברג, אלי ליאון, ברקוביץ’ , בוכמן-היימן ובסר. ביצעה את ויולטה בלה טרוויאטה (ורדי) בפירנצה, התפקיד הראשי בארמיד (היידן) באירופה, ליזט בלה רונדינה (פוצ’יני) בגרץ, והרוזנת בדון קישוט (פאיזיילו) בפולניה. באופרה הישראלית הרשקוביץ ביצעה את נורינה בדון פסקוואלה (דוניצטי), אוסקר בנשף המסכות (ורדי), ליזטה בלה גאזטה (רוסיני), מוזטה בלה בוהם (פוצ’יני) ועוד.

 

רועי סרוק- בריטון – נוטריון

זמר הבריטון הישראלי רועי סרוק למד בבית הספר למוסיקה ע״ש בוכמן מהטה בכיתתה של דנה גלזר והשתתף בכיתות אמן עם קרלוס קונדה, סילביה גרינברג ותומס המפסון. בתקופת לימודיו שר את תפקיד המורה למוסיקה ב״אריאדנה מנאקסוס״ מאת ריכרד שטראוס ואת פרנק באופרטה ״העטלף״ של יוהן שטראוס ושר את תפקיד הרוזן ב״נישואי פיגרו״ ופפאגנו ב״חליל הקסם״ בקונצרטים מיוחדים של התזמורת הסימפונית ע״ש בוכמן מהטה.
סרוק הופיע עם אנסמבל המאה 21 בהפקת הבכורה לאופרה ״האשה המופלאה שבתוכנו״ (אסנת נצר) בתפקיד לקסנר ובניצוחו של יובל צורן בפסטיבל חנוך לוין הבינלאומי. הוא שר את התפקיד הראשי באופרה ״אורפאוס״ של טלמן בניצוחו של ברנרד פורק (נגנה הראשי של האקדמיה למוסיקה עתיקה, ברלין). ברסיטלים שר מחזורי שירים מאת שומן, רוול ומהלר ,הופיע עם אנסמבל מיתר ביצירות מאת שנברג והנס אייזלר בפסטיבל CEME והשתתף בהפקת האימפרסריו מאת מוצארט עם ״מיתר״ סטודיו אופרה.
רועי סרוק השתתף בSummer Opera Tel Aviv ובפסטיבל למוסיקה חדשה בדרמשטט גרמניה שם עבד עם הזמרת הצרפתייה דונסיין מישל דנסק וחברי הNeue Vocalsolisten Stuttgart.

מר סרוק הקליט עם חברי אנסמבל מיתר ובניצוחו של פייר-אנדרה ואלאד שתי יצירות מאת המלחין הגרמני וולטר צימרמן לאלבום פרופיל של האחרון שיצא במהלך 2018. בין הופעותיו בעונת 2017-18 התפקיד הראשי באופרה חדשה מאת משה זורמן “אלברט”, תפקידים ב”דון קרלוס” עם האופרה הישראלית ודניאל אורן ו”קערת הקריסטל”, אופרה חדשה מאת חנה אג’אשווילי בניצוחו של יובל צורן. רואי כבר שר מספר פעמים עם התזמורת הסימפונית חיפה.

 

יאיר פולישוק – בריטון – מלטסטה

יאיר פולישוק נולד בישראל. הוא השלים את לימודי השירה והניצוח לתואר ראשון באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ואת לימודי התואר השני במכללת טריניטי למוסיקה שבלונדון.

פולישוק שר כזמר סולן (בריטון) בקונצרטים ברחבי הארץ ובאירופה עם תזמורות ומקהלות המובילות ביניהן – אנסמבל הבארוק ‘לה טלאן ליריק’ (פריז), אנסמבל Co. Opera-co (לונדון), הפילהרמונית הישראלית, הסימפונית הישראלית ראשון לציון, תזמורת הבארוק ירושלים, אנסמבל בארוקדה , האופרה הישראלית ועם התזמורת הסימפונית חיפה בה הוא אורח תדיר.

פולישוק הופיע בפסטיבלי מוסיקה רבים בארץ, באירופה וקנדה, ביניהם, פסטיבל אופרות הבארוק בבון, צרפת (תפקיד אניאס ב’דידו ואניאס’, 2016), פסטיבל הביאנאלה בונציה (עם אנסמבל מיתר, 2014), פסטיבל מוסיקה פרוג’יה (תפקיד פיגרו ב’נישואי פיגרו’, 2011), פסטיבל באך בטורונטו (2005), פסטיבל אבו-גוש, פסטיבל המוסיקה הישראלית ועוד.
במקביל לקריירת הזמרה, השלים פולישוק את לימודי התואר הראשון בניצוח אצל מאסטרו מנדי רודן ז”ל ומאסטרו אבנר בירון. כמנצח הופיע עם האופרה דידו ואניאס מאת פרסל עם קבוצת האופרה ‘הרובין השחור’ בתיאטרון רוזמארי בראנץ’, לונדון. כיום עובד עם תזמורת סימפונט רעננה.

הוא זכה במלגת לימודים מטעם מכללת טריניטי למוסיקה בלונדון. זכה פעמיים במלגת אלי ליאון לזמרים צעירים. מלגת קרן שרת לשנים 2008/2009-2009/2010. מלגה מאת “קרן רונן” למוסיקאים צעירים לשנת 2007. בשנים 2010-2013 היה חבר באנסמבל סולני באך הישראלים תחת שרביטו של שרון רוזנר. בשנים 2013-2015 היה חבר במיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית. הרפרטואר האופראי שלו כולל אופרות מאת מוצרט, יוהאן שטראוס, פרסל, וולף-פרארי ועוד.
הרפרטואר האורטורי שלו כולל את ‘המתיאוס פסיון’ ו’המיסה הגדולה’ מאת באך, ויצירות מאת סטרדלה, בטהובן, הרקויאם מאת ורדי, פורה, בראהמס ועוד.
לפולישוק היה הכבוד לעבוד תחת שרביטם של מנצחים בין-לאומיים כמו מאסטרי הלמוט רילינג, כריסטוף רוסט, רוברטו אבדו, אנדרו פארוט, מתיו הולס וסלאם אבוד-אשכר. בהפקות האופרה הישראלית עבד עם מאסטרי פרדריק שזלן, עומר וולבר, דניאל כהן, דייויד שטרן ועוד.


תמונות מהמופע – דון פסקואלה


נגני כלי הנשיפה של הסימפונית חיפה (צילום: ירון כרמי)
קהל באולם האודיטוריום – האופרה דון פסקואלה (צילום: ירון כרמי)
בחדר ההלבשה – רגע לפני תחילת המופע (צילום: ירון כרמי)
סרג’יו אלאפונט בפעולה (צילום: ירון כרמי)
על הבמה – זמרי האופרה דון פסקואלה (צילום: ירון כרמי)
הסימפונית חיפה מנגנת את האופרה פאסקואלה (צילום: ירון כרמי)
זמרי האופרה דון פסקואלה בפעולה (צילום: ירון כרמי)
כרטיסים – דוכן הסינמטק – האופרה דון פסקואלה (צילום: ירון כרמי)
מאחורי הקלעים – רגע לפני תחילת המופע (צילום: ירון כרמי)
הסימפונית חיפה מנגנת את האופרה פאסקואלה_1 (צילום: ירון כרמי)
הסימפונית חיפה מנגנת את האופרה פאסקואלה (צילום: ירון כרמי)
סרג’יו אלאפונט – מנצח ומנהל מוסיקלי – האופרה דון פסקואלה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מירב ברק – מפיקה – אופרה קאמרה (צילום: ירון כרמי)
מוטי איינס – מנהל התזמורת הסימפונית – חיפה (צילום: ירון כרמי)

 

 

הגיבו כאן לכתבה